Sytuacja na rynku zbóż – marzec 2025
Sylwester Kowalczyk
W miesiącu marcu na rynku zbóż obserwowaliśmy spowolnienie. Handel ziarnem paszowym jak i konsumpcyjnym pozostawał niewielki, ceny poruszały się w trendzie bocznym zatem ich zmiany miały charakter symboliczny.

Jakie ceny na rynku zbóż – marzec 2025
Odnotowano nieznaczny spadek cen pszenicy konsumpcyjnej, natomiast ceny zbóż paszowych utrzymywały się na mniej więcej podobnym poziomie z niewielkimi wahaniami uwarunkowanymi zapotrzebowaniem przetwórców.
Wielu rolników w Polsce stoi przed wyzwaniem związanym z cenami skupu biorąc pod uwagę magazynowanie zbóż, oczekując lepszych warunków sprzedaży w przyszłości. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje kwestia, czy tak się faktycznie stanie.
Utracone rynki unijnej pszenicy w Afryce czy Azji, a także napięta sytuacja rynku paszowego związana z ograniczeniem pogłowia (choroby bydła, ptasia grypa), nie napawają zbytnim optymizmem.
Światowy rynek zbóż
Końcowe zapasy pszenicy wśród największych eksporterów sukcesywnie rosną (przez ograniczenia eksportu z UE oraz Rosji), jednakże światowy bilans pozostaje mało komfortowy. Oznacza to, że ogromny wpływ na rynek w kolejnych tygodniach będzie miał przebieg pogody na półkuli północnej, gdzie już na tym etapie pogłębia się tak niebezpieczny dla upraw deficyt wody. W tym kontekście szczególnej uwagi wymaga region Morza Czarnego oraz Stany Zjednoczone.
Jakie są prognozy?
Reasumując, sytuacja naszym rynku zbóż jest trudna i charakteryzuje się ograniczonym handlem. W związku z tym możliwe, że w nowy sezon wejdziemy z większą nadwyżką ziarna. Prognozy na najbliższe miesiące mogłyby sugerować możliwość wzrostu cen, ale zbyt wiele w tej materii zależy od sytuacji na rynkach międzynarodowych oraz polityki eksportowej, która jak wspomniano wcześniej nie napawa optymizmem.
Sytuacja na rynku rzepaku – marzec 2025
Rzepak nadal wykazuje duże wahania cenowe. Warto przypomnieć, że w styczniu i lutym 2025 roku średnie ceny skupu rzepaku w Polsce wynosiły około 2100 a 2200 zł za tonę. Należy wskazać, że obserwowany wzrost cen może być związany z napiętym globalnym bilansem rzepaku oraz zauważalnym spadkiem zbiorów u głównych producentów w Europie.
Pamiętajmy jednak, że rynek rzepaku jest silnie podatny na wahania cenowe spowodowane wieloma czynnikami, wśród których należy wskazać, między innymi warunki pogodowe, sytuację geopolityczną (wojny celne) czy zmiany w popycie na oleje roślinne (w tym na biodiesla).
Skup Osadkowski
Dział skupu firmy Osadkowski zaprasza do kontaktu i współpracy z koordynatorami, analizujmy bieżące informacje cenowe.
Sylwester Kowalczyk
Redakcja Osadkowski.pl