Uprawa rzepaku ozimego
Rzepak wpisał się na stałe w krajobraz Polski oraz w płodozmian większości gospodarstw rolnych. Uprawa rzepaku daje możliwość przełamania bardzo wysokiego udziału zbóż w strukturze zasiewów, będąc optymalnym przedplonem pod pszenicę i inne rośliny zbożowe.
Uprawa rzepaku ozimego krok po kroku
W poprzednich latach rzepak był uprawiany na areale wynoszącym około 950 tys. ha (2020, GUS) ze średnim plonem 27,6 dt/ha, z produkcją na poziomie 2,62 mln ton. Daje to 3. miejsce w Europie przed Francją i Niemcami.
Rzepak jest rośliną wymagającą, która przebywa na polu prawie cały rok. Chcąc osiągać wysokie wyniki plonowania, powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie elementy jej uprawy, począwszy od doboru odmian, przez ochronę i nawożenie jesienne, do pełnego prowadzenia wiosennego, które pozwoli wykorzystać potencjał odmiany, stanowiska oraz poczynionych inwestycji.
Ocena stanu przezimowania
Ocena stanu przezimowania rzepaku po zimie jest podstawowym czynnikiem wpływającym na dobór optymalnej technologii uprawy. Ocenę zaczynamy od policzenia sztuk roślin na metrze kwadratowym.
Po tej weryfikacji możemy określić potencjał uprawy. Z doświadczeń polowych wynika, że obsada, która wynosi 20 roślin na metr kwadratowy jest w stanie wydać zadowalający plon. Rzepak wyróżnia się bardzo dużymi możliwościami regeneracyjnymi i przy braku obsady na powierzchni pozwala ją nadrobić przez intensywny rozwój pozostałych roślin.
Ważnym elementem jest rozwój jesienno-zimowy rzepaku i wielkość rozety oraz szyjki korzeniowej. Te parametry wpływają na budowanie plonu, ponieważ za pomocą liści energia jest kumulowana w szyjce korzeniowej, co pozwala wystartować roślinie wiosną. Średnica szyjki korzeniowej optymalnie powinna wynosić od 2 do 3 cm. To pozwala na dynamiczny rozwój i świadczy o prawidłowym jesiennym rozwoju.
Nawożenie mineralne
Nawożenie mineralne rzepaku należy rozpocząć od poznania zasobności stanowiska, na którym ma być uprawiany rzepak i dostosowania dawki nawozów do aktualnego stanu gleby.
Rzepak wraz ze słomą na jedną tonę plonu potrzebuje około:
- 54 kg azotu
- 27 kg fosforu (P2O5)
- 46 kg potasu (K2O)
- 6 kg magnezu
- 14-20 kg siarki
Składniki, takie jak fosfor i potas najczęściej stosujemy jesienią tuż przed siewem, natomiast główne nawożenie azotowe wraz z siarką aplikujemy wiosną.
W prowadzeniu plantacji rzepaku warto zadbać również o uregulowane pH gleby, aby składniki pokarmowe mogły być wykorzystane w jak największym stopniu.
Wiosną nawożenie azotowe według obowiązującego prawa możemy zacząć 1 marca, co nie zawsze współgra z terminem początku wiosennej wegetacji.
Ochrona insektycydowa
Ochrona insektycydowa plantacji rzepaku rozpoczyna się już jesienią i skierowana jest na wiele szkodników, które osławiają lub prowadzą do zniszczenia całych roślin.
Już od początku września do końca października możemy się spodziewać ślimaków, pchełki, gnatarza, tantnisia, mszycy oraz śmietki kapuścianej, która uszkadza korzenie.
Wiosnę również powinniśmy rozpocząć od lustracji pól oraz monitoringu. Szkodniki mogą być obecne na plantacjach od samego początku wiosennej wegetacji, aż po zawiązanie łuszczyn. Wczesną wiosną spodziewajmy się chowaczy łodygowych (brukwiaczek i czterozębny), w późniejszym okresie (zawiązywanie pąków kwiatowych) - słodyszka rzepakowego, a na samym końcu - chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
Ochrona herbicydowa
Jesienne technologie herbicydowe w rzepaku ozimym ...
Ochrona fungicydowa
Ochrona fungicydowa rzepaku ma za zadanie utrzymanie zbudowanego potencjału plonowania roślin oraz zapobieganie jego degradacji spowodowanej chorobami grzybowymi.
Zdrowy Łan – zwalcz choroby grzybowe w rzepaku
Ochrona fungicydowa rzepaku ma za zadanie utrzymanie zbudowanego potencjału plonowania roślin oraz zapobieganie jego degradacji spowodowanej chorobami grzybowymi. Weryfikacja zdrowotności roślin oraz wiedza w zakresie terminów aplikacji i doboru odpowiednich substancji czynnych daje możliwość przygotowania skutecznej technologii ochrony.
Proponujemy trzy rozwiązania ZDROWY ŁAN w prowadzeniu, regulacji i ochronie rzepaku ozimego, każda z technologii zawiera odpowiednio dobrane preparaty tworzące kompleksowe rozwiązania na poszczególne stanowiska.
Układ poszczególnych zabiegów nie jest przypadkowy, a tworzy schemat pokazujący kolejność, w jakiej substancje powinny trafiać do opryskiwacza, tworząc tzw. tank miks. Zawsze rozpoczynamy od adiuwantu i kolejno dodajemy nawozy dolistne, fungicydy i insektyctydy według wskazanej kolejności, by powstająca ciecz robocza była jednorodna.
Zdrowy Łan PREMIUM
Unikatowa technologia ochrony fungicydowej rzepaku oparta na 5 różnych substancjach czynnych, uzupełniających się mechanizmami, mobilnością i szybkością działania.
Zdrowy Łan STANDARD
Technologia ochrony fungicydowej rzepaku oparta na 4 substancjach czynnych. Rozwiązanie ukierunkowane na plantacje o wysokim i średnim potencjale plonowania.
Zdrowy Łan EKONOMICZNY
Technologia ochrony fungicydowej rzepaku oparta na 3 substancjach czynnych. Rozwiązanie ukierunkowane na plantacje o średnim potencjale plonowania.