logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Ekoschemat Biologiczna uprawa zastępuje Biologiczna ochrona upraw

Dominika Wolna

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 marca 2025 wprowadziło kilka ważnych zmian w ramach funkcjonowania dopłat w systemie Ekoschematów. Jedną z nich jest zastąpienie Ekoschematu Biologiczna ochrona upraw nowym i bardziej dostępnym Ekoschematem Biologiczna uprawa. Zostały w nim wydzielone dwa warianty dla różnych grup produktów, które różni także możliwość uzyskania maksymalnej płatności.

Ekoschemat biologiczna uprawa

Biologiczna ochrona upraw

Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw obowiązywał tylko przez jeden sezon wegetacyjny 2023/2024. Warunkiem możliwości wnioskowania o płatność było zastosowanie mikrobiologicznego środka ochrony roślin zarejestrowanego w danej uprawie. Niestety w porównaniu z syntetycznymi środkami ochrony roślin ich liczba jest dużo niższa.

Dodatkowo w niektórych gatunkach roślin uprawnych nie ma zarejestrowanych żadnych mikrobiologicznych środków ochrony roślin np. w uprawie buraka cukrowego (stan na 28.03.2025). W związku z tym skorzystanie z Ekoschematu Biologiczna ochrona upraw mogło być czasem utrudnione.

Ekoschemat Biologiczna uprawa

Biologiczna uprawa od sezonu wegetacyjnego 2024/2025 zastępuje Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Wydzielone zostały nim dwa warianty, w ramach których będzie przyznawana dodatkowa płatność:

  • Wariant 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin dotyczy stosowania środków ochrony roślin, których substancją czynną są mikroorganizmy oraz dopuszczonych do użycia na terytorium Polski
  • Wariant 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne obejmuje aplikację nawozowych produktów mikrobiologicznych; wykaz produktów prowadzony i aktualizowany jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB)

Płatności do biologicznej uprawy może zostać przyznana do powierzchni:

  • gruntów ornych
  • upraw trwałych
  • zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych

Jaka jest maksymalna kwota płatności w ramach Ekoschematu?

W ramach ekoschematu ustalono maksymalną wysokość płatności, którą można otrzymać do 1 hektara w przypadku skorzystania z określonego wariantu:

  • Wariant 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin do 89,89 euro/ha
  • Wariant 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne do 22,47 euro/ha

Biologiczna uprawa – warunki do spełnienia

Jednym z wymogów, który należy spełniać, aby uzyskać płatności z tytułu Ekoschematu, jest posiadanie imiennego dokumentu potwierdzającego zakup lub inny dokument potwierdzający nabycie nawozowego produktu mikrobiologicznego i/lub mikrobiologicznego środka ochrony roślin.

Powinna w nich być zawarta informacja o nazwie handlowej i ilości nabywanego produktu. Co ważne dokumenty te nie mogą być wystawione przed 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie płatności.

Ponadto Rolnik zobowiązany jest, do zamieszczenia wpisu o zastosowaniu mikrobiologicznego środka ochrony roślin lub nawozowego produktu mikrobiologicznego w rejestrze zabiegów agrotechnicznych. Rejestr może być prowadzony w formie papierowej lub elektronicznej i powinien obejmować:

  • numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnię i rodzaj uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych,
  • nazwę środka ochrony roślin i zastosowaną ilość środka ochrony roślin lub nazwę nawozowego produktu mikrobiologicznego i zastosowaną ilość
  • inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności

Nawozowe produkty mikrobiologiczne

Firma Osadkowski współpracuje od lat z AgroBiotics, która jest producentem sprawdzonych preparatów mikrobiologicznych. W wykazie nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) znajduje się 5 preparatów od tego producenta:

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.