Śmietka kapuściana w brokule – monitoring i zwalczanie szkodników na plantacji brokułów
Piotr Borczyński
Śmietka kapuściana w brokule to szkodnik, który żeruje na roślinach z rodziny kapustnych czy też kapustowatych. Może stanowić poważne zagrożenie dla roślin, dlatego warto wiedzieć, jak monitorować i jak skutecznie zwalczać szkodnika na plantacji brokułu.

Śmietka kapuściana w brokule – charakterystyka szkodnika w trzech pokoleniach
W naszym klimacie obecnie szkodnik ten ma trzy pokolenia. Pierwsze zwykle pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, aczkolwiek larwy na systemie korzeniowym podczas ciepłej wiosny mogą pojawić się już po połowie kwietnia. W tej chwili mówimy o roślinach w otwartym gruncie. Drugie pokolenie pojawia się zwykle w połowie czerwca i może żerować zarówno na systemie korzeniowym, jak i na różach brokułu.
Trzecie pokolenie pojawia się zwykle na przełomie sierpnia i września i żeruje na różach brokułu, ale może również pojawiać się na korzeniu warzyw kapustnych, zwłaszcza kapusty pekińskiej, czy też na nerwach liści najstarszych kapust głowiastych lub w kalafiorze.
Jak monitorować plantację brokułu?
Żeby dokładnie zweryfikować możliwość pojawienia się szkodników na plantacji, trzeba używać do sygnalizacji pułapek zapachowych, które powinny być rozstawione w odpowiednich miejscach na polu. Pułapki powinny stać na brzegu pola w miejscach zacisznych. Zwykle ustawiamy dwie pułapki na jednej plantacji.
Pułapki powinny stać na przeciwległych punktach pola. Progiem szkodliwości jest odłowienie dwóch much w jednej pułapce w ciągu dwóch dni. Tak więc pułapki trzeba monitorować średnio nie rzadziej niż co dwa dni. W taki sposób można dowiedzieć się, kiedy zaczyna się nalot szkodników na plantacje i kiedy się kończy, co zwykle zapobiega popełnianiu błędów w ochronie.
Jak chronić korzeń i róże brokułu przed śmietką?
Obecnie podstawowym produktem do zabezpieczenia roślin przed żerowaniem śmietki kapuścianej zwłaszcza roślin zaraz po posadzeniu jest Verimark 200 SC. Jeżeli jest on zastosowany zgodnie z etykietą, może zabezpieczać rośliny przed atakiem śmietek, ale też innych szkodników przez około 3-4 tygodni. Wszystko zależy od temperatur i od szybkości wzrostu rośliny uprawnej.
Zwalczanie śmietki żerującej – ogranicz szkody jak najszybciej!
Jeżeli chodzi o zwalczanie śmietek żerujących w róży to bardzo przydatne są produkty zawierające jako substancję aktywną spinosad. Jest to substancja, która w etykiecie nie ma wpisanej śmietki kapuścianej, ale bardzo dobrze zwalcza młode larwy i jaja tuż przed wylęgiem.
Jeżeli wiemy, kiedy zaczyna się nalot śmietek kapuścianych w brokule, można zastosować jeden z produktów zawierających spinosad (SpinTor lub Nexsuba) używając jako zwilżacza produktu Protector, łączącego się z woskiem roślinnym i zabezpieczającym substancję aktywną przed zmyciem z rośliny przy okazji deszczu lub nawadniania.
Naturalne wsparcie roślin przed śmietką kapuścianą w brokule
Dobre rezultaty również daje regularne opryskiwanie plantacji produktem MiteMine, który utrudnia zasiedlenie róż przez szkodniki a wysycenie tkanek wapniem i krzemem utrudnia lub wręcz uniemożliwia żerowanie dopiero co wylęgniętym larwom śmietki. Aby MiteMine dobrze został wchłonięty do tkanek brokułów, warto do cieczy opryskowej dołożyć adiuwant Inex-A.
Piotr Borczyński
ODR w Minikowie, oddział Zarzeczewo