Rozrzutnik do obornika Metaltech, Unia, Pronar
Wróć do:
Maszyny rolniczeWróć do:
Maszyny rolniczePolecane w tej kategorii
Wygląda na to, że nie mamy tego czego szukasz.
Jeśli używasz wyszukiwarki, upewnij się, że poprawnie wpisałeś frazę lub użyj bardziej ogólnych słów. Możesz także wypróbować różnych filtrów lub przeszukać produkty według kategorii dostępnych w górnym menu.
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:
Prosta budowa rozrzutników obornika
Rozrzutnik obornika współpracuje z ciągnikiem rolniczym i napędzany jest wałkiem odbioru mocy (WOM). Dzięki niemu możliwa jest praca adaptera, który umożliwia cięcie i równomierne rozrzucenie obornika lub innych nawozów na powierzchni pola. Przemieszczanie rozrzucanego materiału możliwe jest dzięki łańcuchowo — listwowemu przenośnikowi podłogowemu.
Rozrzutnik obornika — różna pojemność skrzyni ładunkowej
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru rozrzutnika obornika jest określenie wielkości skrzyni ładunkowej. Producenci rozrzutników obornika wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników i w swojej ofercie mają maszyny o zróżnicowanej objętości. Ich wielkość może być dostosowana do pogłowia zwierząt w gospodarstwie.
W zależności od wielkości skrzyni ładunkowej rozrzutnik obornika może być:
- jednoosiowy
- tandem
- tridem
Dwa ostatnie typy nadwozia dotyczą raczej rozrzutników obornika o dużej pojemności skrzyni ładunkowej.
Bardzo ważna jest solidna konstrukcja
Rozrzutnik o małej pojemności skrzyni ładunkowej zwykle ma budowę burtową. Natomiast rozrzutniki obornika dedykowane o większej pojemności mają skrzynię skorupową. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej sztywności i trwałości rozrzutnika obornika. Co w połączeniu z małą ilością elementów ruchomych, pozwala na jego wieloletnią pracę przy dużych obciążeniach.
Wiele możliwości zastosowania maszyny poprzez adaptery
Podstawowym zadaniem rozrzutnika obornika jest równomierna aplikacja nawozu organicznego na powierzchni pola — głównie obornika. Dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia możliwe jest jego szersze wykorzystanie do:
- rozsiewania nawozów wapniowych w formie pylistej
- transportu biomasy podczas przygotowania kiszonki
W celu zwiększenia jego funkcjonalności niezbędne jest jego wyposażenie, między innymi w hydrauliczną zasuwę adaptera, osłonę tylną, czy też dedykowany adapter objętościowy.
Rozrzutnik obornika — adapter poziomy
Najważniejszą częścią rozrzutnika obornika jest adapter, który w zależności od kierunku ułożenia bębna może być pionowy lub poziomy.
Adapter poziomy "starej budowy" ma węższą szerokość roboczą niż adapter pionowy, dlatego też najczęściej wykorzystywany jest w rozrzutnikach obornika o mniejszej pojemności skrzyni załadunkowej. Natomiast nowoczesne rozwiązania zastosowane w adapterach poziomych pozwalają na zwiększenie szerokości roboczej. Walce nie służą do rozrzucania obornika na powierzchni pola, ale ich zadaniem jest jego rozdrabnianie i kierowanie na talerze. Praca maszyny odbywa się wówczas przy zamkniętej osłonie tylnej. Umożliwiają one rozrzut obornika na szerokość zbliżoną do adapterów pionowych. Rozwiązania tego typu rekomendowane są do rozrzucania obornika dobrze przefermentowanego, który może być łatwo rozdrobniony przez wały.
Będące na wyposażeniu rozrzutnika obornika talerze, mogą być wykorzystane do wysiewania wapna pylistego.
Rozrzutnik obornika — adapter pionowy
Adapter pionowy jest częściej wybierany niż adapter poziomy, ponieważ pozwala na pracę z większą wydajnością rozrzutnika — większa szerokość robocza oraz mniejsze ryzyko zapychania. Rozrzutnik obornika z adapterem pionowym dużo lepiej rozrzuca mniej przefermentowany obornik z dużą ilością jeszcze nierozłożonej słomy. Adapter pionowy jest najczęściej 4 lub 2 walcowy.
Jeżeli adapter pionowy wyposażony jest także w tarcze, to maszyną można aplikować również wapno.
Rozrzutnik obornika — adapter rozdrabniający
Zbudowany jest z wału, na którym zawieszone na łańcuchach są bijaki — obracają się z dużą prędkością i doskonale rozdrabniają nawóz np. zbrylone wapno. Drugim ważnym elementem adaptera rozdrabniającego są tarcze, które rozrzucają równomiernie nawóz na powierzchni pola.
Ten typ adaptera nie może być jednak wykorzystany w rozrzutnikach przeznaczonych do aplikacji obornika, dlatego też często jest traktowany jako wyposażenie dodatkowe.
Rozrzutnik obornika od firmy Osadkowski
W ofercie dostępne są rozrzutniki obornika produkowane przez Metaltech, Unię oraz Pronar. Szczegółowe informacje o maszynach można uzyskać u doradców firmy Osadkowski.