Mączlik warzywny – zwalczanie i rozpoznawanie szkodnika
Piotr Borczyński
Mączlik warzywny w naszym kraju występuje w bardzo dużym nasileniu od ponad 10 lat. Epidemiologiczna ilość owadów występuje w latach z bardzo wczesną wiosną i w czasie bardzo ciepłej i suchej pogodzie. Warto wiedzieć, jak skutecznie rozpoznawać i zwalczać tego szkodnika w uprawie warzyw.

Mączlik warzywny – charakterystyka szkodnika
Mączliki to owady występujące na wielu roślinach uprawnych i chwastach. Z tego względu zwalczanie jest bardzo uciążliwe, a nawet wręcz niemożliwe. Mączliki występują przede wszystkim na kapustach głowiastych w tym na kapuście włoskiej, kalafiorach brokułach czy jarmużu. Rzadziej spotyka się je na kapuście pekińskiej.
Rozwój mączlika warzywnego
Rozwój tego owada uzależniony jest od przebiegu warunków pogodowych i od rośliny żywicielskiej. Może on trwać od 3 do 4 tygodni. W naszym klimacie w ciągu roku może być do 5 pokoleń. Samica składa do 150 jaj. Z nich wylęgają się larwy, które są najbardziej wrażliwe na środki ochrony roślin.
Jak i kiedy w ciągu roku zwalczać tego szkodnika?
Kiedy zobaczymy pierwsze owady dorosłe na plantacjach warzyw możemy wykonać pierwszy zabieg produktem Movento 100 SC, który niestety w 2025 roku zostaje wycofany lub Benevia 100 OD.
Termin zabiegu ma istotne znaczenie. Wyżej wymienione produkty praktycznie nie działają kontaktowo, tylko muszą być pobrane przez rozpoczynające żerowanie larwy wraz z sokami roślinnymi. Po wykonaniu zabiegu muszą one wniknąć do systemu rośliny i dopiero stamtąd są one pobrane przez szkodniki.
Jak stosować środki ochrony roślin, aby zwiększyć skuteczność?
Środek Movento 100 SC rozwadniamy w niewielkiej ilości wody wraz z adiuwantami rozpuszczającymi woski roślinne (np. Inex-A), a Benevia 100 OD stosujemy z większą ilością cieczy tak, aby cała roślina została dokładnie pokryta.
Żeby dodatkowo zwiększyć skuteczność produktu Benevia 100 OD do cieczy roboczej, warto dodać adiuwanty olejowe.
Zwalczanie dorosłych osobników mączlika warzywnego
Zwalczanie owadów dorosłych w czasie kiedy jest ciepło i sucho niestety nie daje spodziewanych efektów. Oczywiście pewna ilość osobników zostaje zabita, ale następne niestety nalatują na rośliny z nieużytków czy z innych, sąsiednich plantacji.
Oprócz środków ochrony roślin do zwalczania szkodników dorosłych można używać produktów o działaniu drażniącym, takich jak oleje i olejki eteryczne. Działają one bardzo dobrze, ale wtedy kiedy na opryskane bytujące osobniki dorosłe nie nalatują nowe owady, czyli jesienią.
Larwy mączlika widoczne na liściach kalafiora
Działania prewencyjne w walce z mączlikiem
Można również działać prewencyjnie opryskując rośliny przed pojawieniem się pierwszych owadów dorosłych mieszaniną produktów takimi jak MiteMine i Barrier Si-Ca. Powodują one wysycenie ścian komórkowych krzemem i wapniem, co nie sprzyja żerowaniu młodych dopiero wylęgniętych larw mączlików i niektórych gąsienic motyli oraz utrudnia zasiedlanie roślin przez owady dorosłe.
Trzeba jednak pamiętać, aby zabiegi wykonywać zapobiegawczo przed pojawieniem się szkodników.
Piotr Borczyński
ODR w Minikowie, oddział Zarzeczewo