Stres u roślin – nie pozwól by twój rzepak się stresował

porownanie korzeni

porownanie korzeni

Rolnictwo jest nazywane żartobliwie ,,fabryką pod chmurką”, ale to określenie najtrafniej obrazuje warunki, w jakich prowadzona jest uprawa roślin. Produkcja polowa (bo o niej mowa) rządzi się swoimi prawami i jest narażona na wiele czynników, na które my, rolnicy, nie mamy wpływu.

Stres... Najczęściej mówi się, że dopada ludzi. W psychologii jest definiowany jako dynamiczna relacja adaptacyjna między możliwościami jednostki a wymogami sytuacji. Ludzie stresują się z setek powodów. Czy lubimy stan, kiedy nasze poczucie bezpieczeństwa i równowagi jest zachwiane? Zdecydowanie NIE. Niemal identycznie jest z roślinami. Rolnictwo jest nazywane żartobliwie ,,fabryką pod chmurką", ale to określenie najtrafniej obrazuje warunki, w jakich prowadzona jest uprawa roślin. Produkcja polowa (bo o niej mowa) rządzi się swoimi prawami i jest narażona na wiele czynników, na które my, rolnicy, nie mamy wpływu. Niestety czynniki te wywołują nielubiany zarówno przez ludzi, jak i przez rośliny STRES. Intensywne promieniowanie słoneczne, niska lub wysoka temperatura, ograniczona dostępność wody (susza) lub jej nadmiar (wymoknięcia), nieprawidłowo przygotowana gleba, erozja, silne wiatry, grad itp. - okazuje się, że zaburzenia homeostazy dopadają równie często nasze rośliny. Stres roślinny to reakcja na niesprzyjające czynniki środowiskowe i uprawowe o dużym natężeniu. W jego wyniku następuje ograniczenie wzrostu i rozwoju roślin, co negatywnie wpływa na plonowanie. W skrajnych warunkach może to prowadzić nawet do zamierania roślin.

Wyniki doświadczenia ścisłego w uprawie rzepaku badającego wpływ terminu siewu poszczególnych odmian na plonowanie oraz wpływ jesiennego zastosowania układu stymulatorów wzrostu roślin (Terra-Sorb foliar + Black Star) w układzie późniejszego siewu. Doświadczenie prowadzone w SDOO Pawłowice w sezonie 2014/2015 (z uwagi na suszę podczas siewu w 2014 r. nie ma porównania w stosunku do standardowego terminu siewu na koniec sierpnia).

Odmiana Opis kombinacji Plon w dt/ha przy 9% wilgotności MTZ Wilgotność
Trinity termin siewu 08.09.2015 51,6 4,7 9
Trinity termin siewu 08.09.2015 + stymulatory jesienią 54,5 4,76 8,9
Garou F1 termin siewu 08.09.2015 52,6 5 8,8
Garou F1 termin siewu 08.09.2015 + stymulatory jesienią 55,2 5,08 8,9
SY Carlo F1 termin siewu 08.09.2015 49 4,78 9,6
SY Carlo F1 termin siewu 08.09.2015 + stymulatory jesienią 52,4 4,8 9,5
DK Exalte termin siewu 08.09.2015 56 5,32 9,3
DK Exalte termin siewu 08.09.2015 + stymulatory jesienią 56,4 5,28 9,5

Jesień najważniejsza

Przed nami jesień, czyli kluczowy okres rozwoju dla rzepaku, w którym nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania. To, czego rośliny nie zbudują przed zimą, wiosną już niestety nie nadrobią. W tym okresie trzeba zadbać o rozkrzewienie i rozwój systemu korzeniowego. Tylko silny system korzeniowy, zwarty pokrój i nisko osadzony pąk wierzchołkowy zwiększają szansę roślin na dobre przezimowanie. Z roku na rok jesień w Polsce stawia coraz większe wyzwania. Deficyt wody w początkowej fazie rozwoju, duże wahania temperatur, ogromna presja szkodników i mnóstwo zabiegów ochrony roślin - wszystkie wymienione problemy i działania prowadzą do stresu, z którym rzepak musi się zmierzyć. Jakie kroki poczynić, aby zregenerować rośliny i zniwelować powstałe stresy? Skutecznym sposobem są zabiegi dolistne i stymulacja roślin.

Okres jesienny jest szczególnie ważny. Rzepak musi rozwinąć kilka par liści, system korzeniowy, zgromadzić asymilaty w szyjce korzeniowej, które będą potrzebne do wiosennego startu. Momenty suszy, spadków temperatur, przymrozków i później mrozów, nadmierne opady to kilka czynników, które przeszkadzają w rozwoju rośliny. Zastosowanie jesiennych zabiegów stymulacyjnych ma je w jak największym stopniu zniwelować. Kilka lat doświadczeń z produktem Terra-Sorb foliar i Black Star pokazują efekty jesiennego zastosowania, gdy mamy do czynienia z opóźnionym siewem (np. ze względu na czynniki pogodowe). Wyniki jasno udowadniają, że stosując stymulację, osiągamy plon na poziomie tych roślin, które były siane w prawidłowym terminie agrotechnicznym. Aby skutecznie walczyć ze stresem, ludzie stosują różne metody. Jedni uprawiają sport, drudzy odnajdują spokój przy dobrej książce, a jeszcze inni szukają porady u lekarza. Niestety, nasze rośliny nie mogą korzystać z takich luksusów i tylu możliwości wyboru. To od nas zależy, w jaki sposób pomożemy rzepakowi przebrnąć przez okres jesiennych kłopotów. Na szczęście mamy do dyspozycji środki, które - odpowiednio zastosowane - pomogą zmniejszyć skalę problemu, ograniczyć poziom stresu oraz przygotować rośliny do wiosennego ruszenia wegetacji.

 


Polecamy również