SunLight 50 SC

Herbicyd SunLight 50 SC

SunLight 50 SC to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) zawierający w swoim składzie substancję czynną florasulam. Zalecany do ochrony zbóż ozimych i jarych.

Substancja czynna Dawka Uprawy Termin stosowania

florasulam 50 g/l

0,1 l/ha Pszenica ozima,
jęczmień ozimy,
pszenżyto ozime,
żyto ozime
Pszenica jara,
jęczmień jary

Środek stosować wiosną
od fazy trzeciego liścia do
fazy całkowicie rozwiniętego
liścia flagowego, gdy
widoczny jest języczek
liściowy ostatniego liścia
(BBCH 13 - 39)

 

Opis działania produktu
Sunlight charakteryzuje się działaniem układowym, pobierany jest głównie poprzez liście, a następnie szybko jest przemieszczany w całej roślinie, także do korzeni, w efekcie czego blokowany jest także pobór wody z gleby.

Czas działania produktu
Symptomy działania pojawiają się początkowo (najczęściej po 7 dniach) na górnych stożkach wzrostu rośliny, jako chlorozy (przebarwienia od żółtych do różnych odcieni czerwieni), przechodzące później w nekrozy. Górne liście zaczynają więdnąć, następnie proces ten można obserwować na liściach niższych partii rośliny. Przebarwieniom towarzyszą deformacje liści.

Termin stosowania
Optymalną fazą w jakiej należy stosować preparat to faza 2-6 liści chwastów dwuliściennych. W praktyce można jednak zaobserwować ginięcie znacznie starszych osobników, przekraczających nawet fazę 10 liści (zwłaszcza maruna, rumiany rumianki oraz przytulia do 20 cm wysokości).

Warto wiedzieć, że chwasty od momentu zabiegu praktycznie już nie konkurują. W znikomej ilości pobierają wodę i znajdujące się w niej składniki pokarmowe.