logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Metrybuzyna wycofana w 2025 — ostatni rok stosowania ważnych środków ochrony roślin z grupy herbicydów

Dominika Wolna

Substancja czynna metrybuzyna wycofana ze stosowania w środkach ochrony roślin — taka jest decyzja Komisji Europejskiej. Oznacza to, że wraz z przekroczeniem dat granicznych zostanie wprowadzony zakaz aplikacji herbicydów zawierających ten związek w uprawach polowych w całej Unii Europejskiej. Decyzja ta nie obejmuje natomiast innych krajów, które nie są jej członkami.

Metrybuzyna wycofana w 2025

Metrybuzyna w środkach ochrony roślin

Na początku 2025 roku w Polsce zarejestrowanych było 23 środki ochrony roślin zawierające tę substancję czynną. Występuje ona w produktach samodzielnie, ale także jest ważną częścią mieszanin formulacyjnych dwu-, a nawet trój- składniowych, w których jest partnerem dla chlomazonu, prosulfokarbu, diflufenikanu oraz flufenacetu.

Substancja czynna wykorzystywana była do jesiennego zwalczania chwastów w zbożach. Najbardziej znane produkty do Expert Met 56 WG (metrybuzyna + flufenacet) oraz Bacara Trio 516 SC (metrybuzyna + flufenacet + diflunenikan).

Natomiast w uprawie ziemniaka stosowana była substancja czynna samodzielnie lub w gotowych mieszaninach fabrycznych:

Oprócz wymieniony upraw, związek mógł być wykorzystywana do odchwaszczania upraw soi, marchwi, bakłażanu, szparagów oraz pomidora.

Charakterystyka substancji czynnej

Substancja czynna zaliczana jest przez HRAC do grupy 5, wcześniej C1. Do tej samej grupy należą między innymi takie związki jak lenacyl i terbytylazyna. 

Metrybuzyna ma bardzo dobre działanie doglebowe — pobierana jest przez korzenie kiełkujących chwastów oraz szybko przemieszcza w roślinie. Dlatego też jest rekomendowana do zabiegów przed wschodami oraz krótko po nich. Przeznaczona była do zwalczania ważnych chwastów dwuliściennych oraz chwastnicy jednostronnej i wiechliny rocznej.

Brak odnowienia — metrybuzyna wycofana

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej 2024/2026 z dnia 31 października 2024 roku substancja czynna metrybuzyna nie została odnowiona. Wszystkie Państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do wycofania do 24 maja 2025 roku zezwoleń na wprowadzenie środków ochrony roślin zawierających metrybuzynę.

Od kiedy metrybuzyna wycofana?

W związku z tym dla substancji czynnej metrybuzyna zostały wskazane trzy bardzo ważne daty:

  • do 24 maja 2025 roku — sprzedaż środków ochrony roślin przez producentów do innych firm pośredniczących w sprzedaży
  • do 24 września 2025 roku — odsprzedaż produktów wprowadzonych już do obrotu przed 24 maja 2025 roku, do tej daty Rolnicy będą mogli zakupić produkt
  • do 24 listopada 2025 herbicydy z metrybuzyną mogą być przechowywane, stosowane oraz unieszkodliwiane.

Powyższe daty jednoznacznie wskazują, że 2025 rok jest ostatnim, w którym tę substancję czynną będzie można wykorzystać do zwalczania chwastów w wielu ważnych uprawach.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Warto przeczytać