Kukurydza na ziarno – przegląd odmian

dkc3972 278x278

dkc3972 278x278

Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy na ziarno, to nie lada wyzwanie, przed którym każdego roku stają rolnicy. Ilość czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać plon na zadowalającym poziomie, może stanowić kłopot nawet dla doświadczonego przedsiębiorcy rolnego. Warunki glebowe, tolerancja na suszę, stay green, dry-down, to tylko niektóre z cech, którymi charakteryzują się poszczególne odmiany kukurydzy dostępne na rynku. Zapraszamy do lektury pierwszej części krótkiego przeglądu najlepszych odmian kukurydzy uprawianej z przeznaczeniem na ziarno.

DKC 3972 WYZNACZA KIERUNKI PLONOWANIA

Odmiana DKC 3972 o FAO 260-270 to absolutny hit jeżeli chodzi o wyniki plonowania na ziarno w ostatnich latach. W 2018 roku w doświadczeniach rozpoznawczych COBORU DKC 3972 plonowała średnio na poziomie 140,2 dt/ha (106% wzorca) przy średniej wilgotności ziarna 17,9%! Odmiana DKC 3972 była również najwyżej plonującym mieszańcem w doświadczeniach polowych firmy Osadkowski, we wszystkich lokalizacjach będąc numerem 1 lub plasując się w absolutnej czołówce stawki. Swój ponadprzeciętny potencjał plonowania odmiana buduje potężnymi, walcowatymi kolbami, bardzo dobrze zaziarnionymi od podstawy do samego szczytu. DKC 3972 to odmiana o bardzo dobrym efekcie „stay-green”, dzięki czemu rośliny długo są zielone, nie wyłamują się, a proces asymilacji skrobi jest bardzo efektywny. Ziarniaki w typie dent umożliwiają bardzo szybkie oddawanie wody z ziarna na polu. DKC 3972 osiąga rekordowe plony w różnych warunkach uprawowych, również na stanowiskach gdzie panowały niedobory wody.

P8816 - HARMONIA WYSOKIEGO PLONU I NISKIEJ WILGOTNOŚCI

Odmiana P8816 o FAO 260 już od kilku lat funkcjonuje na polskim rynku zdobywając rzesze zadowolonych klientów. Rolnicy doceniają ją przede wszystkim za wierność i stabilność w plonowaniu, która nigdy nie zawodzi ich oczekiwań. Kolby tej odmiany posiadają luźno przylegające liście okrywowe oraz ziarno typu dent, gwarantujące niezwykle szybkie oddawanie wody w końcowym etapie wegetacji (efekt dry-down). Jest to mieszaniec pojedynczy, dlatego rośliny są bardzo wyrównane, a kolby zawieszone są na równej wysokości. Ułatwia to sprawny i szybki omłot bez strat w trakcie zbioru. W 2018 roku w doświadczeniach rozpoznawczych COBORU P8816 plonowała średnio na poziomie 134,2 dt/ha przy średniej wilgotności ziarna 17,5%! Zaletą tej odmiany jest duża tolerancja na fuzariozy łodyg oraz kolb, co pozwala roślinie długo stać na polu, nie wyłamywać się, a ziarno jest zdrowe i wysokiej jakości. P8816 bardzo dobrze radzi sobie również na glebach mozaikowych oraz na tzw. słabszych stanowiskach o niższej zasobności w wodę i składniki pokarmowe.

ES HATTRICK - ZAWODNIK Z NAJWYŻSZEJ LIGI

Odmiana ES Hattrick jest najnowszym wypustem genetycznym. Posiada rejestrację z katalogu europejskiego, natomiast do polskiego rejestru zostanie wpisana w 2020 roku w grupie odmian średniopóźnych. Należy ona do tak zwanej genetyki Tropical Dent hodowli Euralis i wyróżnia się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Ponadto Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych ES Hattrick plonował średnio o kilkaset kilogramów więcej suchego ziarna w stosunku do odmian wzorcowych. Siejąc odmianę ES Hattrick mamy pewność bardzo wysokich plonów o relatywnie niskiej wilgotności ziarna.Polecamy również

Odmiana DKC 3972 o FAO 260-270 to absolutny hit jeżeli chodzi o wyniki plonowania na ziarno w ostatnich latach. W 2018 roku w doświadczeniach rozpoznawczych COBORU DKC 3972 plonowała średnio na poziomie 140,2 dt/ha (106% wzorca) przy średniej wilgotności ziarna 17,9%! Odmiana DKC 3972 była również najwyżej plonującym mieszańcem w doświadczeniach polowych firmy Osadkowski, we  wszystkich lokalizacjach będąc numerem 1 lub plasując się w absolutnej czołówce stawki. Swój ponadprzeciętny potencjał plonowania odmiana buduje potężnymi, walcowatymi kolbami, bardzo dobrze zaziarnionymi od podstawy do samego szczytu. DKC 3972 to odmiana o bardzo dobrym efekcie „stay-green”, dzięki czemu rośliny długo są zielone, nie wyłamują się, a proces asymilacji skrobi jest bardzo efektywny. Ziarniaki w typie dent umożliwiają bardzo szybkie oddawanie wody z ziarna na polu. DKC 3972 osiąga rekordowe plony w różnych warunkach uprawowych, również na stanowiskach gdzie panowały niedobory wody.

Odmiana P8816 o FAO 260 już od kilku lat funkcjonuje na polskim rynku zdobywając rzesze zadowolonych klientów.Rolnicy doceniają ją przede wszystkim za wierność i stabilność w plonowaniu, która nigdy nie zawodzi ich oczekiwań. Kolby tej odmiany posiadają luźno przylegające liście okrywowe oraz ziarno typu dent, gwarantujące niezwykle szybkie oddawanie wody w końcowym etapie wegetacji (efekt dry-down). Jest to mieszaniec pojedynczy, dlatego rośliny są bardzo wyrównane, a kolby zawieszone są na równej wysokości. Ułatwia to sprawny i szybki omłot bez strat w trakcie zbioru. W 2018 roku w doświadczeniach rozpoznawczych COBORU P8816 plonowała średnio na poziomie 134,2 dt/ha przy średniej wilgotności ziarna 17,5%! Zaletą tej odmiany jest duża tolerancja na fuzariozy łodyg oraz kolb, co pozwala roślinie długo stać na polu, nie wyłamywać się, a ziarno jest zdrowe i wysokiej jakości. P8816 bardzo dobrze radzi sobie również na glebach mozaikowych oraz na tzw. słabszych stanowiskach o niższej zasobności w wodę i składniki pokarmowe.

Odmiana ES Hattrick jest najnowszym wypustem genetycznym. Posiada rejestrację z katalogu europejskiego, natomiast do polskiego rejestru zostanie wpisana w 2020 roku w grupie odmian średniopóźnych.  Należy ona do tak zwanej genetyki Tropical Dent hodowli Euralis i wyróżnia się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Ponadto Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych ES Hattrick plonował średnio o kilkaset kilogramów więcej suchego ziarna w stosunku do odmian wzorcowych. Siejąc odmianę ES Hattrick mamy pewność bardzo wysokich plonów o relatywnie niskiej wilgotności ziarna.