Aktualne warunki pogodowe nie rozpieszczają upraw, zwłaszcza ozimych. W znacznej części kraju obserwujemy nocne spadki temperatur poniżej 0°C. Jednocześnie towarzyszą im silne podmuchy wiatru, które potęgują uczucie chłodu. Z kolei w ciągu dnia słońce podnosi temperaturę gleby i łanu – temperatura rzędu już kilku stopni Celsjusza umożliwia patogenom rozpoczęcie infekcji.
Okres ten jest nie tylko trudny dla roślin uprawnych, ale również dla Rolnika. Musi on podjąć możliwie szybko decyzję o wyborze strategii ochrony fungicydowej. Jednak spadki temperatur i duże jej wahania dzień – noc nie ułatwiają tego zadania.
Praktykom doskonale znane są ograniczenia związanie ze stosowaniem substancji czynnych w niskich temperaturach oraz ich negatywny wpływ na skuteczność działania. Poniższa tabela pokazuje temperaturę optymalną dla najbardziej popularnych substancji stosowanych w zabiegu T1 – nie napawa ona optymizmem, przy obecnych warunkach pogodowych.
Zdobyta wiedza i doświadczenie „nakazuje” przesunąć decyzję o wykonaniu zabiegu T1 na okres o stabilniejszych warunkach meteorologicznych, zwłaszcza braku spadku temperatur poniżej 0°C nocą i rankiem. Takie działanie jest w pełni uzasadnione, jednak może być niekorzystne dla rośliny uprawnej. W takiej sytuacji rodzą się pytania: jeżeli nie fungicydy to co? Jak zadbać o zdrowotność zbóż?
Odpowiedź na zadane pytania jest tylko z pozoru trudna, ponieważ wiosną 2022 AgroBiotics wprowadził do swojej oferty produkt mikrobiologiczny Arcton WG. Zawiera on unikatowe szczepy bakterii z rodzaju Bacillus sp., w tym jeden pochodzący z wysp Antarktyki. Skład produktu umożliwia działanie w szerokim zakresie temperatur. Co ważne przy obecnej pogodzie, również w warunkach niskich temperatur bakterie zawarte w produkcie nie tracą zdolności kolonizacji rośliny uprawnej.
Arcton WG jest produktem innowacyjnym, rekomendowanym do stosowania w zbożach. Dla Rolników świadomie dbających o potencjał plonotwórczy odmiany oraz ceniących wysoką jakość i łatwość stosowania. Produkt nie wymaga wcześniejszego namnażania, przez co zapewnia płynność prac polowych. Forma użytkowa WG (granule tworzące zawiesinę w wodzie) umożliwia łatwe przygotowanie cieczy opryskowej.
Zastosowany produkt odbudowuje i wzmacnia naturalne mechanizmy odporności roślin uprawnych. Zarówno na choroby i szkodniki, w wyniku czego możliwy jest jej niezakłócony wzrost i rozwój. Przekłada się to bezpośrednio na poprawę kondycji, w warunkach znacznego narażenia na niekorzystne czynniki abiotyczne (niska temperatura, wzmożona transpiracja, okresy niedobór wody) oraz biotyczne (presja patogenów).
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału osadkowskidlarolnictwa na YouTube, kliknij w link i bądź na bieżąco.