Ochrona zbóż za pomocą zabiegów T1 T2 T3

zboża T1 T2 T3

zboża T1 T2 T3

W ochronie fungicydowej zbóż najważniejszy jest pierwszy zabieg, dlatego jeżeli prawidłowo rozpoznamy objawy chorób, dobierzemy właściwe środki oraz zastosujemy je w odpowiednim terminie i dawce, kolejne będą już formalnością.


T1 to podstawa

Najgroźniejsze choroby podstawy źdźbła to: łamliwość podstawy źdźbła oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni. Prawidłowo wykonany pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy ma ogromne znaczenie dla kondycji plantacji podczas całej wegetacji. Z tego powodu w fazie BBCH 30-31 powinno się zabezpieczyć łan przed jak największą liczbą patogenów, stosując środki o jak najszerszym spektrum działania. Pamiętajmy, że aby zapobiec uodpornieniu grzybów chorobotwórczych na substancje czynne, należy stosować fungicydy zawierające związki aktywne należące do różnych grup chemicznych. W tabeli przedstawiono progi szkodliwości poszczególnych chorób występujących w fazie BBCH 30-32.

Progi szkodliwości w fazie BBCH 30-32 (% porażenia)

Łamliwość źdźbła 20-30%
Mączniak prawdziwy 10%
Rdza brunatna 10%
Rdza żółta i traw 10%
Septorioza paskowana liści pszenicy 10-20%
Brunatna plamistość liści 10%

Wybierając substancje czynne, przede wszystkim należy uwzględnić wiele czynników: mechanizm działania, zakres temperatur, w których środki wykazują największą skuteczność (5-25⁰C), warunki przezimowania, stanowisko, termin siewu, cechy odmiany, system uprawy, poziom nawożenia NPK. Niezbędna zatem jest lustracja stanu plantacji po zimie.

Z badań przeprowadzonych w Zakładzie Mikrobiologii IOR-PIB wynika, że najwyższą skuteczność w zabiegach T1 wykazują następujące substancje aktywne: prochloraz, fenpropimorf, fenpropidyna, metrafenon, piraklostrobina, cyprodynil, protiokonazol.

Promax (prochloraz), w mieszaninie z Tern Premium (fenpropidyna, propikonazol) skutecznie i ekonomicznie chroni łan przez łamliwością i mączniakiem. Choroby podstawy źdźbła doskonale zwalczą Palazzo (fenpropimorf, metrafenon, epoksykonazol), Profinity (pyriofenon), który zabezpieczy uprawę przed mączniakiem, czy dedykowany do walki z silną presją chorób podsuszkowych Pixel Prima, zawierający cyprodynil i działającą zapobiegawczo pikoksystrobinę.

Główne grupy substancji aktywnych wykorzystywanych przy wykonywaniu zabiegów T2 (BBCH 39-49) to:

  • triazole - bardzo liczna grupa substancji działających systemicznie, co ma duże znaczenie w fazach szybkiego wzrostu roślin. Bardzo dobrze zapobiegają septoriozie - Swing Top, Megysto, Rekord, Syrius
  • strobiluryny - związki o działaniu translaminarnym, co oznacza, że podobnie jak środki systemiczne przemieszczają się w roślinie oraz mogą przenikać na drugą stronę np. liścia. Skutecznie zapobiegają rdzy i brunatnej plamistości liści - Swing Top, Pixel Prima, Dobromir Top, Tazer
  • SDHI (karboksyamidy) - substancje systemiczne pobierane przez roślinę ,,na zapas", zabezpieczające nowe przyrosty, dzięki czemu roślina może z nich dłużej korzystać. Zapobiegają i zwalczają septoriozę i rdze - Megysto, Elatus Plus Plexeo

W tym miejscu warto wspomnieć o nowym środku na rynku fungicydów dedykowanych do zabiegów T2. Mowa tu o Elatusie zawierającym innowacyjną substancję aktywną solatenol, który szybko przenika przez warstwę woskową i zostaje pobrany przez tkanki, a następnie równomiernie rozmieszcza się w roślinie. Co więcej, solatenol wykazuje bardzo dużą skuteczność przeciw rdzom i septoriozie, ochraniając nawet nowe przyrosty. Ponadto w ostatnim czasie Elatus należy do grupy wiodących fungicydów stosowanych w Niemczech. W ofercie Grupy Osadkowski znajduje się także Elatus Plus Plexeo, w skład którego oprócz solatenolu wchodzi metkonazol.

Jeżeli decydujemy się na zabieg T3 zabezpieczający kłos, warto wykorzystać takie substancje, jak: tebukonazol, tiofanat metylu, metkonazol czy prochloraz (Syrius, Matador, Plexeo, Promax). Zabezpieczą nam one kłos przed grzybami z rodzaju Fusarium. Ze względu na ogromny wpływ zabiegu T3 na jakość ziarna decyzja o jego wykonaniu powinna być dokładnie przemyślana.

Tabela 1. Insektycydy stosowane w zbożach

Grupa związkówNazwa substancjiNazwa ŚORDawka
fosforoorganicznedimetoatRogor 400 EC 0,5 l
chloropiryfos Pyrinex 480 EC 0,5-0,6 l
pyretroidy zeta-cypermetryna Ammo Super 100 EW 0,1 l
lambda-cyhalotryna Sparviero 0,075 l


Insektycydy coraz bardziej istotne

Spośród wielu gatunków owadów szkodliwych w Polsce największe znaczenie gospodarcze w zbożach mają skrzypionki i mszyce.

Insektycydy stosowane w ochronie zbóż dzielą się na dwie podstawowe grupy: związki fosforoorganiczne oraz pyretroidy działające powierzchniowo.

Niestety, na polach niejednokrotnie można zauważyć szkodniki, na które nie ma zarejestrowanych środków, takie jak: drutowce, rolnice, pryszczarek zbożowiec czy coraz częściej spotykanego na polach łokasia garbatka. W przypadku ich pojawienia warto skonsultować się z doradcą agrotechnicznym w celu zasięgnięcia opinii o najbardziej skutecznych metodach zwalczania insektów na plantacjach zbożowych.

Kamila Greczyn
k_greczyn@osadkowski-cebulski.plPolecamy również

W ochronie fungicydowej zbóż najważniejszy jest pierwszy zabieg. Dlatego jeżeli rozpoznamy objawy chorób, dobierzemy właściwe środki oraz zastosujemy je w odpowiednim terminie i dawce, kolejne będą już formalnością.