Rośnij z nami! Rzepak DK EXPORTER (cz. 4)

exalte

exalte

Województwo dolnośląskie, pow. świdnicki, 16.04.2019 roku


„Rośnij z nami” to cykl informacji polowych, opisujący i ilustrujący technologię prowadzenia upraw oraz poszczególne fazy rozwoju wybranych odmian zboża, rzepaku i kukurydzy.

Rzepak DK Exporter zniósł falę nocnych przymrozków, które pojawiły się w ostatnich trzech dniach, ale rośliny odczuły bardzo mocny stres. Spadek temperatury jaki został odnotowany na plantacji w ciągu 3 ostatnich nocy to kolejno: -2, -2 i -3 st. C. Na łodygach widać grube pęknięcia. Soki komórkowe krążące w roślinach zamarzły i rozsadziły tkankę miękiszową. Pęd główny charakterystycznie wygiął się w kształt litery „S”. Jest to typowy objaw następstwa przymrozku o tej porze roku.

Presja słodyszka rzepakowego zmniejszyła się w wyniku obniżenia średniej dobowej temperatury, ale do końca tygodnia należy spodziewać się większego natężenia tego szkodnika. Zabieg zwalczania słodyszka sugerujemy wykonać w 2-3 dni po ostatnim przymrozku, aby rośliny miały czas na samodzielną regenerację. Insektycyd warto zastosować łącznie ze stymulatorem oraz zabiegiem odżywienia uszkodzonych roślin. Aby zniwelować stres roślin oraz pomóc rzepakowi w zabliźnieniu ran, polecamy zastosować się do poniższych zaleceń.


Ochrona insektycydowa + niwelacja stresu + odżywianie:

Ammo Super 100EW 0,1L/ha lub Sparviero 0,075L/ha lub Sekil20SP 0,12kg/ha + Terra Sorb Foliar 2L/ha + Alfa Mikro 2L/ha + OSD Mikro Rzepak 1kg/ha.


Tomasz Kopiec

Doradca Agrotechniczny Osadkowski SA

„Rośnij z nami” to cykl informacji polowych, opisujący i ilustrujący technologię prowadzenia upraw jak również fazy rozwoju zboża, rzepaku, kukurydzy.