
Uprawa buraka cukrowego
- siew, ochrona i zbiór buraków
Jak chronić uprawy, aby nie obniżyć swoich plonów? Przygotowaliśmy zalecenia profesjonalnej ochrony buraka cukrowego. Jest to proces złożony, składający się z wielu czynników, z których każdy stanowi potężny wkład w budowę ostatecznej wartości plonu korzeni i zawartości cukru. Wśród tych czynników należy wymienić.
Jak odnieść sukces w uprawie buraka cukrowego?
Profesjonalne podejście do uprawy buraka to początek sukcesu, poniżej prezentujemy 13 przykazań, które przybliżą do uzyskania satysfakcjonujących plonów.
- Regulacja odczynu gleby pH do 6,2–7,0.
- Stosowanie nawozów organicznych.
- Rezygnacja z uproszczeń.
- Orka wykonana przy właściwej wilgotności gleby.
- Unikanie nadmiernego ugniatania gleby wiosną (podwójne koła).
- Cztery możliwe błędy przy wiosennej uprawie: za wcześnie, za głęboko, za często i za szybko.
- Uwaga na nadmierne zasolenie gleby (dawka azotu i potasu).
- Siew we właściwym terminie.
- Prawidłowa głębokość siewu: możliwie najbardziej płytko i głęboko jak potrzeba.
- Kontrola odległości i głębokości nasion w czasie siewu.
- Właściwe oraz terminowe zwalczanie chwastów.
- Odpowiedni dobór insektycydów i fungicydów.
- Zastosowanie właściwych odmian.

Nawożenie buraków cukrowych
Nawożenie buraka cukrowego opiera się na standardowym nawożeniu doglebowym NPK, które realizujemy przedsiewnie. Wśród rekomendowanych nawozów wieloskładnikowych możemy znaleźć Polifoskę Plon+, ALFA Suprofos 26, ALFA PK 15:28, ALFA Potas.

Uprawa buraków cukrowych krok po kroku
Prawidłowa agrotechnika
Optymalny odczyn gleby jest w granicach pH 6,0–7,2. Ewentualny zabieg wapnowania najlepiej wykonać pod przedplon w zespole uprawek pożniwnych.
Możliwe systemy uprawy:
- Uprawa tradycyjna (system płużny)
- Uprawa uproszczona (system bezorkowy)
- Uprawa konserwująca (siew w mulcz międzyplonów)
- Uprawa zerowa (siew bezpośredni)
Przygotowanie stanowiska
System płużny to najczęściej stosowana w praktyce metoda uprawy gleby pod buraka cukrowego.
Co możemy zrobić jesienią po zbiorze buraka?
- Pożniwna uprawa ścierniska (1–2 razy) w celu jak najszybszego wymieszania resztek pożniwnych, wyrównania powierzchni pola, przerwania parowania i stworzenia odpowiednich warunków do kiełkowania chwastów.
- Głęboszowanie: przeprowadzony pod przedplon raz na 3–4 lata zabieg eliminacji tzw. podeszwy płużnej, wykonany poprzecznie lub ukośnie do orki zimowej na głębokość min. 10 cm poniżej warstwy ornej w celu poprawy warunków powietrzno-wodnych gleby.
- Orka zimowa: wykonana bardzo starannie przy odpowiedniej wilgotności gleby.
Jak przygotować stanowisko do siewu wiosną?
Uprawa przedsiewna polegająca na wyrównaniu powierzchni pola poprzez włókowanie lub bronowanie i jak najbardziej staranna właściwa uprawa, ograniczona do jednego przejazdu zestawu uprawowego na głębokość 2,5–3,5 cm przy optymalnej wilgotności gleby.
Co jest ważne?
- Stanowisko – gleby o jednorodnej warstwie ornej, strukturze gruzełkowatej, zasobne w próchnicę, o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych i co najmniej średniej zasobności w składniki pokarmowe.
- Miejsce w płodozmianie – konieczne z achowanie 3–4-letniej przerwy w uprawie buraka na tym samym polu w celu uniknięcia tzw. wyburaczenia gleby. Najlepszy przedplon to motylkowe, ziemniak i zboża.
Siew buraka cukrowego
Wykonany możliwie najwcześniej, tak aby zapewnić roślinom wegetację przez minimum 180 dni. Precyzyjnie wykonany siew na głębokość 2–3 cm przy temperaturze gleby ok. 5–10°C w starannie uprawioną i wilgotną ziemię to gwarancja dobrych wschodów i wysokiej obsady. Prawidłowa głębokość siewu – możliwie najbardziej płytko i głęboko jak potrzeba.
Buraki należy siać w odległości co 18 cm w rzędzie, przy 45 cm rozstawie. Należy dążyć do uzyskania obsady powyżej 90 tys. roślin na 1 ha, która gwarantuje wysoki plon przy równie wysokiej polaryzacji.
Jaki jest optymalny termin na siew buraka?
...

Ochrona buraka cukrowego
Ochrona herbicydowa buraka cukrowego
Uzależniona od poziomu zachwaszczenia i oparta na właściwym doborze preparatów. Powinna zaczynać się już jesienią, po zbiorze przedplonu, poprzez stosowanie herbicydów totalnych opartych na glifosacie.
Wiosną stosuje się system zabiegów:
- posiewnych (przedwschodowych) opartych na preparatach o działaniu doglebowym
- powschodowych opartych na preparatach o działaniu nalistnym i doglebowym w trybie dawek dzielonych
Ochrona insektycydowa - insektycydy w burakach cukrowych
Monitorowanie zagrożenia ze strony szkodników i ewentualne ich zwalczanie po przekroczeniu progu szkodliwości poprzez stosowanie odpowiednich preparatów.
Monitorowanie zagrożenia ze strony szkodników i ewentualne ich zwalczanie po przekroczeniu progu szkodliwości poprzez stosowanie odpowiednich preparatów.
Ochrona fungicydowa - fungicydy na buraki
Monitorowanie stanu plantacji głównie pod względem zagrożenia ze strony grzyba Cercospora beticola (chwościk buraka), brunatnej plamistości, mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz ewentualne wykonanie zabiegów odpowiednimi preparatami w odpowiednim czasie.
Technologia uprawy buraka cukrowego
Nawożenie dolistne buraka cukrowego
Uzupełniając składniki pokarmowe dolistnie szczególnie powinniśmy pamiętać o uzupełnieniu niedoborów boru w okresie 4-6 liśca właściwego. Jego brak prowadzi do wystąpienia zgorzeli liści sercowych. Roślina słabo się rozwija, najmłodsze liście więdną, następują nekrozy. W konsekwencji prowadzić to może do wnikania patogenów wywołujących choroby bakteryjne czy grzybowe.
Do zabiegów nalistych zalecamy dodanie adiuwantu Inex-A, który zwiększy penetrację powierzchni liści. Nasze propozycje oparte są o rozwiązanie nawozów ALFA (Makro i Mikro) lub nawozach dolistnych OSD (Bor i Mineral).
Siarkę i miedź uzupełnimy stostując produkt IonBlue, który zalecamy dodawać do każdego zabiegu fungicydowego. Znajdujące się w nim bioaktywne jony miedzi i siarki nie tylko uzupełnią niedobory tych składników w roślinie, ale również będą działać fitosanitarnie.
Stymulacja rozwoju buraka cukrowego
Stymulację rozwoju buraka cukrowego rozpoczynymy w fazie 10-12 dobrze rozwiniętych liście. W tym okresie możemy wybrać jeden z dwóch wariantów:
- SZYBKA REGENERACJA - zastosowanie Terra-Sorb Complex pozwala na regenerację oraz poprawę kondycji po przebytych stresach takich jak herbicydy, susza, niskie temperatury i inne czynniki.
- WIGOR I ROZWÓJ - w przypadku wyboru preparatu Maxi-Grow dochodzi do intensywnej stymulacji rozwoju przez działanie hormonów roślinnych – auksynów, cytokininów, giberelinów.
Przed zakryciem międzyrzędzi rekomendujemy zastosowanie nawozu dolistnego Barrieri Si-Ca, który wzmocni blaszkę liściową, odporność na choroby i niekorzystne warunki rozwoju.

Technologia kompleksowego wsparcia rozwoju buraka

Wyniki doświadczeń ścisłych - technologia kompleksowego wsparcia rozwoju buraka
W roku 2020 dr hab. Arkadiusz Artyszak z SGGW prowadził w Sahryń (woj. lubelskie) doświadczenia ścisłe w buraku. Technologia Don't Stop Growing - nie przestawaj rosnąć uzyskała w tych doświawdczeniach najlepsze wyniki dająć plon technologiczny cukru na pozimie blisko 11 ton na hektar.
Sprawdź również: