Odmiany warte polecenia

marcin matuszewski 278x278

marcin matuszewski 278x278

Relacje z pola i opinie rolników, którzy decydują się zasiać na swoich polach oferowane przez firmę Osadkowski SA odmiany kukurydzy, są dla nas nieocenionym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy. Z radością i dumą dzielimy się więc opiniami doświadczonych przedsiębiorców rolnych.

W sezonie 2019 z oferty Osadkowski SA wybrałem między innymi odmiany RGT Lipexx oraz P8816.

Kukurydza RGT Lipexx doskonale poradziła sobie w ekstremalnych warunkach oraz na słabszych kompleksach glebowych. Siew wykonany był 15 kwietnia. Przez cały miesiąc spadło w naszym rejonie skrajnie mało wody – raptem 11 l na metr kwadratowy. Później przyszedł mokry maj, ale w czerwcu znów susza – spadło wtedy niecałe 15 l wody na metr kwadratowy. Mimo to odmiana RGT Lipexx spisała się naprawdę rewelacyjnie, plonując na słabych glebach i przy niekorzystnym roku na poziomie 9,7 t/ha przy wilgotności 26%.

Odmianę P8816 sieję kolejny rok z rzędu. Jestem jej wierny, ponieważ ubiegły rok, również krytyczny dla tej uprawy i z niedoborem wody, pokazał, że w takich warunkach kukurydza potrafi dać bardzo wysoki plon. W zeszłym roku odmiana P8816 plonowała na poziomie 11 t ziarna przy wilgotności 22–23%, co na lokalne warunki dało świetny wynik. W tym roku zebrałem 11,5 t/ha przy wilgotności 28%. P8816 to odmiana, która jest wyrównana zarówno na słabszym, jak i lepszym stanowisku. Ona po prostu nie zawodzi!

Marcin Matuszewski, powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie

Prowadzę rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 250 ha. Gleby, na których gospodaruję, to głównie III i IV klasa. Uprawiam kukurydzę, pszenicę ozimą i rzepak. Około 25% areału przeznaczone jest pod uprawę kukurydzy ziarnowej.

Sieję przeważnie odmiany o FAO 220–240, szybko schodzące z pola, które umożliwiają mi wysiew zbóż ozimych w optymalnych terminach. Kukurydza RGT Afixx spełnia wszystkie moje oczekiwania: ma dobry wigor wiosenny, wyrównane wschody oraz dobrze znosi okresowe niedobory wody. RGT Afixx sieję na glebach słabszych, mozaikowych i wszędzie tam ma dobrze zaziarnione kolby – mimo tak dużego deficytu wody w bieżącym roku. Średni plon w tym sezonie to 12,9 t/ha przy wilgotności 25%.

Grzegorz Guzik, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie

Gospodaruję na powierzchni 1600 ha. Kukurydza z przeznaczeniem na ziarno stanowi 600 ha. W 2018 r. postanowiłem po raz pierwszy zasiać kukurydzę DKC 3972, opierając się na informacji od hodowcy, że jest to odmiana zapewniająca bardzo wysoki plon przy niskiej wilgotności ziarna.

To był bardzo dobry wybór. Odmiana DKC 3972 – oprócz znakomitej odporności na okresowe niedobory wody – uzyskała w sezonie 2018 plon przekraczający 15 t/ha. W tym roku DKC 3972 również wspaniale się prezentowała w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Już niedługo będę ją wykaszał i jestem przekonany, że będzie plonować równie wysoko jak w roku ubiegłym.

Kukurydzę DKC 3972 na pewno zasieję w następnym roku, a areał przeznaczony na tę odmianę ulegnie znacznemu zwiększeniu.

Piotr Krzywiecki, powiat nowosolski, województwo lubuskie

Relacje z pola i opinie rolników, którzy decydują się zasiać na swoich polach oferowane przez firmę Osadkowski SA odmiany kukurydzy, są dla nas nieocenionym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy.

Z radością i dumą dzielimy się więc opiniami doświadczonych przedsiębiorców rolnych.