Konferencje Kukurydza 2018

konferencje

konferencje

Konferencje kukurydziane 2018

Jak co roku, wraz z początkiem grudnia, firma Osadkowski SA zorganizowała konferencje, których motywem przewodnim była uprawa kukurydzy. Na poszczególnych panelach tematycznych prezentowane były informacje o rożnych jej odmianach, produktach do produkcji kiszonki oraz propozycje technologii i nawożenia. Partnerami spotkań były m.in. uznane firmy nasienne: Caussade, Euralis, Ragt oraz Syngenta, a na wybranych konferencjach gościem specjalnym był prof. dr hab. Józef Adamczyk, który w ciekawy sposób przedstawił zalety odmiany kukurydzy na kiszonkę – Kosynier FAO 220-230. Konferencje miały miejsce w Karpaczu (Dolnośląskie), Boszkowie (Wielkopolska), Charzykowach (Pomorskie) w Szczecinie (Zachodniopomorskie) oraz w Starachowicach (Świętokrzyskie).


Jaką odmianę wybrać, aby zagwarantowała oczekiwany plon?

Jak wspomniał Aleksander Wysocki, Manager ds. Kukurydzy i Rzepaku w firmie Osadkowski SA, mijający sezon nie był łatwy dla producentów kukurydzy. Złe warunki atmosferyczne – susza, lokalne ulewy, czy wichury – znacząco wpłynęły na kondycję tej uprawy. Według prelegenta klucz do sukcesu to dobrana odmiana. Aby zminimalizować ryzyko związane z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi radził sianie różnych jej odmian w zależności od wczesności. Wyjaśniał również, że przy porównywaniu plonowania na przełomie kilku lat, największy sukces odnoszą ci producenci rolni, którzy uprawiają nie tylko odmiany o różnych FAO, ale też różnym typie ziarna. Wskazywał także jak ważne jest dobieranie odmian do stanowisk glebowych czy przestrzeganie norm wysiewu zalecanych przez hodowcę.

Propozycje odmian kukurydzy na 2019 rok

Oferta odmianowa kukurydzy Grupy Osadkowski jest bardzo różnorodna, dlatego na poszczególnych konferencjach omawiane były te, które najlepiej się sprawdziły w danym regionie, a także nowości wchodzące do oferty w kolejnym roku. W tym kontekście szczególną uwagę zwrócono na ES Meteorit FAO 230-240 (hodowla: Euralis Semences), charakteryzującą się średnimi wymaganiami glebowymi oraz wysoką tolerancją na suszę oraz SY Rotango FAO 240 (hodowla: Syngenta), odznaczającą się wczesnym wigorem wiosennym i równomiernym rozwojem wszystkich roślin. Inną polecaną przez firmę Osadkowski SA odmianą ziarnową, dobrze radzącą sobie w warunkach suszy i charakteryzującą się wysoką zdrowotnością oraz stabilnością plonowania, jest DKC3711 FAO 250 (hodowla: Monsanto). Dobrą tolerancją na suszę i wysoki potencjał plonowania ma także RGT Lipexx FAO 270 (hodowla: RAGT), której kolby szybko osiągają dojrzałość zbiorczą dzięki ziarnu w typie dent. Ze średnio późniejszych odmian zaproponowano nowość – P8816 FAO 260 (hodowla: Pioneer), gdzie kolby są nisko osadzone, dzięki czemu rośliny nie wyłamują się na polu.


Od nowego roku zmiany w spółce Osadkowski

Wojciech Osadkowski, prezes zarządu spółki, podczas spotkań ogłosił ważne informacje dotyczące zmian w firmie od 2019 roku. Odtąd jeden handlowiec, a nie jak było to dotychczas – trzech, czy czterech, będzie w sposób zintegrowany profesjonalnie wspierał przedsiębiorcę rolnego, nie tylko w zakresie środków do produkcji rolnej, lecz także usług finansowych, czy obrotu płodami rolnymi. Zmiana ta sprawi, że firma będzie mogła zaoferować klientom bardziej atrakcyjne ceny oraz profesjonalny i powtarzany standard obsługi, dzięki obsłudze przez jednego opiekuna, dbającego, aby całokształt współpracy przebiegał płynnie i bezproblemowo.Polecamy również

Jak co roku, wraz z początkiem grudnia, firma Osadkowski SA zorganizowała konferencje Kukurydza 2018. Motywem przewodnim była uprawa kukurydzy. Prezentowano informacje o rożnych jej odmianach, produktach do produkcji kiszonki, a także propozycje technologii i nawożenia.