logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Przegląd kombajnu przed żniwami – jak ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii?

Dominika Wolna

Zanim rozpoczną się żniwa, przygotuj swój kombajn do pracy. Dokładny przegląd maszyny jest niezbędny, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii w trakcie żniw do minimum. Zastanawiasz się, jakie elementy są sprawdzane, podczas profesjonalnego przeglądu i dlaczego tak ważne jest wyczyszczenie maszyny po skończonej pracy? Jesteś w odpowiednim miejscu!

Przegląd kombajnu przed żniwami

Co sprawdzamy podczas przeglądu kombajnu?

Przegląd maszyny powinien mieć miejsce przed każdymi żniwami. Niektóre elementy można sprawdzić samodzielnie (np. kompletność wyposażenia, poziom płynów eksploatacyjnych), natomiast inne będą wymagały pomocy doświadczonego mechanika. Zwłaszcza te, które dotyczą zespołu żniwnego, zespołu omłotowego oraz pozostałych układów kombajnu. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić również kompletność i ważność dokumentacji.

Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić m.in.:

  • stan i kompletność lusterek, oświetlenia, sygnałów dźwiękowych, gaśnic oraz osłon
  • ważność gaśnic i przeglądu technicznego
  • układ chłodzenia
  • układ paliwowy
  • akumulator
  • instalację elektryczną
  • układ napędowy
  • poziom oleju w układzie hydraulicznym
  • poziom olejów w skrzyni biegów
  • zespół żniwny
  • zespół omłotowy
  • zespół czyszczący

Kombajny, które pracują w jednym gospodarstwie (właściciel nie świadczy usług) nie muszą mieć oddzielnego ubezpieczenia OC. Jest możliwość ubezpieczenia kombajnu w ramach obowiązkowego OC Rolnika, jednak należy poinformować o tym swojego Agenta Ubezpieczeniowego wtedy takie OC kombajnu stanowi odrębną pozycję na polisie. Jest to na tyle kosztowna maszyna, że mimo tego warto ją ubezpieczyć dobrą polisą. Ubezpieczenie maszyn rolniczych dotyczy nie tylko ciągników, ale również innych maszyn samojezdnych — w tym właśnie kombajnów — oraz narzędzi agrotechnicznych.

  • Oświetlenie jeden z elementów sprawdzanych w trakcie przeglądu

Dlaczego warto zadbać o przegląd przed rozpoczęciem żniw?

Zrobienie przeglądu przed żniwami to przede wszystkim mniejsze ryzyko wystąpienia awarii w czasie żniw. Maszyny w tym okresie pracują intensywnie, zdarza się, że ze względu na przebieg pogody mamy krótki czas na zbiór plonu. Czas pracy kombajnu to nierzadko kilkanaście godzin w ciągu doby. Najgorszym scenariuszem jest sytuacja, w której mamy tylko kilka dni dobrej pogody, a okazuje się, że wystąpiła awaria. Takie nagłe sytuacje są kłopotliwe i dla rolnika i dla serwisu. Zdarzają się sytuacje, kiedy awarię można naprawić w ciągu godziny, a w przypadku niektórych potrwa to znacznie dłużej. Wszystko zależy od dostępności części. Warto zatem sprawdzić stan maszyny przed żniwami, aby potem nie mieć niemiłej niespodzianki — mówi Michał Hereda z Działu Maszyn firmy Osadkowski.

Jak przygotować zespół omłotowy i żniwny?

W zespole żniwnym znajduje się wiele elementów, które ulegają zużyciu. Są to palce, elementy układu napędowego i tnącego, przenośnik pochyły, nagarniacz i sprzęgło przeciążeniowe. W obrębie zespołu omłotowo-czyszczącego szczególną uwagę trzeba zwrócić na bęben oraz klepiska, a także podsiewacz, sita, wentylator, układ napędowy i zawieszenie.

Jeśli na jakichkolwiek częściach wymienionych zespołów widoczne są ślady zużycia, należy je wymienić. Dotyczy to np. uszkodzonych nożyków lub pasów klinowych i napędowych. Alarmujące powinny być nie tylko widoczne uszkodzenia mechaniczne, ale również inne podejrzane objawy np. wycieki płynów, luzy i zanieczyszczenia.

  • Przygotuj kombajn do żniw

Czyszczenie kombajnu po skończonej pracy

Po zakończeniu żniw nie wolno zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu kombajnu. Nie warto zwlekać z czyszczeniem i najlepiej wykonać je bezpośrednio po zakończeniu prac. Przechowywanie brudnej maszyny przyczynia się do szybszej korozji. Resztki roślin stanowią również pożywkę dla zwierząt, w szczególności gryzoni, które zagrażają przewodom maszyn szczególnie instalacjom elektrycznym.

Przy okazji czyszczenia maszyny można upewnić się, czy w trakcie żniw nie pojawiły się drobne usterki, które trzeba będzie wyeliminować, aby przygotować kombajn przed kolejnymi żniwami. A jeśli nie zdążysz tego zrobić, pamiętaj o dokładnym przeglądzie zawsze na początku sezonu.

Aktualizacja oprogramowania

Rolnicy korzystający z elementów rolnictwa precyzyjnego powinni pamiętać również o aktualizacji oprogramowania. Większość producentów profesjonalnego oprogramowania na podstawie danych zebranych z maszyn w poprzednich sezonach przygotowują dodatkowe rozwiązania, które mają jeszcze bardziej usprawnić zbiór.

To dobry sposób na zwiększenie wydajności maszyny i jeszcze lepsze dostosowanie jej możliwości do warunków panujących na polu, które często są trudne i wymagają od rolnika dużej ilości wiedzy i doświadczenia.

  • Umów przegląd kombajnu w jednym z naszych oddziałów

Przygotuj kombajn do pracy z Osadkowski

Dział Maszyn firmy Osadkowski zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również kompleksową obsługą posprzedażową, w tym również serwisem maszyn rolniczych. Nasz zespół pomoże Ci przygotować kombajn przed nadchodzącymi żniwami i udzieli informacji, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność maszyny.

— Niektóre czynności związane z przeglądem rolnik może wykonać samodzielnie, ale z wieloma przyda się wsparcie. Zwłaszcza w przypadku diagnostyki komputerowej i usterek niewidocznych na pierwszy rzut oka. Nasi serwisanci mają doświadczenie oraz wiedzę, na co zwrócić uwagę w poszczególnych modelach kombajnów, aby uniknąć awarii. Podstawowy przegląd zajmuje kilka godzin, a w przypadku większych usterek wszystko zależy od modelu kombajnu i dostępności części — podkreśla Michał Hereda.

Warto zatem poświęcić kilka godzin przed rozpoczęciem żniw, aby w trakcie ich trwania wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Kontakt do naszych ekspertów

Możesz umówić również wizytę w serwisie korzystając z formularza - Umów wizytę w serwisie.

Oddział Świdnica

Michał Hereda tel. +48 608 593 376 e-mail: michal.hereda@osadkowski.pl

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl