Konserwacja maszyn rolniczych – jak dbać o maszyny w trakcie i po sezonie?
Michał Hereda
Systematyczna konserwacja maszyn rolniczych to klucz do ich bezawaryjnej pracy. Warto pamiętać, że odkładanie konserwacji na ostatnią chwilę może prowadzić do niespodziewanych awarii i przestojów.

Najlepszą praktyką jest przeprowadzenie przeglądu zaraz po zakończonym sezonie, gdy jeszcze pamiętamy wszelkie usterki i zużycie poszczególnych elementów. Zobacz, jak prawidłowo dbać o maszyny po zakończonej pracy, aby zminimalizować ryzyko awarii w trakcie sezonu.
Konserwacja maszyn rolniczych – na czym polega?
Metody i zakres konserwacji maszyn rolniczych zależy w dużej mierze od rodzaju maszyny oraz tego, które czynności rolnik jest w stanie realizować we własnym zakresie.
Agregaty ścierniskowe, uprawowe i pługi
Podstawowa konserwacja obejmuje oczyszczenie maszyn z ziemi, kurzu i resztek organicznych, nasmarowanie łożysk oraz przechowywanie maszyny w miejscu osłoniętym przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, szczególnie po zakończonym sezonie, kiedy maszyna będzie stała nieużywana przez dłuższy czas.
Zaawansowana konserwacja obejmuje dodatkowo dokładne mycie maszyny przed przechowaniem.
Opryskiwacze polowe
Po zakończeniu pracy opryskiwacz powinien być dokładnie wypłukany, aby usunąć resztki chemikaliów. Bardzo ważne jest dokładne płukanie opryskiwacza szczególnie wtedy, gdy środki chemiczne stosowane w poprzednim zabiegu, mogą stanowić zagrożenie dla kolejnych upraw, w których opryskiwacz będzie pracował.
Po zakończeniu sezonu opryskiwacz należy zabezpieczyć, napełniając płynem odpornym na ujemne temperatury, co zapobiegnie uszkodzeniom podczas mrozów.
Kombajny zbożowe i hedery
Kombajny oraz ich osprzęt wymagają dokładnego czyszczenia i przeglądu po zakończeniu żniw, jak również w trakcie, jeśli maszyny ulegną szczególnemu zanieczyszczeniu, zużyciu lub uszkodzeniu. Najważniejsze elementy konserwacji kombajnów i hederów to wydmuchanie resztek pożniwnych, wymiana uszkodzonych/zużytych elementów oraz smarowanie łożysk, w celu uniknięcia korozji i zatarcia.
Ciągniki rolnicze
Ciągniki są eksploatowane przez cały rok, więc ich konserwacja powinna odbywać się na bieżąco zgodnie z harmonogramem przeglądów.
Kiedy naprawiać maszyny?
Część rolników przeprowadza naprawy i konserwację maszyn rolniczych od razu po sezonie, inni odkładają je na czas tuż przed kolejnymi pracami. Wykonując serwis zaraz po zakończeniu prac, mamy pewność, że maszyna nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie.
Wiemy, jakie części wymagają wymiany i mamy czas, aby je zamówić. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, do których jest ograniczona dostępność części i zamówienie trwa nieco dłużej niż w przypadku tych, które są dostępne od ręki.
Serwis i konserwacja maszyn rolniczych Osadkowski – kiedy warto poprosić nas o pomoc?
Dbanie o maszyny po sezonie to inwestycja w ich niezawodność i dłuższą żywotność. Wykonanie przeglądów i napraw zaraz po zakończeniu prac pozwala uniknąć problemów w kolejnym sezonie. Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów nie tylko w przypadku autoryzowanych przeglądów maszyn rolniczych.
Jeśli masz pytania związane z codzienną eksploatacją i konserwacją maszyn, zapraszamy do kontaktu.
Michał Hereda
Kierownik serwisu