Zielone Pola Kukurydza 2023 – podsumowanie

Zielone Pola Kukurydza 2023

W październiku zakończyliśmy jesienny cykl spotkań Zielone Pola. Tym razem tematem przewodnim była kukurydza: odmiany, technologie uprawy oraz podsumowanie sezonu wegetacyjnego. Zaprezentowaliśmy nasze poletka demonstracyjne w aż 12 lokalizacjach.

Zielone Pola - poletka bliżej rolnika

Są to wydarzenia organizowane przez nas dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Spotkamy się z Wami w wielu lokalizacjach, dzięki czemu możemy zaprezentować jak odmiany radziły sobie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych.

W trakcie takich spotkań przede wszystkim wymieniamy się doświadczeniami związanymi z uprawą roślin, a także prezentujemy Wam nasze rozwiązania mające na celu zwiększenie potencjału plonowania roślin uprawnych. Jesienny cykl skupia się na odmianach kukurydzy i technologiach jej uprawy. Ich odpowiedni dobór oraz stosowanie pozwala osiągać jeszcze lepsze efekty oraz wyniki.

Potencjał genetyczny należy wspomagać wysokiej klasy agrotechniką, szczególnie w trudnych warunkach. Na tym polu sukces gwarantuje Technologia Don’t Stop Growing (DSG), czyli kompleksowe wsparcie rozwoju roślin uprawnych. Na plantacjach kukurydzy technologia ta opiera się na stosowaniu preparatów Maxi-Grow, IonBlue oraz Barrier Si-Ca.

Podczas tegorocznej edycji Zielonych Pól

Nasi eksperci podsumowywali sezon wegetacyjny w odniesieniu do poszczególnych lokalizacji, wskazywali również, jak odpowiednio dobrać odmiany pod względem cech, kierunków użytkowania czy stanowiska.

Zwracaliśmy uwagę na presję szkodników, chorób i niesprzyjających czynników pogodowych, a także prezentowaliśmy efekty technologii ochrony i nawożenia kukurydzy.

Liczne lokalizacje dały możliwość zaprezentowania tych samych odmian w różnych warunkach klimatycznych. Polska jest zróżnicowana pod względem czynników pogodowych, dlatego warto zwrócić na to uwagę, podczas doboru odmian do uprawy w swoim gospodarstwie. Sytuację w województwie wielkopolskim podsumował Marcin Kaczmarek, Dyrektor Działu Doradztwa i Rozwoju:

Wielkopolska nie była rozpieszczana. Pogoda mocno rzutowała na możliwości rozwoju kukurydzy. Choć w tej lokalizacji kukurydza wygląda lepiej niż można by sądzić po warunkach, jakie tutaj panowały.

DKC 3513 - kiszonka w progamie Silo Extra

Odmianę DKC 3513 na poletkach w miejscowości Kamionek przedstawił Wojciech Pieczewskimenadżer ds. kukurydzy na kiszonkę z firmy Bayer. DKC 3513 należy do nowego programu, który obejmuje odmiany charakteryzujące się wyjątkowymi parametrami kiszonkowymi. Więcej informacji o programie Silo Extra i samej odmianie można dowiedzieć się w naszym materiale:

ES Skytower i ES Hattrick wzbudziły Wasze zainteresowanie

Nie ma wątpliwości, że wśród tylu odmian kukurydzy, każdy znalazł coś dla siebie. Uwagę naszych klientów zwróciła przede wszystkim odmiana ES Skytower o FAO 250. Rośliny przekraczające 4, a nawet 4,5 metra wysokości znacząco wyróżniały się spośród innych. ES Skytower robi wrażenie nie tylko pod względem wizualnym, doskonale nadaje się na biogaz, ale też można z niej pozyskać wysokiej jakości kiszonkę. Z odmian tego samego hodowcy zainteresowaniem cieszyła się również ES Hattrick (FAO 260) o bardzo wysokim potencjale plonowania oraz dobrej adaptacji do różnych warunków środowiska.

Z odmian przeznaczonych na ziarno, klienci wyróżniali również:

  • DKC 4115 (FAO 280-290) – odmiana o średniej wysokości roślin, cechująca się nieprzeciętną odpornością na wyleganie. Dobrze oddaje wodę w ostatnich etapach dojrzewania oraz w trakcie dosuszania ziarna. Spośród innych odmian wyróżnia się wysoką zdrowotnością kolb oraz części wegetatywnych
  • RGT Maxxatac (FAO 250) – odmiana wykazująca powtarzalne plonowanie na słabszych stanowiskach. Dobrze radzi sobie podczas okresowych niedoborów wody. W momencie zbioru charakteryzuje się niską wilgotnością ziarna
  • LG 31.252 (FAO 240) – nowość od firmy Limagrain o wysokiej stabilności plonowania i znakomitym plonie ziarna pod względem ilości i jakości. Polecana do uprawy na terenie całej Polski

Nasi eksperci oraz klienci uprawiający kukurydzę na kiszonkę zwrócili uwagę także na odmianę LG Honoreen (FAO 280). Odmiana ta daje wysoki plon suchej i świeżej masy, toleruje słabsze warunki glebowe i zróżnicowane warunki klimatyczne.

Odmiana, która najbardziej zwróciła moją uwagę to tegoroczna nowość z hodowli Limagrain. W przypadku tej kukurydzy kolba i masa są tutaj wyraźnie zaznaczone - mówił Mateusz Gniatkowski z Działu Doradztwa i Rozwoju o odmianie LG Honoreen w miejscowości Sadki.

Na kolejne spotkania z cyklu Zielone Pola zapraszamy już wiosną!

Dobór odmian kukurydzy

 

Dominika Wolna

Redakcja
Osadkowski.pl