Maszyny uprawowe i agregaty Kverneland, New Holland, Vaderstad, Unia, Mandam, Expom
Wróć do:
Maszyny rolniczeWróć do:
Maszyny rolniczePolecane w tej kategorii
Wygląda na to, że nie mamy tego czego szukasz.
Jeśli używasz wyszukiwarki, upewnij się, że poprawnie wpisałeś frazę lub użyj bardziej ogólnych słów. Możesz także wypróbować różnych filtrów lub przeszukać produkty według kategorii dostępnych w górnym menu.
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:
Kultywatory
Budowa kultywatorów jest dość prosta, zwykle zbudowane są z dwóch i więcej rzędów zębów, które w zależności od budowy mogą spulchniać i mieszać glebę np. z resztkami pożniwnymi. Zęby mogą być dodatkowo wyposażone w gęsiostopki lub redliczki. Jakość pracy maszyny w dużej mierze zależy od prędkości roboczej — im większa, tym lepsze uzyskuje się spulchnienie gleby i jej mieszanie w obrębie warstwy uprawnej gleby.
Agregaty uprawowe
W tej grupie zwarte są złożone z kilku sekcji roboczych maszyny, które umożliwiają przygotowanie stanowiska do siewu lub sadzenia podczas jednego przejazdu. Trudno jednoznacznie wskazać wyposażenie agregatu uprawowego, ponieważ zależy ono od producenta maszyny rolniczej oraz od indywidualnej konfiguracji, która pozwala na dostosowanie maszyny do potrzeb gospodarstwa.
Głębosz - spulchnienie gleby bez pionowego przemieszczania
Jest to maszyna przeznaczona do pracy na głębokości nieco większej niż prowadzona uprawa — zwykle do około 60 cm. Jej zastosowanie umożliwia głębokie spulchnienie gleby bez jej pionowego przemieszczania. Nie zachodzi przemieszczenie martwicy glebowej do warstwy uprawnej, które mogłyby negatywnie wpłynąć na żyzność gleby. Zastosowanie głębosza zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu gleby w warstwie podornej (poduprawnej), a tym samym, ogranicza do minimum ryzyka powstania tzw. podeszwy płużnej, która między innymi wpływa negatywnie na warunki wodno-powietrzne.
Wały - do kruszenia brył gleby i zagęszczenia warstwy uprawnej
Wały mogą występować jako samodzielne maszyny do uprawy gleby np. po orce lub być jedną z sekcji roboczych innego sprzętu np., brony talerzowej, kultywatora lub agregatu uprawowego. Głównym zadaniem wału jest odpowiednie zagęszczenie warstwy uprawnej, przy jednoczesnym kruszeniu większych brył gleby. W zależności od budowy jedne wały lepiej zagęszczają, a inne kruszą.
Jakie są rodzaje wałów?
Na podstawie różnic w budowie i funkcjonalności można wyróżnić 7 rodzajów wałów:
- Croskill
- Cambella
- Cambridge
- gładki
- pierścieniowy
- strunowy
- zębaty
Brony zębowe
Brony zębowe są to proste maszyny rolnicze, które pracują na niewielkiej głębokości. Elementem roboczym brony jest ząb, który oddziałuje na glebę, a jego głównym zadaniem jest:
- wyrównanie powierzchni pola oraz niszczenie brył
- płytkie spulchnienie warstwy uprawnej
- mechaniczna eliminacja chwastów
- przykrycie nasion
- wymieszanie z glebą nawozów mineralnych
- eliminacja zaskorupienia
Brony talerzowe
Elementem roboczym są talerze umieszczone w sekcjach, których średnica może przekraczać nawet 50 cm. Dlatego też głębokość ich pracy może być bardzo zróżnicowana. Talerze ustawione są pod kątem do kierunku jazdy, dzięki czemu odcinają one glebę, odwracają i kruszą. Ze względu na sposób swojej pracy, mogą być wykorzystywane zamiast pługa do uprawy ścierniska, nawet z większą ilością resztek pożniwnych oraz zagospodarowanie międzyplonów.
Brona talerzowa może być zakończona również wałem — pozwala to na maksymalne wykorzystanie wjazdu w pole do uprawy gleby.
Brony wahadłowe
Elementem roboczym maszyny są dwie belki z zębami ułożone prostopadle do kierunku jazdy. Napędzane są one wałem odbioru mocy i podczas pracy wykonują ruchy poprzeczne. Dzięki czemu intensywnie kruszą bryły, spulchniają glebę i bardzo dobrze ją wyrównują.
Brony obrotowe
Maszyny aktywne, których elementem roboczym są pionowe zęby zamocowane do obracających się tarcz ułożonych na belce. Ich ruch powoduje spulchnienie i wyrównanie gleby. Poruszające się zęby bardzo dobrze kruszą większe bryły gleby, dlatego też brona obrotowa może być wykorzystana w zespole uprawek przedsiewnych lub jako element agregatu uprawowo-siewnego.
Glebogryzarki
Glebogryzarki to kolejne aktywne maszyny do uprawy gleby. Napędzane są one podobnie jak brona rotacyjna i wahadłowa wałkiem odbioru mocy. Zamontowany poprzecznie bęben z nożami pracuje dość płytko. Efektem wykorzystania glebogryzarki jest bardzo dobrze spulchniona i wyrównana wierzchnia warstwa gleby.
Maszyny uprawowe od różnych producentów
Dzięki współpracy z renomowanymi dostawcami maszyn do uprawy roli w ofercie firmy Osadkowski można znaleźć maszyny o różnej wydajności i zróżnicowanym wyposażeniu. Wieloletnie doświadczenie w sprzedaży maszyn pozwala na rzetelne i fachowe doradztwo ze strony pracowników firmy.