Ekoschemat Biologiczna uprawa zastępuje Biologiczna ochrona upraw
Dominika Wolna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2025 wprowadziło kilka ważnych zmian w ramach funkcjonowania dopłat w systemie Ekoschematów. Jedną z nich jest zastąpienie Ekoschematu Biologiczna ochrona upraw nowym i bardziej dostępnym Ekoschematem Biologiczna uprawa. Zostały w nim wydzielone dwa warianty dla różnych grup produktów, które różni także możliwość uzyskania maksymalnej płatności.

Biologiczna ochrona upraw
Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw obowiązywał tylko przez jeden sezon wegetacyjny 2023/2024. Warunkiem możliwości wnioskowania o płatność było zastosowanie mikrobiologicznego środka ochrony roślin zarejestrowanego w danej uprawie. Niestety w porównaniu z syntetycznymi środkami ochrony roślin ich liczba jest dużo niższa.
Dodatkowo w niektórych gatunkach roślin uprawnych nie ma zarejestrowanych żadnych mikrobiologicznych środków ochrony roślin np. w uprawie buraka cukrowego (stan na 28.03.2025). W związku z tym skorzystanie z Ekoschematu Biologiczna ochrona upraw mogło być czasem utrudnione.
Ekoschemat Biologiczna uprawa
Biologiczna uprawa od sezonu wegetacyjnego 2024/2025 zastępuje Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Wydzielone zostały nim dwa warianty, w ramach których będzie przyznawana dodatkowa płatność:
- Wariant 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin dotyczy stosowania środków ochrony roślin, których substancją czynną są mikroorganizmy oraz dopuszczonych do użycia na terytorium Polski
- Wariant 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne obejmuje aplikację nawozowych produktów mikrobiologicznych; wykaz produktów prowadzony i aktualizowany jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB)
Płatności do biologicznej uprawy może zostać przyznana do powierzchni:
- gruntów ornych
- upraw trwałych
- zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych
Jaka jest maksymalna kwota płatności w ramach Ekoschematu?
W ramach ekoschematu ustalono maksymalną wysokość płatności, którą można otrzymać do 1 hektara w przypadku skorzystania z określonego wariantu:
- Wariant 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin do 89,89 euro/ha
- Wariant 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne do 22,47 euro/ha
Biologiczna uprawa – warunki do spełnienia
Jednym z wymogów, który należy spełniać, aby uzyskać płatności z tytułu Ekoschematu, jest posiadanie imiennego dokumentu potwierdzającego zakup lub inny dokument potwierdzający nabycie nawozowego produktu mikrobiologicznego i/lub mikrobiologicznego środka ochrony roślin.
Powinna w nich być zawarta informacja o nazwie handlowej i ilości nabywanego produktu. Co ważne dokumenty te nie mogą być wystawione przed 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie płatności.
Ponadto Rolnik zobowiązany jest, do zamieszczenia wpisu o zastosowaniu mikrobiologicznego środka ochrony roślin lub nawozowego produktu mikrobiologicznego w rejestrze zabiegów agrotechnicznych. Rejestr może być prowadzony w formie papierowej lub elektronicznej i powinien obejmować:
- numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnię i rodzaj uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych,
- nazwę środka ochrony roślin i zastosowaną ilość środka ochrony roślin lub nazwę nawozowego produktu mikrobiologicznego i zastosowaną ilość
- inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności
Nawozowe produkty mikrobiologiczne
Firma Osadkowski współpracuje od lat z AgroBiotics, która jest producentem sprawdzonych preparatów mikrobiologicznych. W wykazie nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) znajduje się 5 preparatów od tego producenta:
- Arcton WG – pozycja 184
- ProBeet WG – pozycja 139
- BioRace SL – pozycja 183
- Convert WG – pozycja 132
- Resisto WG – pozycja 268
Dominika Wolna
Redakcja Osadkowski.pl