logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Magazyn środków ochrony roślin - czyli jak bezpiecznie przechowywać środki w gospodarstwie?

Dominika Wolna

Szczegółowe przepisy związane z przechowywaniem środków ochrony roślin dotyczą użytkowników profesjonalnych. Do tej grupy zaliczani są też Rolnicy, którzy mogą je stosować, ponieważ ukończyli odpowiednie szkolenie.

Magazyn środków ochrony roślin w gospodarstwie

Przechowywanie środków ochrony roślin — przepisy

Przechowywanie jest ważną częścią procesu wykorzystania pestycydów w gospodarstwie. Od jego jakości może zależeć skuteczność wykonania zabiegu, ale także bezpieczeństwo dla osób postronnych oraz środowiska.

Podstawowym aktem prawym określającym zasady przechowywania środków ochrony roślin w gospodarstwie jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 625).

Informacje o wymaganiach, jakie należy spełnić, podczas przechowywania środków ochrony roślin można znaleźć także w etykiecie stosowania każdego produktu oraz w Kodeksie Dobrych Praktyk Rolniczych.

Jak przechowywać środki ochrony roślin w gospodarstwie?

Przede wszystkim pestycydy należy magazynować w oryginalnych opakowaniach opatrzonych aktualną etykietą. Pozwoli to na uniknięcie błędu podczas przygotowania cieczy opryskowej — pomylenie środków może prowadzić nawet do całkowitego zniszczenia traktowanej uprawy. Na opakowaniu znajduje się również data produkcji i numer partii — pozwala to na identyfikacje środka i jego zastosowanie w terminie ważności.

Dla środków ochrony roślin wskazana jest też temperatura ich magazynowania, wynosi ona zwykle do 0 do 30 °C. Do tej reguły występują odstępstwa, dlatego zaleca się przed rozpoczęciem przechowywania zapoznać z etykietą konkretnego produktu.

Środki ochrony roślin powinny być też przechowywane w sposób uniemożliwiający ich kontakt z żywnością, paszą oraz osobami trzecimi w tym dziećmi.

Magazyn środków ochrony roślin

Do przechowywania środków ochrony roślin może być wykorzystane dedykowane pomieszczenie lub wydzielona do tego celu szafa. O sposobie magazynowania decyduje ilość środków ochrony roślin, którą trzeba przechować.

Do przechowywania może służyć dedykowana skrzynia lub szafa, która jest zamykana na klucz. Powinna być ona wykonana w ognioodpornego i wodoodpornego materiału oraz posiadać odpowiednie oznaczenie "Środki Ochrony Roślin".

Magazyn środków ochrony roślin powinien być również zamykany na klucz, a na jego drzwiach widnieć napis: „Uwaga! Środki ochrony roślin, nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

  • Przechowywanie środki ochrony roślin w gospodarstwie

Wyposażenie magazynu środków ochrony roślin:

  • nieprzepuszczalną i nienasiąkalną podłogę wykonaną z materiałów odpornych na działanie substancji żrących oraz niepalnych, a także łatwo zmywalnych i zmniejszających ryzyko poślizgu
  • instalację elektryczną pyłoszczelną i gazoszczelną
  • bezodpływową kanalizację umożliwiającą zebranie odcieku i jego neutralizację
  • system wentylacji ciągłej uruchamianej z zewnątrz magazyny zapewniający przynajmniej 3-krtoną wymianę powietrza w ciągu godziny
  • system wentylacji awaryjnej uruchamiany ze środka magazynu i zewnątrz, który zapewnia 10-krotną wymianę powierza w ciągu godziny
  • okna z rozwiązaniami zmniejszającymi oddziaływanie promieni słonecznych
  • termometr i higrometr
  • instrukcję bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin
  • listę telefonów alarmowych
  • wykaz przechowywanych środków ochrony roślin
  • wydzielone miejsce do przechowywania preparatów toksycznych, środków przeterminowanych, a także w uszkodzonych opakowaniach; zużytych opakowań i materiałów skażonych środkami ochrony roślin przeznaczonymi do utylizacji, elementów opryskiwacza, a także przedmiotów służących do przygotowania cieczy roboczej
  • apteczkę zawierającą środki do udzielania pierwszej pomocy

Środki ochrony roślin należy przechowywać w sposób, który ogranicza do minimum możliwość skażenia środowiska naturalnego oraz ryzyka dla zdrowia i życia ludzi, a także zwierząt.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Warto przeczytać