Nasiona kukurydzy- jaką odmianę wybrać?

kukurydza grafika

kukurydza grafika

Kosmiczne plony ES Meteorit

ES Meteorit, która została wpisana do Polskiego rejestru w 2016 roku, należy do najnowszego wypustu genetycznego Tropical Dent hodowli Euralis. Jest to mieszaniec o FAO 230-240, tak więc ze względu na swoją wczesność może być z powodzeniem uprawiana praktycznie w całej Polsce za wyjątkiem pasa północnego. Cechuje się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Genetyka Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych COBORU ES Meteorit plonował średnio o blisko pół tony więcej suchego ziarna w stosunku do odmian wzorcowych przy średniej wilgotności z pola 19,8%. Siejąc odmianę ES Meteorit, z jednej strony mamy więc pewność bardzo wysokich plonów dochodzących do 14-15 ton ziarna z hektara, z drugiej strony możliwość zbioru kukurydzy o bardzo niskiej wilgotności.

SY Rotango – plon na wysokich obrotach

SY Rotango to klasyczny mieszaniec o FAO 240 hodowli Syngenta z dorodnym, wyszkolonym ziarnem typu flint. Doskonale nadaje się do wczesnych siewów, w nie do końca optymalnie nagrzaną glebę, ponieważ odmiana ta charakteryzuje się wyrównanymi wschodami oraz bardzo dobrym wigorem wiosennym. W bardzo suchym 2015 roku w doświadczeniach porejestrowych odmiana SY Rotango plonowała na poziomie 107% wzorca, co przekłada się na zwyżkę plonu aż o 5,5 dt/ha w porównaniu do średniej odmian. Był to wyraźnie najwyższy wynik plonowania spośród wszystkich odmian zarejestrowanych w Polsce w grupie średniowczesnej. Odmiana SY Rotango od kilku lat doskonale radzi sobie w trudnych i stresowych dla kukurydzy warunkach oraz potwierdza swój wybitny potencjał plonotwórczy, zbierając bardzo dobre opinie od rolników, którzy jej zaufali i są bardzo zadowoleni z osiąganych wydajności zbieranego plonu.

Bogactwo plonu LG 30.273

Odmiana LG 30.273 o FAO 260 została zarejestrowana w 2015 roku w Polsce z najwyższym wynikiem plonu ziarna w grupie średniopóźnej. W kolejnym już sezonie potwierdziła ponadprzeciętne możliwości plonotwórcze plonując bardzo wysoko i stabilnie w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. LG 30.273 jest typową odmianą ziarnową, o generatywnym pokroju roślin, zaprogramowanych na to, aby wydać jak najwyższy plon ziarna. Posiada ziarno w typie flint/dent, dzięki czemu charakteryzuje się lepszym wzrostem początkowym, w porównaniu do późniejszych dentów, nie ustępując im pod względem potencjału plonotwórczego. Polecana jest na wszystkie typy gleb, na których uprawiana jest kukurydza, ponieważ świetnie poradzi sobie również w trudnych warunkach środowiskowych.


Polecamy również

Nasiona kukurydzy – jaką odmianę wybrać? ES Meteorit, SY Rotango, LG 30.273 – co wiesz o tych odmianach kukurydzy?
Wyjątkowymi w skali Polski wydarzeniami koronującymi wspólne wysiłki naszej pracy, są Zielone Pola Kukurydza 2018. W końcu wiedza na wyciągnięcie ręki!