Aktualnie w rolnictwie skuteczna kontrola chwastów stanowi jedno z największych wyzwań. Chwasty konkurują o wodę, światło i składniki odżywcze co jak wiadomo, prowadzi do znacznych strat w plonie. Jedną z najpopularniejszych substancji czynnych wykorzystywanych do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w uprawach roślin kapustowatych jest metazachlor. Można ją stosować zarówno doglebowo w połączeniu z chlomazonem, jak i wcześnie powschodowo.
Metazachlor to substancja czynna, którą używamy do zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku. Należy do grupy chloroacetoanilidów. Jest to dość stara substancja, bo została wprowadzona w rynek w 1982 roku.
Przenika ona do rośliny przez korzenie, hipokotyl oraz liścienie wschodzących roślin. Jest inhibitorem VLCFA - jest to skrót od very long chain fatty acids (VLCFA). Zwalcza chwasty, poprzez blokowanie powstawania kwasów tłuszczowych o bardzo długich łańcuchach.
Substancja zwalcza wiele gatunków chwastów dwuliściennych oraz niektóre trawy. Jest skuteczna w trakcie kiełkowania chwastów oraz krótko po wschodach, w zasadzie do pierwszej pary liści.
Stosowany po siewie — metazachlor do skutecznego działania wymaga uwilgotnionej gleby. Niewielkie opady deszczu polepszają działanie substancji, jednak zbyt silne opady deszczu po zabiegu, mogą zahamować wzrost rośliny uprawnej, jej przerzedzenie lub deformację liści, tym większe im niższa jest temperatura. Taki efekt jest przejściowy i nie wpływa na przezimowanie rzepaku, częściej występuje na glebach lekkich i piaszczystych.
Stosowany po wschodach — nalistnie pobierany jest w 30% przez liście.
Można ją stosować na tej samej powierzchni uprawnej nie częściej niż co trzy lata, w dawkach nieprzekraczających łącznie 1,0 kg substancji czynnej na hektar.
Substancję to możemy stosować w uprawach:
Szczególnie polecany jest do zwalczania takich chwastów jak: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy, perski i polny, przytulia czepna, rumianek pospolity, rumian polny, tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa. Z gatunków jednoliściennych ogranicza występowanie: miotły zbożowej, wyczyńca polnego, włośnice i wiechlinę roczną.
Chcesz poznać ofertę lub sprawdzić dostępność produktów?
Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta i dobierze właściwą technologię.
Polecamy dwa warianty doglebowego zwalczania chwastów w rzepaku jesienią z wykorzystaniem omawianej substancji:
Zabieg do 3 dni po siewie na dobrze uprawioną, wilgotną glebę:
Mieszanina czterech substancji aktywnych, uzupełniających się działaniem z bardzo szerokim spektrum zwalczania chwastów, również tych trudnych, jak bodziszki.
Do każdego z tych rozwiązań w celu zwiększenia skuteczności działania substancji czynnych warto zastosować dedykowany adiuwant Atpolan Soil Maxx w dawce 0,5 l/ha lub Inex-A w dawce 0,1 l/ha.
W przypadku powschodowego zwalczania chwastów w rzepaku jesienią polecamy dwa warianty:
Zabieg od 2 do 4 liści rzepaku, przy średniej dobowej temperaturze powyżej 8°C
Powyższa konfiguracja najskuteczniej zwalcza chwasty do fazy 2 liści właściwych, opierając się na trzech substancjach czynnych, oprócz omawianej w artykule stosujemy również aminopyralid i pikloram.
Metazachlor jest bezpieczy, rozkłada się w okresie wegetacji i nie stwarza zagrożenia dla roślin następczych, jeśli od zastosowania środka do siewu rośliny następczej upłynęło przynajmniej 6 miesięcy.
W przypadku wcześniejszej likwidacji uprawy i przesiewania: