logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Głęboszowanie pola — zabieg uprawowy o wielu zaletach

Dominika Wolna

Głęboszowanie całej powierzchni pola nie jest zabiegiem wykonywanym standardowo w zespole uprawek przed siewem kolejnych roślin w płodozmianie. Zdecydowanie częściej wykonywane jest głęboszowanie części pola, które narażone są na znaczne zagęszczenie gleby. Do takich miejsc można zaliczyć ścieżki przejazdowe oraz poprzeczniaki.

Głęboszowanie pola — zabieg uprawowy o wielu zaletach

Głęboszowanie — zabieg energochłonny

Coroczne głęboszowanie pola jest nieuzasadnione, ponieważ w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego nie dochodzi do nadmiernego zagęszczenia warstwy poduprawnej gleby. Dodatkowo jest to jeden z najbardziej energochłonnych zabiegów uprawowych o małej wydajności. W związku z tym głęboszowanie całej powierzchni pola powinno być uzasadnione.

Kiedy głęboszowanie pola może być konieczne?

Obserwacja zmian zachodzących na polu może być informacją o konieczności przeprowadzenia analizy pozwalającej na sprawdzenie, czy głęboszowanie jest wymagane. Jeżeli na powierzchni pola coraz częściej występują i dłużej utrzymują się zastoiska wodne, może być to sygnał informujący o konieczności wykonania zabiegu głęboszowania.

Jednym z symptomów nadmiernego zagęszczenia warstwy poduprawnej gleby, jest właśnie zmniejszenie tempa przemieszczania wody do głębszych poziomów glebowych.

Nadmiernie zagęszczona warstwa gleby poniżej głębokości zabiegów uprawowych może wpływać negatywnie na rozwój systemu korzeniowego. Dotyczy to głównie roślin o palowym systemie korzeniowym. W sytuacji zmniejszenia zasięgu systemu korzeniowego rośliny uprawne są bardziej podatne na stres suszy – szybciej widoczny jest spadek wigoru.

Jak sprawdzić nadmierne zagęszczenie gleby?

Najprostszą metodą potwierdzającą konieczność wykonania zabiegu głęboszowania jest wbicie w głąb profilu glebowego zaostrzonego pręta. Jeżeli podczas wbijania natrafi na opór w trakcie przechodzenia przez warstwę gleby poniżej głębokości uprawy jest to sygnał do wykonania głęboszowania. Taką próbę należy przeprowadzić w kilku losowo wybranych miejscach na powierzchni pola.

Szybkość procesu nadmiernego zagęszczenia warstwy poduprawnej jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników m.in. udziału roślin w płodozmianie o długim i palowym systemie korzeniowym, wysiewania międzyplonów, wilgotności podczas wykonywania zabiegów uprawowych oraz systemu uprawy roli.

W celu weryfikacji konieczności przeprowadzenia głęboszowania gleby można wykonać niewielką odkrywkę glebową, która również pozwoli stwierdzić, czy doszło do nadmiernego zagęszczenia gleby w warstwie poniżej głębokości corocznej uprawy.

Kiedy przeprowadzić głęboszowanie?

Optymalny termin na przeprowadzenie zabiegu przypada w zespole uprawek pozbiorczych latem. Wówczas wilgotność gleby pozwala na jej bardzo dobre kruszenie pod naporem zębów głębosza.

Dodatkowo ciągnik podczas przejazdu porusza się to nieuprawionej i ubitej glebie, co pozwala na lepsze wykorzystanie jego mocy, bez zbędnych strat na poślizg kół. W przypadku zbytniego przesuszenia gleby po zbiorze roślin uprawnych zabieg należy przesunąć na okres po wystąpieniu opadów, co pozwoli na efektywną realizację głównego celu głęboszowania.

Na jaką głębokość?

Zwykle głęboszowanie powinno być wykonane na głębokość większą o około 15 centymetrów niż przeprowadzana jest coroczna uprawa roli. Jednak szczegółową informację o głębokości pracy zębów dostarczy odkrywka glebowa, która określi miąższość warstwy nadmiernie zagęszczonej.

Powinny one pracować poniżej jej poziomu. Głęboszowanie nie niesie ryzyka wyciągnięcia martwicy glebowej, ponieważ elementy robocze maszyny nie mieszają gleby, a jedynie ją kruszą.

Korzyści z głęboszowania

Przeprowadzenie zabiegu wpływa korzystnie na środowisko glebowe, co przekłada się bezpośrednio na:

  • zwiększenie zasięgu systemu korzeniowego
  • zmniejszenie strat wody spowodowanej jej odparowaniem z powierzchni zastoisk wodnych
  • możliwość skorzystania przez rośliny uprawne ze składników pokarmowych i wody znajdującej się poniżej warstwy uprawnej gleby
  • zwiększenie odporności roślin na okresowe niedobory wody
  • zwiększenie zdolności gleby do zatrzymywania wody pochodzącej z opadów

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.