Jesienny sezon ubezpieczeń upraw rolniczych z dopłatą
Marcin Foremny
W trakcie jesiennego sezonu ubezpieczeń upraw rolniczych, ochroną objęte mogą być uprawy ozime (m.in. zboża ozime w tym pszenica ozima, pszenżyto, jęczmień itp. czy uprawy rzepaku ozimego). Warto pamiętać, iż zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich takim ubezpieczeniem powinniśmy objąć co najmniej 50% powierzchni zasiewów.
Ryzyka od jakich jesienią ubezpieczysz uprawy
Przypominamy, iż w jesiennym sezonie ubezpieczeń upraw rolniczych możesz wybrać jedno z sześciu ryzyk:
- złego przezimowania
- przymrozków wiosennych
- deszczu nawalnego
- huraganu
- gradu
- ognia
W niektórych towarzystwach jest możliwość dodatkowo ubezpieczenia upraw od ryzyka suszy i powodzi.
Ujemne skutki przezimowania
Zostały określone jako szkody spowodowane:
- wymarznięciem
- wymoknięciem
- wyprzeniem
- wysmalaniem
- wysadzaniem roślin
Okres odpowiedzialności towarzystw w zakresie tego ryzyka trwa od 1 grudnia do 30 kwietnia. Szkody polegają na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.
Przymrozki wiosenne
Szkody spowodowane przez obniżenie temperatury poniżej 0°C w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca i polegają na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.
Z towarzystw ubezpieczeniowych, które mamy w swojej ofercie - Generali, VH Polska oraz InterRisk oferuje klauzulę, która rozszerza okres odpowiedzialności w zakresie przymrozków wiosennych. Zgodnie z jej treścią, towarzystwo odpowiada za przymrozki wiosenne w okresie od 21 marca do 30 czerwca.
Deszcz nawalny
Kiedy mamy z nim do czynienia? Gdy szkody powstaną wskutek deszczu o współczynniku o wartości co najmniej 4 (4 litry na 1 m2 w ciągu jednej minuty). W przypadku braku możliwości ustalenia tego współczynnika bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania, świadczące wyraźnie o działaniach deszczu nawalnego.
Ubezpieczyciel uznaje wystąpienie szkody spowodowanej deszczem nawalnym, jeżeli symptomami szkód są:
- erozja wodna powodująca wyrwania roślin lub nasion z naturalnego podłoża lub ich wypłukanie wraz z wierzchnią warstwą gleby
- zamulenie roślin lub nasion z zaskorupieniem utrudniające lub uniemożliwiające wschody
- w roślinach lub ich częściach złamania, zgięcia, pęknięcia, wybicia, naderwania, oderwania
Dodatkowo dwa towarzystwa (Generali oraz VH Polska) oferują możliwość rozszerzenia zakresu o szkody spowodowane zastoiskami wodnymi, czyli nagromadzeniem się wody na skutek deszczu nawalnego na powierzchni pola, powodującym wygnicie nasion lub roślin.
Huragan
Jest to szkoda powstała w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24 m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody. Pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu.
Kiedy Towarzystwa uznają wystąpienie szkody spowodowanej huraganem? Jeżeli symptomami szkód w roślinach lub ich częściach są:
- wyrwania z naturalnego podłoża
- złamania
- naderwania
- oderwania
- pęknięcia lub zgięcia
- wywiania
Grad
Towarzystwa uznają w tym przypadku szkody powstałe wskutek opadu atmosferycznego składającego się z bryłek lodu. Wystąpienie szkody spowodowanej gradem jest uznawane, jeżeli symptomami szkód w roślinach lub ich częściach są:
- złamania
- zgięcia
- pęknięcia
- wybicia
- obtłuczenia
- rozcięcia
- przecięcia
W przypadku powstania szkody maksymalna wypłata odszkodowania może wynieść nawet 100% sumy ubezpieczenia.
Ogień
O tym ryzyku mówimy w przypadku działania ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile.
Ubezpieczyciel uznaje wystąpienie szkody spowodowanej ogniem, jeżeli symptomami w roślinach są:
- spalenie lub uszkodzenie dymem wykluczające możliwość zużytkowania uszkodzonego plonu
- szkody wyrządzone podczas akcji ratowniczej
Zainteresowany? Zadzwoń i poznaj szczegóły oferty
tel. +48 600 926 321
e-mail: m.foremny@osadkowski.pl
Sprawdź również pozostałe rozwiązania finansowe dla rolnictwa w Osadkowski.
Jesienne ubezpieczenie upraw z możliwością dopłaty z budżetu państwa
Jak co roku w okresie jesiennego sezonu ubezpieczeń upraw istnieje możliwość skorzystania z dopłat, które pochodzą z budżetu Państwa. W tegorocznym sezonie środki na ten cel są bardzo duże i powinno ich wystarczyć dla wszystkich chętnych. Przypominamy, iż wysokość dopłaty może wynieść aż 65 procent składki.
Ubezpieczenie upraw rolniczych - w jaki sposób mogę poznać ofertę?
W celu przygotowania oferty w ramach jesiennego sezonu ubezpieczenia upraw ozimych konieczny jest kontakt z przedstawicielami handlowymi Osadkowski, którzy zbiorą najważniejsze informacje potrzebne do przygotowania oferty.
Z jakimi towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracujemy?
Współpracujemy z największymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w kraju, które specjalizują się w ubezpieczeniu upraw rolniczych.
Są to firmy takie jak:
- Generali
- InterRisk
- PZU
- VH Polska
- Warta
Dlaczego wybrać współpracę z Osadkowski?
- Solidne ubezpieczenie w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych
- Kompleksowa obsługa w zakresie ubezpieczenia upraw, maszyn rolniczych gospodarstwa, komunikacyjnego oraz życia i zdrowia
- Oferta dopasowana do potrzeb Klienta
- Profesjonalne doradztwo
Dział Usług Finansowych w Osadkowski oferuje nie tylko ubezpieczenia rolnicze, ale również ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkań, domów czy na życie.
Skontaktuj się z Działem Usług Finansowych
tel. +48 600 926 321
e-mail: m.foremny@osadkowski.pl
Marcin Foremny