logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Druga dawka azotu w pszenicy - termin, forma i ilość nawozu

Dominika Wolna

Druga dawka azotu w pszenicy powinna być ustalona na podstawie fazy rozwojowej roślin pszenicy ozimej. Właśnie do stanu plantacji należy dostosować czas podania drugiej dawki azotu oraz dominującą formę azotu.

Druga dawka azotu w pszenicy - termin, forma i ilość nawozu

Jednak należy pamiętać o tym, że powinna być zastosowana przed fazą pierwszego kolanka (BBCH 31). Ustalając wielkość dawki azotu, warto również zaplanować to, czy będzie aplikowana również trzecia dawka N fazie liścia flagowego.

Pierwsza dawka azotu

Termin nawożenia pierwszą dawką azotu na terenie kraju był bardzo zróżnicowany. W niektórych regionach pierwsza dawka azotu mogła być zastosowana już na początku lutego, natomiast w innych dopiero po 1 marca.

Na plantacjach, na których szybko wysiano N, można przyspieszyć aplikację drugie dawki azotu.

Podaż azotu w glebie

Rośliny pszenicy ozimej najintensywniej pobierają azot od fazy drugiego kolanka do fazy pełni kwitnienia (BBCH 32-65). Dlatego też bardzo ważne jest wykonanie nawożenia azotowego wcześniej, tak aby podaż N glebie była duża w momencie osiągnięcia przez rośliny uprawne fazy drugiego kolanka.

Warto podkreślić, że azot ten powinien znajdować się już w strefie korzeniowej, czyli musi przemieścić się z powierzchni gleby.

Druga dawka azotu w pszenicy

Plantacje słabo rozkrzewione pszenicy ozimej wysiewane później niż wskazywałby na to optymalny termin agrotechniczny dla danego regionu, czyli po przedplonach późno schodzących z pola (buraki cukrowe, kukurydza na ziarno), mogą wymagać jeszcze dokrzewienia.

W celu zwiększenia liczby rozkrzewień należy połączyć zabieg regulatorem wzrostu i rozwoju roślin z odpowiednim nawożeniem azotem. Jeżeli naszym celem jest dokrzewienie zbóż to już nawożenie pierwszą dawką azotu powinno być nakierunkowane na zwiększenie liczby rozkrzewień. Druga dawka, jeżeli jest taka konieczność, powinna być kontynuacją rozpoczętych wcześniej działań, w związku z tym z puli nawozów azotowych należy wybrać saletrę amonową.

Druga dawka azotu również może stymulować proces krzewienia. W takiej sytuacji również jako źródło azotu można wykorzystać saletrę amonową. Termin aplikacji drugiej dawki powinien przypadać jeszcze w fazie krzewienia. Jeżeli planowana jest 3-krotna aplikacja azotu, to druga dawka może stanowić około 30-35% całkowitej dawki N.

W przypadku dwukrotnego wjazdu z azotem w pole może stanowić około 40-45%. Pełną propozycję programu nawożenia azotowego przedstawiono w tabeli na końcu materiału.

Druga dawka azotu w pszenicy — plantacje dobrze rozkrzewione

Na plantacjach dobrze rozkrzewionych rekomendowana dawka azotu w drugiej dawce może być wyższa niż w pierwszej. Wynika to z faktu, że zadaniem pierwszej dawki miało być podtrzymanie wysokiego potencjału do budowy biomasy oraz niestymulowanie roślin do budowania dodatkowych rozkrzewień.

Druga dawka azotu, natomiast wpływa na liczbę pięterek w kłosie, a tym samym na liczbę ziarniaków. W związku z tym druga dawka azotu powinna być wyższa niż pierwsza, co pozwoli optymalnie wykorzystać już zbudowaną biomasę do wytworzenia maksymalnej ilości plonu ziarna.

Termin nawożenia drugą dawką azotu na plantacjach pszenicy dobrze rozkrzewionych może być nieco późniejszy niż na słabo rozkrzewionych i przypadać na fazę początku strzelania w źdźbło, a pierwszego kolanka (BBCH 30-31). Zbyt wczesne podanie azotu (jeszcze w fazie krzewienia) może stymulować roślinę do wytworzenia kolejnych rozkrzewień. Jest to zjawisko niepożądane, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa zostaną one "odrzucone" podczas okresu wegetacji.

W przypadku pszenic dobrze rozkrzewionych są zdecydowanie większe możliwości wyboru nawozów azotowych. Można zastosować również saletrę amonową, ale także mocznik z inhibitorem, roztwór saletrzano-mocznikowy (np. RSM) lub Saletrosan 26.

N2 w pszenicy co mówią eksperci?

Program nawożenia azotem pszenicy ozimej

Stan plantacjiPszenica słabo rozkrzewionaPszenica dobrze rozkrzewiona
N1 - dawka70-100 kg/ha50-70 kg/ha
Forma nawozusaletra amonowaRSM, Saletrosan 26, mocznik
N2 - dawka40-60 kg/ha60-80 kg/ha
Forma nawozusaletra amonowa, Saletrosan 26, RSM, mocznikRSM, saletra amonowa, Saletrosan 26, mocznik
Termin nawożeniaBBCH 29-30BBCH 30-31
N3 - dawka0-30 kg/ha30 kg/ha
Forma nawozusaletra amonowasaletra amonowa
Termin nawożeniaBBCH 37-39  - liść flagowyBBCH 37-39  - liść flagowy
Suma azotu N/ha160-190 kg/ha180 kg/ha
Propozycja programu nawożenia azotem pszenicy ozimej

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Warto przeczytać

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Cennik indywidualny

Dedykowana oferta.

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.