logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Materiał partnera

Nawożenie ziemniaka jadalnego

Agnieszka Krawczyk, Monika Tabak

Uprawa ziemniaka jadalnego w zrównoważony sposób, którego celem jest osiąganie optymalnych plonów o wysokiej jakości w warunkach technologii chroniącej środowisko, to obecnie ważny element produkcji rolnej. Prawidłowe nawożenie ziemniaka przynosi nie tylko efekt plonotwórczy, ale korzystnie wpływa także na jakość i zdolności przechowalnicze bulw.

Nawożenie ziemniaka jadalnego

Ziemniak – warto nawozić już jesienią czy lepiej poczekać do wiosny?

Podstawą zrównoważonej produkcji jest racjonalna gospodarka substancją organiczną. W uprawie ziemniaka warto wykorzystywać nawozy naturalne (np. obornik) i organiczne, ponieważ sprzyja to utrzymaniu dobrej żyzności gleby.

Obok nawozów naturalnych i organicznych jesienią warto stosować nawozy fosforowo-potasowe. Wysokość dawki uzależniona jest od zasobności gleby w składniki pokarmowe, ilości składników dostępnych z innych źródeł oraz przewidywanej wielkości plonu ziemniaka. Jeśli nie znamy zasobności gleby, to warto składniki stosować w proporcji N:P:K jak 1:1:1,2-1,5.

Do nawożenia jesiennego (polecanego szczególnie na glebach cięższych) warto wykorzystać Super fos dar 40, Holist agro PK 15-30 czy Holist agro K (Mg) 55 (+5). Na lżejszych stanowiskach nawozy zawierające potas lepiej stosować wiosną (aby ograniczyć jego wymywanie). Wiosną można wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, np. Polifoskę 5, Polifoskę 6, Polifoskę 8, Polifoskę Krzem, Amofoskę 4-16-18.

Ziemniak ma duże wymagania pokarmowe.

Z plonem bulw 10 t/ha i z odpowiednią masą łęcin ziemniak pobiera zazwyczaj:

  • 40-45 kg azotu (N)
  • 15 kg fosforu (P2O5)
  • 55-65 kg potasu (K2O)
  • 6 kg wapnia (CaO)
  • 6-8 kg magnezu (MgO)
  • 6 kg siarki (S) – czyli 15 kg SO3
  • 25 g boru (B)
  • 20 g miedzi (Cu)
  • 70 g manganu (Mn)
  • 1 g molibdenu (Mo)
  • 65 g cynku (Zn)

Ziemniak jest rośliną o tylko częściowej tolerancji na chlor, dlatego w uprawie warto stosować nawozy oparte na siarczanie potasu, jak Polifoska Start. Sól potasowa i nawozy zawierające chlorek potasu muszą być zastosowane przynajmniej 3 tygodnie przed sadzeniem bulw, aby umożliwić wymycie chloru do głębszych warstw gleby (i w efekcie ograniczyć kontakt roślin z chlorkami).

Fosfor sprawdzi się współrzędnie

Współrzędne nawożenie fosforem poprawia dostępność pierwiastka dla roślin (fosfor słabo przemieszcza się w glebie). W nawożeniu współrzędnym świetnie sprawdzi się Polidap (wysokoskoncentrowany nawóz zawierający fosfor w formie fosforanu amonowego).

Azot najlepiej zastosować wiosną

Nawozy azotowe należy wysiać wiosną przed sadzeniem ziemniaków i wymieszać z glebą. Możliwa jest także aplikacja rzędowa, bezpośrednio do redlin w trakcie sadzenia (nawóz umieszcza się w odległości kilku centymetrów od sadzeniaków).

Całkowita dawka azotu pod ziemniaki jadalne zbierane w pełnej dojrzałości fizjologicznej wynosi zazwyczaj 100-180 kg N/ha. Dawki całkowite wyższe od 100-120 kg N/ha zaleca się podzielić na dwie części. Pierwszą dawkę azotu (60% dawki całkowitej) stosuje się przedsiewnie.

Do nawożenia można wykorzystać mocznik (Pulrea +INu), nawozy typu RSM, saletry amonowe (Pulan Macro, Zaksan 33,5), saletrzaki (Salmag, Saletrzak 27 standard plus) lub nawozy wzbogacone w siarkę (RSM S, Saletrosan 26 plus, Saletrosan 30, Saletromag 25, Polifoska 21, Siarczan Amonu AS 21). Drugą dawkę azotu (40% dawki całkowitej) stosuje się przed ostatnim obredleniem, zazwyczaj w postaci saletry amonowej lub saletrzaku.

W uprawie ziemniaków na wczesny zbiór dawki azotu są mniejsze (np. 50 kg N/ha pod ziemniaki zbierane po 60 dniach od sadzenia, 80 kg N/ha pod ziemniaki zbierane po 75 dniach od sadzenia) i z reguły wysiewane w całości przedsiewnie. Do nawożenia można wykorzystać Pulan Macro, Zaksan 33,5, Salmag czy Saletrzak 27 standard plus.

Grupa Azoty

Agnieszka Krawczyk, Monika Tabak

Warto przeczytać

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.