logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Jak zatrzymać azot w glebie? Jesienny zabieg z N-Lock Pro

Marcin Kaczmarek

Nawożenie azotowe to podstawowy zabieg w zasilaniu roślin uprawnych, kluczem jest jak najdłuższe zatrzymanie azotu w glebie. Obecnie nawożenie podlega regulacjom, które wskazują terminy jego możliwych aplikacji oraz wyłączenia zastosowania w okresie jesienno–zimowym. Dla gruntów ornych podstawowy termin, do którego można stosować nawożenie mineralne azotem, to 20 października.

Jak zatrzymać azot w glebie

Spokojna wiosna i optymalne nawożenie azotem na czas – czy to możliwe?

Zakaz ten obowiązuje do 1 marca, chyba że dla upraw ozimych zostaną spełnione określone warunki temperaturowe: 5 kolejnych dni ze średnią temp. nie niższą niż 3 °C, co umożliwi już od 1 lutego monitoring i późniejszą aplikację. Warunek temperaturowy to możliwość lepszego dopasowania nawożenia azotowego do potrzeb roślin ozimych. Spełnienie powyższych nie daje jednak gwarancji wczesnowiosennego zasilenia roślin ze względu na brak możliwości wjazdu w pole.

Na naszym blogu przeczytasz również o wiosennym nawożeniu azotem.

Jak wiemy, azot najintensywniej pobierany jest jesienią i na przedwiośniu. Czy możemy zatem zapewnić roślinom odpowiednią ilość tego składnika pokarmowego w tak krytycznych okresach rozwojowych? Odpowiedź brzmi: tak.

Jak zatrzymać azot w glebie z N-Lock Pro?

Preparat N-Lock Pro to stabilizator azotu, który zawiera 300 g substancji aktywnej – nitrapiryny.

Na rynku europejskim dostępne są dwa rodzaje stabilizatorów azotu różniące się ze względu na sposób działania: inhibitory ureazy i inhibitory nitryfikacji.

  • Inhibitory ureazy – działają tylko na formę amidową; spowalniają hydrolizę mocznika, w wyniku której powstaje forma amonowa, zatem ich główne zastosowanie sprowadza się tylko do mocznika i w małym stopniu RSM. Niestety jest ono mocno ograniczone i krótkotrwałe (ochrona formy amidowej trwa ok. 10 dni). Stosując inhibitory ureazy, nie wpływamy na proces nitryfikacji.
  • Inhibitory nitryfikacji – mają dużo szersze i dłuższe działanie. Stabilizują azot w formie amonowej, dzięki czemu oddziałują na proces nitryfikacji i dłużej utrzymują azot w strefie korzeniowej.

Substancja nitrapiryna zawarta w produkcie N-Lock Pro to najskuteczniejszy znany na rynku inhibitor nitryfikacji. Dzięki stabilizacji formy amonowej działa dłużej (do 12 tygodni) i skuteczniej (aż do 80%).

  • Efekty stosowania jesiennego nawożenia azotem z wykorzystaniem N-Lock Pro
    Różnica w rozwoju rzepaku: po prawej stronie technologia nawożenia jesiennego z wykorzystaniem N-Lock Pro
Okres stosowaniaNawózDawkaData
JesieńRSM 32100 l10.08
NPK 8-19-29350 kg24.08
WiosnaRSM 32238 l01.03
RSM 32200 l20.03
Plan nawożenia rzepaku po lewej stronie
Okres stosowaniaNawózDawkaData
JesieńRSM 32100 l10.08
NPK 8-19-29350 kg24.08
RSM 32 + N-Lock Pro200 l24.10
WiosnaRSM 32238 l01.03
Plan nawożenia rzepaku po prawej stronie z N-Lock Pro
TechnologiaPlonZaolejenie
Wiosenne nawożenie3,87 t43 %
Jesienne nawożenie z N-Lock Pro4,34 t45 %
Porównanie wyników względem przyjętych strategii nawożenia rzepaku

Jak widać z porównania zastosowanie technologii jesiennego nawożenia z wykorzystaniem preparatu przyniosła wzrost plonu o blisko 500 kg.

Z jakimi nawozami azotowymi można stosować preparat?

Można go też stosować jesienią z nawozami zawierającymi formę amidową i amonową, takimi jak:

  • roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM)
  • saletrosan
  • mocznik
  • siarczan amonu
  • gnojowica
  • obornik
  • pomiot kurzy
  • pulpa pofermentacyjna

Ważne jest, aby jesienią z nawozami mineralnymi i granulowanymi stosować N-Lock Pro do 5 dni przed lub po wysiewie. Najlepsze efekty osiąga się po opadach minimum 12 mm.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie jesienne preparatu N-Lock z RSM 32 lub 26 (+7,5% S).

  • Porównanie technologii nawożenia rzepaku po starcie wiosennej wegetacji
    Ruszenie wegetacji: lewa strona N-Lock Pro stosowany jesienią wraz z RSM 32% (200 l), prawa strona bez nawożenia

Stosując N-Lock Pro w sezonie w dawce 1,7 l/ha + RSM w rzepaku, możemy przenieść pierwsze nawożenie wiosenne na jesień. W oziminach i rzepaku skutkuje to dużo szybszym wigorem wiosennym, lepszym przezimowaniem i zdrowotnością, większym plonem, korzystniejszym zaolejeniem w rzepaku i wyższymi parametrami ozimin (białko, gluten).

Obserwacje naszych Klientów

(…) Stosuję N-Lock Pro + RSM 32 200 l w dozwolonym terminie jesiennym i zauważyłem dużą różnicę w wielkości (liczba pędów, pokrój) i wigorze wiosennym rzepaku. Technologia oparta o N-Lock Pro ma dla mnie ogromne znaczenie w uprawie, ponieważ ostatnio mamy do czynienia z trudną wiosną: opady = brak możliwości wjazdu w pole. Mam wtedy pewność, że azot czeka na roślinę, a nie odwrotnie. Nigdy nie porównywałem natomiast plonowania, ale zbiory, które uzyskuję, są satysfakcjonujące w zestawieniu ze średnią w okolicy

Arkadiusz Madzelan, gospodarstwo 170 ha, woj. lubuskie

Czym tak właściwie jest N-lock Pro?

Podsumowując, N-Lock Pro jest bardzo nowoczesną technologią, która działa wielokierunkowo. Stabilizuje azot i utrzymuje go przez długi czas w strefie, w której roślina może go dużo lepiej wykorzystać nawet w niskich temperaturach wiosennych. Wykazuje się dużo mniejszymi stratami niż inhibitory ureazy i pozostałe inhibitory nitryfikacji.

Zwiększa plon średnio o 7%, poprawia parametry i pozwala zoptymalizować wiosenne wyjście z azotem, co przekłada się bezpośrednio na zysk i oszczędności (przejazdy – możliwe jest podanie jednorazowo dawki azotu). Ma też inne równie ważne i pożądane znaczenie: pozwala nawozić rośliny zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, bez stresu i konsekwencji kar.

Ogranicza o 16% wymywanie N do wód gruntowych i o 51% emisję tlenków azotu, przez co chroni środowisko i redukuje efekt gazów cieplarnianych. Idealnie wpisuje się w nowe normalizacje i dobrą praktykę rolniczą sprzyjającą środowisku.

  • Azot zgromadzony w glebie szybciej został wykorzystany przez rośliny
    Odżywione rośliny podczas ruszenia wegetacji po zastosowaniu jesienią N-Lock Pro
  • Reakcja rzepaku na brak azotu wiosną
    Rośliny głodne azotu podczas ruszenia wegetacji

Myślę, że produkt N-Lock Pro jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wprowadzenie go do technologii jesiennego nawożenia azotem pozwoli na optymalne zasilenie roślin ozimych przy dostosowaniu do przepisów prawnych i umożliwi zatrzymanie azotu w glebie w kluczowym okresie rozwoju.

Marcin Kaczmarek

Dział Doradztwa i Rozwoju