Zbiór kukurydzy 2026 - jaki jest plon kukurydzy z hektara?
Dominika Wolna
Ponad 12,8 t/ha ziarna przy wilgotności przeliczeniowej 14% uzyskała DKC 3972 podczas zbioru kukurydzy w Wirkach w 2026 roku. Najniższą wilgotnością ziarna wyróżniła się natomiast RGT Aloexx, która osiągnęła 11,9 t/ha po przeliczeniu na 14 % wilgotności. Sprawdź wyniki 12 odmian i zobacz, dlaczego plon kukurydzy z hektara warto oceniać razem z wilgotnością podczas zbioru.
Zbiór kukurydzy 2026 - wyniki plonowania w Wirkach
Która odmiana da najwięcej ziarna, a która zostanie zebrana przy najniższej wilgotności? Sprawdziliśmy to na poletkach odmianowych w gospodarstwie Grzegorza Guzika w Wirkach. Porównanie objęło 12 odmian kukurydzy o różnej wczesności - od FAO 220 do 290-300.
Zbiór kukurydzy 2024 — jak plonowała kukurydza na ziarno w Jakubowicach?
Gospodarz zwracał uwagę, że w sezonie 2026 duże znaczenie miały jakość gleby oraz rozkład opadów. Na prezentowanym polu, mimo fali upałów, rośliny nie doświadczyły tak silnego niedoboru wody, jak na słabszych stanowiskach w okolicy. Różnice między polami były widoczne zarówno w kondycji roślin, jak i w zaziarnieniu kolb.
Ostateczne wyniki pokazały, że największy plon mokrego ziarna nie oznaczał najwyższego plonu po przeliczeniu na 14% wilgotności.
| Odmiana | FAO | Plon podczas zbioru [dt/ha] | Wilgotność ziarna [%] | Plon po przeliczeniu na 14% wilgotności [dt/ha] |
|---|---|---|---|---|
| DKC 3972 | 270 | 155,50 | 29,00 | 128,38 |
| RGT Exxact | 260–270 | 162,17 | 32,20 | 127,85 |
| KWS Exceptio | 260–270 | 180,17 | 40,00 | 125,70 |
| LID 4111C | 280 | 166,25 | 35,80 | 124,11 |
| DKC 4253 | 280–290 | 176,33 | 40,00 | 123,02 |
| RGT Aloexx | 220 | 137,83 | 25,70 | 119,08 |
| INDEM 1012 | 290–300 | 170,08 | 40,00 | 118,66 |
| P8660 | 240 | 135,17 | 28,10 | 113,01 |
| P9279 | 270 | 152,08 | 37,50 | 110,53 |
| LID 2214C | 240 | 129,92 | 27,10 | 110,13 |
| RGT Alpixx | 250 | 128,83 | 28,10 | 107,71 |
| LG 31.252 | 240 | 127,08 | 27,40 | 107,28 |
Wyniki dotyczą konkretnych poletek i warunków jednego sezonu. Warto wykorzystać je przy wyborze odmian, zestawiając z obserwacjami z własnego gospodarstwa oraz wynikami z innych lokalizacji i lat.
DKC 3972 - najwyższy plon przy wilgotności przeliczonej na 14%
Pierwsze miejsce zajęła DKC 3972 z wynikiem 128,38 dt/ha, czyli około 12,84 t/ha po przeliczeniu na 14% wilgotności. Podczas zbioru jej ziarno miało wilgotność 29%. Odmiana nie uzyskała największej masy mokrego ziarna, ale po sprowadzeniu wyników do wspólnej wilgotności wyprzedziła pozostałe pozycje w zestawieniu. W warunkach prezentowanego pola połączyła wysoki plon z niższą wilgotnością niż pozostałe odmiany z pierwszej piątki.
RGT Exxact i KWS Exceptio - mocne wyniki na podium
Drugie miejsce zajęła RGT Exxact, osiągając 127,85 dt/ha, czyli około 12,79 t/ha przy wilgotności przeliczenionej na 14%. Wilgotność ziarna podczas zbioru wynosiła 32,2%.
Trzecia była KWS Exceptio z wynikiem 125,70 dt/ha, czyli 12,57 t/ha po przeliczeniu. Jednocześnie odmiana ta uzyskała najwyższy plon mokrego ziarna w zestawieniu - 180,17 dt/ha, przy wilgotności 40%.
Obie odmiany dały podczas zbioru większą masę ziarna niż DKC 3972. Po przeliczeniu plonu na jednakową wilgotność kolejność była jednak inna. To dobry przykład pokazujący, dlaczego wyniki należy porównywać przy tej samej wilgotności ziarna. Można też przypuszczać, że dla tych odmian termin zbioru był jeszcze zbyt wczesny. Pozostawienie ich na polu przez kolejne dwa tygodnie mogłoby pozwolić na zebranie ziarna o niższej wilgotności, o ile sprzyjałyby temu warunki pogodowe.
RGT Aloexx - najniższa wilgotność i niemal 11,9 t/ha
Na uwagę zasługuje również RGT Aloexx o FAO 220. Jej ziarno miało podczas zbioru wilgotność 25,7% — najniższą spośród wszystkich porównywanych odmian.
Plon po przeliczeniu wyniósł 119,08 dt/ha, czyli około 11,91 t/ha. W tej lokalizacji ta wczesna odmiana zbliżyła się więc pod względem plonowania do znacznie późniejszych odmian: LID 4111C i DKC 4253.
Wynik RGT Aloexx pokazuje, że wczesność może iść w parze z wysokim plonem. To ważna wskazówka dla gospodarstw, w których liczą się również niższa wilgotność ziarna i możliwość wcześniejszego zbioru. Wcześniejsze zejście kukurydzy z pola ułatwia siew zbóż ozimych w optymalnym lub nieznacznie opóźnionym terminie.
Plon kukurydzy z hektara — dlaczego wilgotność ziarna ma znaczenie?
W Wirkach plon kukurydzy po przeliczeniu na 14% wilgotności wynosił od 107,28 do 128,38 dt/ha, czyli od około 10,73 do 12,84 t/ha. Wilgotność ziarna podczas zbioru mieściła się natomiast w przedziale od 25,7% do 40%.
Na poletkach porównywano odmiany o FAO od 220 do 300, a więc różniące się wczesnością. Wspólny termin zbioru nie oznaczał zatem jednakowego stopnia dojrzałości wszystkich odmian. Dla wcześniejszych mógł być optymalny, podczas gdy dla późniejszych — jeszcze zbyt wczesny. To częściowo tłumaczy tak dużą rozpiętość wilgotności ziarna.
Różnice te mają znaczenie przy ocenie wyników. Masa mokrego ziarna obejmuje również wodę, dlatego nie można bezpośrednio porównywać plonu zebranego przy wilgotności 29% z plonem przy wilgotności 40%.
Przeliczenie na 14% wilgotności pozwala porównać plony na wspólnej podstawie. Nie jest jednak pełnym rachunkiem opłacalności. Ten powinien uwzględniać także cenę sprzedaży, koszty uprawy, zbioru, transportu i suszenia.
Przed wyborem odmiany warto więc odpowiedzieć na trzy pytania:
- Jaki plon uzyskuje po przeliczeniu na jednakową wilgotność?
- Z jaką wilgotnością jest zbierana w warunkach podobnych do mojego gospodarstwa?
- Czy jej termin dojrzewania pasuje do stanowiska, możliwości suszenia i planu prac polowych?
Co wpłynęło na plonowanie kukurydzy w 2026 roku?
W relacji z Wirek powracają trzy kwestie: dostępność wody, dopasowanie wczesności odmiany do pola oraz obsada. Grzegorz podkreślał, że nawet na niewielkim obszarze warunki uprawy mogą się wyraźnie różnić.
Gleba i opady
- dobre stanowisko pomogło prezentowanej plantacji przetrwać okres wysokich temperatur. Na słabszych fragmentach okolicznych pól obserwowano natomiast silniejsze objawy suszy oraz gorzej zaziarnione kolby. Nie należy jednak traktować tych obserwacji jako opisu całego sezonu w Polsce.
Dobór FAO
- po zbiorze gospodarz wskazywał FAO około 270 jako górną granicę dla swoich pól w Wirkach, szczególnie na północnych stokach i przy lasach. W jego ocenie późniejsze odmiany nie dawały tam oczekiwanej przewagi plonu, a zwiększały problem wilgotności ziarna. Jednocześnie na swoich polach w Marcinowicach dopuszcza uprawę odmian o FAO 280-290. Pokazuje to, dlaczego wczesność warto dobierać do konkretnego stanowiska.
Obsada
- Grzegorz ocenił wysiana obsadę około 85 tys./ha jako zbyt wysoką i wskazał potrzebę rzadszego siewu. Jest to wniosek z jego doświadczeń na prezentowanym polu. Docelową obsadę trzeba dopasować do odmiany, zasobności stanowiska i dostępności wody, zamiast przyjmować jedną wartość dla całego gospodarstwa.
Zbiór kukurydzy a dosychanie ziarna - obserwacje z pola
Plon kukurydzy z hektara i wilgotność ziarna to dwa parametry, które warto oceniać łącznie. Pierwszy określa wielkość zbioru, drugi wpływa na potrzeby suszenia i koszty przygotowania ziarna do sprzedaży. Dlatego większa masa mokrego ziarna nie musi oznaczać korzystniejszego wyniku ekonomicznego.
Jak plony przełożą się na ceny płodów rolnych? Pogoda i wielkość produkcji w Polsce to tylko część czynników kształtujących rynek, dlatego same wyniki zbiorów nie wystarczą do przewidzenia kierunku zmian cen. Przy ocenie oferty skupu kukurydzy warto uwzględnić parametry ziarna oraz warunki rozliczenia. Niższa wilgotność podczas zbioru może ograniczyć koszty suszenia, ale nie zawsze idzie w parze z pozornie bardziej suchym wyglądem plantacji.
- Górki wypalone, gdzie kukurydza sypie 5-6 ton, mają wyższą wilgotność niż tam, gdzie kukurydza jest normalna, niespalona przez słońce. - na taką sytuację zwrócił uwagę Grzegorz Guzik, opisując fragmenty okolicznych pól mocniej dotknięte suszą.
Gospodarz przypuszczał, że mogło to mieć związek z sierpniowymi deszczami, ponowną dostępnością azotu i zazielenieniem roślin.
W trakcie zbioru w Wirkach wskazywał również na brak wiatru i częste rosy, które utrudniały dosychanie ziarna. Pozostawienie części odmian na polu przez kolejne dwa tygodnie mogłoby pomóc obniżyć wilgotność, pod warunkiem sprzyjającego przebiegu pogody.
Ocenę terminu zbioru warto więc opierać na pomiarach wilgotności ziarna, stanie plantacji i prognozie pogody. Sam wygląd przesuszonych liści nie wystarcza, by określić, ile wody pozostaje w ziarnie i jakie będą potrzeby jego suszenia.
Jak plonowała kukurydza w poprzednich latach?
Wyniki z wcześniejszych sezonów uzupełniają ocenę odmian. Trzeba jednak pamiętać o różnicach między lokalizacjami, pogodą i technologią uprawy - nie są one bezpośrednim porównaniem z poletkami w Wirkach.
Plonowanie kukurydzy w 2025 roku - Jakubowice
W zestawieniu z Jakubowic najwyższe plony po przeliczeniu na 14% wilgotności uzyskały odmiany średnio późne, ale podobnie jak w 2026 w czołówce pojawiła się odmiana z grupy średnio wczesnych.
Dobór odmian kukurydzy - obejrzyj za nim podejmiesz decyzję
| Odmiana | Wilgotność podczas zbioru [%] | Plon przy wilgotności 14% [dt/ha] |
|---|---|---|
| KWS Exceptio | 38,8 | 145,66 |
| DKC 4115 | 35,4 | 143,30 |
| LG 31.252 | 31,5 | 140,92 |
Plonowanie kukurydzy w 2024 roku - Jakubowice
Zmieniające się wyniki i kolejność odmian pokazują, dlaczego decyzji o zakupie materiału siewnego nie warto opierać wyłącznie na jednym sezonie.
Resztki pożniwne — słoma z kukurydzy i co z nią zrobić?
| Odmiana | Wilgotność podczas zbioru [%] | Plon przy wilgotności 14% [dt/ha] |
|---|---|---|
| DKC 3972 | 21,1 | 158,1 |
| DKC 4115 | 20,8 | 157,3 |
| P9279 | 20,0 | 156,0 |
| RGT Exxact | 20,9 | 151,4 |
| ES Hattrick | 18,0 | 151,1 |
O czym warto pomyśleć po zbiorze kukurydzy?
Zbiór kukurydzy kończy sezon na plantacji, ale rozpoczyna przygotowanie stanowiska pod kolejną uprawę. Na polu po kukurydzy pozostają łodygi, liście i osadki kolb - źródło materii organicznej oraz składników pokarmowych. Ich zagospodarowanie warto uwzględnić w planie prac bezpośrednio po zbiorze.
Pierwszym krokiem jest dokładne rozdrobnienie i równomierne rozprowadzenie resztek. Kolejnym - wsparcie ich rozkładu, aby składniki zgromadzone w biomasie mogły wracać do obiegu.
Convert SL - bakterie na słomę po kukurydzy
Convert SL to produkt mikrobiologiczny przeznaczony do stosowania na ściernisko po zbiorze roślin uprawnych, w tym kukurydzy. Zawiera bakterie z rodzajów Paenibacillus i Pseudomonas, które zwiększają aktywność mikrobiologiczną gleby i wspierają rozkład resztek pożniwnych.
Przyspieszenie rozkładu pozostałości roślinnych sprzyja uwalnianiu zawartych w nich składników pokarmowych. To sposób na lepsze wykorzystanie tego, co po zbiorze pozostaje na polu, i wsparcie przygotowania stanowiska pod roślinę następczą.
Sprawdź Convert SL i zalecenia stosowania na resztki po kukurydzy.
Wapnowanie po kukurydzy - sprawdź potrzeby stanowiska
Po zbiorze warto również ocenić odczyn gleby i potrzeby wapnowania po kukurydzy. Decyzję o zabiegu, rodzaju wapna oraz dawce należy oprzeć na wynikach analizy gleby i jej kategorii agronomicznej.
Jak wykorzystać wyniki przy wyborze odmiany kukurydzy?
Wyniki z Wirek pokazują trzy różne atuty: najwyższy plon po przeliczeniu w przypadku DKC 3972, mocne wyniki RGT Exxact i KWS Exceptio oraz niską wilgotność zbiorczą RGT Aloexx.
Wybór do gospodarstwa powinien uwzględniać te parametry razem z warunkami konkretnego pola. Późniejsza odmiana nie musi dać wyższego plonu, a rekordowa masa mokrego ziarna nie przesądza o najlepszym wyniku ekonomicznym.
Obejrzyj relację ze zbioru kukurydzy w Wirkach i porównaj wyniki odmian. Planujesz kolejny sezon? Skontaktuj się z doradcą Osadkowski, aby dobrać kukurydzę do swoich stanowisk, terminu zbioru i możliwości suszenia ziarna.

Dominika Wolna
Redakcja Osadkowski.pl





