logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Zbiór kukurydzy – Jak plonowała kukurydza na ziarno?

Dominika Wolna

Mamy już wyniki zbioru kukurydzy na ziarno Sprawdź jak plonowała kukurydza w 2024 oraz jakie odmiany poradziły sobie najlepiej?

Zbiór kukurydzy – Jak plonowała kukurydza na ziarno?

Odmiany sprawdzamy w warunkach polowych

Zbiór kukurydzy poprzedzają warsztaty polowe, na których spotykamy się z naszymi klientami i mamy okazję zaprezentować wiele nowości. W tym roku spotkaliśmy się w 9 lokalizacjach na terenie całej Polski. Jak co roku zaprezentowaliśmy kompletne portfolio odmian na ziarno jak i kukurydzy na kiszonkę, a także nowoczesne technologie uprawy kukurydzy.

Zwróciliśmy również uwagę na unikatowe produkty w naszej ofercie, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój roślin uprawnych, takie jak indukujący rozwój systemu korzeniowego Rootex oraz preparat mikrobiologiczny Convert WG na resztki pożniwne.

W spotkaniach brali również uczniowie szkół rolniczych, dla których Zielone Pola to przede wszystkim okazja do zapoznania się z nowościami i praktycznym spojrzeniem na rolnictwo.

Ten sezon był dobry dla kukurydzy. Mimo zróżnicowanych warunków plonowanie w wielu lokalizacjach było zadowalające zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym ziarna. Mimo okresowych niedoborów wody w trakcie sezonu kukurydza miała wszystko to, czego potrzebowała w newralgicznych momentach wzrostu i rozwoju. W trakcie wiechowania i kwitnienie panowały optymalne warunki, co mogliśmy zauważyć po dobrze wykształconych i wypełnionych ziarnem kolbach.

Jak plony przełożą się na ceny w skupie kukurydzy? Sprzyjające warunki pogodowe i wielkość produkcji w Polsce to tylko dwa z wielu czynników, decydujących o cenach płodów rolnych, dlatego trudno jest przewidzieć, jakie dokładnie będą ceny kukurydzy i jak dynamicznie będą się zmieniały. W wielu regionach kukurydza była zbierana przy niskiej wilgotności ziarna, co na pewno pozwoli na obniżenie kosztów suszenia.

Zbiór kukurydzy 2024 — jak plonowała kukurydza na ziarno w Jakubowicach?

Zbiór kukurydzy na naszej demofarmie w Jakubowicach wyłonił 5 najlepiej plonujących odmian w tej lokalizacji. Wilgotność ziarna wahała się w granicach od nieco ponad 21% w przypadku DKC 3972 do 18% przy odmianie ES Hattrick.

Odmiana Wilgotność [%]Plon w przeliczeniu na 14% [dt/ha] 
DKC 397221,1158,1
DKC 411520,8157,3
P927920,0156,0
RGT Exxact20,9151,4
ES Hattrick18,0151,1
Zbiór kukurydzy — Jakubowice (powiat namysłowski)

Wydajność kukurydzy z hektara 2024

Najwyższe wyniki w tegorocznym zbiorze kukurydzy mogliśmy obserwować właśnie na demofarmie w Jakubowicach. Odmiana DKC 3972 uzyskała tam 158,1 dt/ha w przeliczeniu na 14% wilgotności.

DKC 3972 znalazła się w czołówce również w wielu innych lokalizacjach m.in. w Zebrzydowie, zajęła tam drugie miejsce z wynikiem 142,2 dt/ha. W tej lokalizacji na szczycie podium pojawił się RGT Exxact, z którego uzyskano plon 147,8 dt/ha.

  • Jak plonuje kukurydza na ziarno?
  • Jaka wilgotność kukurydzy w trakcie zbioru?

Jaka wilgotność poszczególnych odmian kukurydzy?

Analiza zbioru kukurydzy zależy od dwóch czynników. Jest to nie tylko masa uzyskanego plony, ale również wilgotność ziarna. Jeśli chodzi o wilgotność odmian kukurydzy na naszych demofarmach, była ona naprawdę zróżnicowana. Na poletkach w Sadkach (pow. nakielski) wynosiła od 21,1% do 22,9%. Natomiast w Gogolinie (pow. krapkowicki) było to od 16,9% do 17,7%. 

Szczegółowe wyniki plonowania i wilgotności ziarna w trakcie zbioru możecie zobaczyć w naszym podsumowaniu sezonu.

Video

Zbiór kukurydzy 2024 - jakie odmiany poradziły sobie najlepiej?

Zbiór kukurydzy na kiszonkę — jakie odmiany polecamy?

Wiemy już jak plonowała kukurydza na ziarno, ale co z odmianami kiszonkowymi? Kiedy zbierać kukurydzę z przeznaczaniem na kiszonkę, co warto wiedzieć o kiszonce z kukurydzy - przeczytasz w innym artkule na Blogu Agrotechnika.

Jak plonowała kukurydza w poprzednich latach?

Plonowanie kukurydzy rok do roku jest różne, wpływa na to wiele czynników przede wszystkim pogodowe. Jak w wieloleciu plonowała odmiany?

Plonowanie kukurydzy 2023

W przeliczeniu na 14% wilgtoności najlepiej plonowały:

Zbiór kukurydzy 2022 — Marcinowice (pow. świdnicki)

Żniwa 2022 z naszych poletek demonstracyjnych rozpoczęliśmy 20 października. Zapraszamy do obejrzenia relacji ze zbioru kukurydzy w lokalizacji Marcinowice.

W tej lokalizacji najlepsze wyniki osiągnęły odmiany: DKC 4115, ES Hattrick i RGT Maxxatac. Osiągały one kolejno plon na mokro 170,78 dt/ha, 164,25 dt/ha i 164,12 dt/ha, tuż za nimi uplasowała się odmiana RGT Exxact z wynikiem 163,06 dt/ha.

Po przeliczeniu plonu na 14% wilgotności wyglądał dla tych odmian następująco:

Video

Zbiór kukurydzy 2022

Zbiór kukurydzy 2021 — Jakubowice (powiat namysłowski)

Zbiór został przeprowadzony 20 października z poletka demonstracyjnego, gdzie zebranych zostało ponad 20 odmian.

Najwyżej plonujące odmiany:

Video

Zbiór kukurydzy 2021

Dobór odmian kukurydzy - obejrzyj za nim podejmiesz decyzję

Na co zwrócić uwagę przy doborze odmian kukurydzy, jakie są kluczowe parametry wpływające na dobór odmiany do stanowiska. To tematy poruszone w cyklu "Dobór odmian kukurydzy" przez naszych ekspertów Marcina Kaczmarka z Działu Doradztwa i Rozwoju oraz Aleksandra Wysockiego z Działu Nasion.

Chcesz być na bieżąco z naszymi materiałami? Nie zapomnij subskrybować naszego kanału by nie ominęły Ciebie najnowsze materiały przygotowane przez zespół ekspertów Osadkowski.

Resztki pożniwne — słoma z kukurydzy i co z nią zrobić?

Zbiór kukurydzy dobiegł końca, ale na polu pozostały resztki pożniwne. Słoma kukurydziana jest szczególnie cennym źródłem składników pokarmowych, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Możliwości odzyskania NPK ze słomy jest wiele, możesz o nich poczytać w naszym wpisie blogowym o tym, jaki wybrać środek na ściernisko i jak przyśpieszyć rozkład słomy? Zachęcamy do przeczytania materiału i wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Bakterie na słomę — Convert WG

Coraz częściej spotykamy się z rozwiązaniami biologicznymi stosowanymi w rolnictwie, dzieje się to w skutek wycofywania z rynku substancji aktywnych. Jednym z takich rozwiązań jest produkt mikrobiologiczny — Convert WG — bakterie na słomę.

Rozkład resztek pożniwnych wskutek wysokich cen nawozów mineralnych jest ważnym elementem agrotechniki. Dzięki zastosowaniu produktów takich jak Convert WG jesteśmy w stanie odzyskać składniki pokarmowe, które pozostaję na polu w formie słomy z kukurydzy.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl