Kukurydza RGT Lipexx

RGT LIPEXX - MECHANIZM NASTAWIONY NA PLON

FAO 270; Rejestracja: Austria 2015

Hodowla: RAGT

Zalety:

  • bardzo wysoki potencjał plonowania
  • odmiana w typie stressless – pewność regularności plonowania nawet przy niedoborach wody
  • doskonałe oddawanie wilgoci z ziarna na późnym etapie wegetacji
  • doskonała odporność na typowe choroby

Struktura kolby:

Morfologia i genetyka

Osadzenie kolbśrednie
Typ mieszańcapojedynczy
Wysokość roślinśrednie

Profil agrotechniczny

Wzrost początkowydobry
Tolerancja na suszębardzo dobra
Stay greendobry
Dry-downbardzo dobre

Ilość siewu tys. szt./ha

RGT Lipexx ilość siewu

Wymagania glebowe

RGT Lipexx wymagania glebowe

Zdrowotność

RGT Lipexx zdrowotność

Plonowanie

Doświadczenia rozpoznawcze COBORU , grupa średnio późna, plon i wilgotność ziarna, 2016 r.
RGT Lipexx doswiadczenia COBORU 2016
Stacja doświadczalnaPlon
dt/ha
Wzorzec
dt/ha
Wilgotność
%
Wilgotność,
% wzorca
1Głębokie129,3106,920,595,3
2Głubczyce153,2104,127,193,1
3Masłowice130,2102,822,392,9
4Pawłowice150,7100,926,8100,4
5Skołoszów159101,923,296,3
6Słupia Wielka150,4101,725,898,5
7Smolice140,4100,222,693,8
8Zybiszów152,997,424,6100,8
Doświadczenia rozpoznawcze COBORU , grupa średnio późna, plon ziarna, 2017 r.
Doswiadczenia COBORU 2017
Stacja doświadczalnaPlon
dt/ha
Wzorzec
dt/ha
Wilgotność,
%
Wilgotność,
% wzorca
1Słupia Wielka157,5151,595,995,3
2Głubczyce109,3108,799,593,1
3Masłowice121,6125,1102,992,9
4Zybiszów132143,1108,4100,4
5Skołoszów124,4120,596,996,3
6Smolice107118,4110,798,5
Średnia126,6125,3101,093,8

Kukurydza RGT Lipexx doskonale poradziła sobie w ekstremalnych warunkach oraz na słabszych kompleksach glebowych. Siew wykonany był 15 kwietnia. Przez cały miesiąc spadło w naszym rejonie skrajnie mało wody – raptem 11 l na metr kwadratowy. Później przyszedł mokry maj, ale w czerwcu znów susza – spadło wtedy niecałe 15 l wody na metr kwadratowy. Mimo to odmiana RGT Lipexx spisała się naprawdę rewelacyjnie, plonując na słabych glebach i przy niekorzystnym roku na poziomie 9,7 t/ha przy wilgotności 26%.

Marcin Matuszewski,
powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie

Kukurydza RGT Lipexx

Zalety:

bardzo wysoki potencjał plonowania
odmiana w typie stressless – pewność regularności plonowania nawet
przy niedoborach wody
doskonałe oddawanie wilgoci z ziarna na późnym etapie wegetacji
doskonała odporność na typowe choroby