Mączniak rzekomy ogórka i cebuli – jak chronić uprawy przed mączniakiem rzekomym warzyw?
Piotr Borczyński
Mączniak rzekomy to choroba grzybowa występująca na kilku gatunkach warzyw. Objawy mączniaka rzekomego możemy obserwować na roślinach cebuli, na roślinach ogórków i na rozsadzie warzyw kapustnych. Mączniak rzekomy ogórka może być mylony z chorobami bakteryjnymi dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznawać.

Jakie są objawy mączniaka rzekomego warzyw?
Objawy mączniaka rzekomego różnią się w zależności od gatunku, na którym występuje. W przypadku cebuli objawy mączniaka rzekomego występują na liściach w postaci żółtych rozlanych plam z czasem pokrywających się szaro-brunatnym nalotem zarodników konidialnych.
Objawy widoczne na liściach występują zwykle około 12 dni po infekcji. Infekcje następują podczas umiarkowanych temperatur i długiego zwilżenia liści.
Mączniak rzekomy warzyw – jak monitorować objawy w cebuli?
W przypadku cebuli można samemu obserwować, kiedy może dojść do infekcji. Latem po czterech godzinach po wschodzie słońca, czyli w okolicach godziny ósmej na roślinach jest rosa. Jeżeli w powietrzu będą znajdować się zarodniki grzyba, dochodzi do infekcji.
Do infekcji nie dochodzi jednak podczas opadu deszczu. Wtedy to jest ostatni moment do zastosowania ochrony przed tą chorobą. W przypadku cebuli produkty do zabezpieczania przed mączniakiem rzekomym służą zwykle również do ochrony przed innymi chorobami. Z tego względu wykonując zabiegi ochrony roślin, trzeba tak dobierać preparaty, aby chroniły przed kilkoma chorobami występującymi w tym samym czasie.
Mączniak rzekomy ogórka
Jeżeli chodzi o ogórki, objawy choroby występują na liściach i są łudząco podobne do chorób bakteryjnych, czyli do kanciastej plamistości bakteryjnej. W przypadku mączniaka rzekomego na spodniej stronie liścia pod żółtą rozlaną plamą występuje nalot szaro-brunatnych zarodników.
Jeśli chodzi o rozsady, choroba występuje przy dużej wilgotności powietrza zwłaszcza w słabo wietrzonym obiekcie. Na liściach występują żółte plamy a na spodniej stronie nalot zarodników konidialnych. Kiedy producent nie zauważy pierwszych objawów choroby to cała rozsada znajdująca się w obiekcie może w dość szybkim czasie zostać zniszczona.
Jak chronić uprawy przed mączniakiem rzekomym ogórka?
Do ochrony przed mączniakiem rzekomym ogórka trzeba używać produktów działających zapobiegawczo. Kiedy już zauważymy pierwsze objawy, niestety jest zbyt późno, aby dobrze ochronić plantacje przed skutkami choroby. Niestety w ostatnim czasie ze względu na wycofanie substancji aktywnej o nazwie mankozeb wypadło kilka doskonałych produktów działających bardzo dobrze interwencyjnie.
Mączniak rzekomy i prawdziwy to różne choroby!
Obecnie praktycznie jest dość duży problem, aby ochronić uprawy warzyw, kiedy pojawią się pierwsze objawy mącznika rzekomego. Często też producenci używają do zabezpieczania roślin przed mączniakiem rzekomym produktów chroniących przed mączniakiem, ale prawdziwym. Niestety są to dwie różne choroby, a do ochrony przed nimi używa się substancji aktywnych z różnych grup.
Substancje czynne w walce z mączniakiem rzekomym ogórka i innych warzyw
Na rynku jest dostępnych kilka substancji do zwalczania mączniaka rzekomego warzyw. Wśród najważniejszych można wymienić substancje, takie jak:
- azoksystrobina
- boskalid
- piraklostrobina
- fluazynam
- fluopikolid
- propamokarb
Pomocne w profilaktyce przeciwko mączniakowi rzekomemu są również preparaty miedziowe a najlepiej miedź i siarka układowa np. IonBlue.
Doradcy Osadkowski polecają
Piotr Borczyński
ODR w Minikowie, oddział Zarzeczewo