Wiosenne ubezpieczenia rolne

Ubezpieczenia rolne

Niesprzyjające warunki pogodowe w ostatnich latach potrafią zaskakiwać. Po wielu suchych wiosnach mamy do czynienia z wyjątkowo wilgotnym okresem, a temperatura z dnia na dzień gwałtownie się zmienia. Jednego dnia termometry wskazują 16 °C, a kolejnego mamy do czynienia z kilkustopniowymi mrozami. Ubezpieczając swoje uprawy, nie tylko chronisz swoje finanse, ale przede wszystkim oszczędzasz sobie zbędnego stresu. Jakie ubezpieczenia rolne wybrać wiosną?

Od kiedy startują wiosenne ubezpieczenia rolne 2024?

Marzec to miesiąc, w którym towarzystwa ubezpieczeniowe rozpoczęły sezon wiosna 2024. Niektóre wystartowały z ofertą już w pierwszym tygodniu marca. Końcówka marca jest optymalnym terminem na zawarcie polisy ubezpieczeniowej, jeżeli zależy nam na ubezpieczeniu upraw od skutków przymrozków wiosennych. Osadkowski w zakresie sprzedaży ubezpieczeń upraw współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi Generali, PZU, InterRisk, VH Polska oraz Warta.

Dopłaty do ubezpieczenia – zyskaj nawet 65%

Już pod koniec ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W 2024 r. zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki.

Od czego ubezpieczyć uprawy wiosną?

W okresie wiosennym skupiamy się na ubezpieczeniach upraw od następujących ryzyk: przymrozki wiosenne, grad, huragan, deszcz nawalny oraz ogień.

  • Przymrozki wiosenne — spadki temperatury poniżej 0 °C, których skutkiem jest całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin. Przymrozki wiosenne dotyczą szkód od 15 kwietnia do 30 czerwca.
  • Grad — opady atmosferyczne w postaci bryłek lodu. Na roślinach wskutek gradu mogą pojawić się złamania, zgięcia, pęknięcia, wybicia, obtłuczenia oraz rozcięcia.
  • Huragan — bardzo silny wiatr, który uszkadza rośliny (np. złamania, naderwania, pęknięcia).
  • Deszcz nawalny — najczęściej erozja wodna powodująca wyrwanie roślin z naturalnego podłoża, wypłukanie ich wraz z wierzchnią warstwą gleby, zamulenie roślin lub nasion, zaskorupienie utrudniające wschody i uszkodzenia mechaniczne roślin.
  • Ogień — dotyczą one nie tylko samego spalenia upraw, ale również uszkodzenia dymem oraz szkód wyrządzonych w wyniku akcji gaśniczych.

Obowiązkowe ubezpieczenia dla rolnika

Rolnicy, którzy pobierają płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, są zobowiązani, aby ubezpieczyć minimum 50% swoich upraw. Polisa na obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych powinna obejmować przynajmniej jedno z następujących ryzyk: ujemne skutki przezimowania (ubezpieczane jesienią), przymrozki wiosenne, grad, powódź lub susza.

Osobno czy w pakiecie — jak chronić swoje gospodarstwa?

Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają rolnikom ubezpieczenia rolne od więcej niż jednego ryzyka. Pakiety są korzystniejsze cenowo, dlatego warto rozważyć, czy uprawie w danym sezonie nie zagraża więcej czynników.

Dobre ubezpieczenie to takie, które obejmuje wszystkie występujące w danym regionie czynniki. Wybierając pakiet, na pewno trzeba podejść indywidualnie i uwzględnić to, co działo się w ostatnich latach oraz bieżące prognozy.

O co można rozszerzyć pakiety?

Polisy ubezpieczeniowe można uzupełnić o dodatkowe klauzule np. zwiększenie odpowiedzialności od 8% w ryzyku gradu, przymrozków wiosennych, huraganu, deszczu nawalnego lub wykupienie klauzuli pozwalającej uzyskać odpowiedzialność w przypadku szkód jakościowych (np. w owocach i warzywach).

Tej wiosny duży problem w wielu regionach stanowiły tzw. zastoiska wodne, przed których skutkami możemy się ubezpieczyć, wykupując dodatkową klauzulę przy ubezpieczeniu upraw od ryzyka wystąpienia huraganu i deszczu nawalnego.

Oferta szyta na miarę, czyli dlaczego warto ubezpieczyć w Osadkowski?

Firma Osadkowski stawia na profesjonalizm, dlatego współpracujemy z Agencjami i Agentami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze ubezpieczeń rolnych. To właśnie dzięki nim możemy zapewnić naszym klientom kompleksowe i „uszyte na miarę” oferty z aż 5 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych: Generali Agro, PZU, InterRisk, VH Polska oraz Warta.

Zachęcamy do ubezpieczenia nie tylko upraw, lecz całego majątku gospodarstwa/firmy np. budynków inwentarskich i pomieszczeń magazynowych, domów oraz mieszkań, a także samochodów i maszyn rolniczych. Przez cały okres trwania polisy ubezpieczeniowej zapewniamy opiekę i fachowe doradztwo specjalistów. Dzięki nam nie musisz martwić się formalnościami, rozwiązywaniem problemów i upływającymi terminami. Pomożemy na każdym etapie i wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo Twojego gospodarstwa.

 

Dominika Wolna

Redakcja
Osadkowski.pl