Koniec z opadaniem owoców przed zbiorem – STOP DROP FRUIT

Dr inż. Anna Ambroszczyk
Dyrektor działu badań i rozwoju w firmie Agrarius

Dbałość o kondycję upraw sadowniczych i zapewnienie jak najlepszych warunków dla roślin determinują osiągnięcie wysokiego i doskonałego jakościowo plonu. Jest to szczególnie istotne ze względu na coraz częściej występujące ekstremalne warunki pogodowe. Warto zatem pomyśleć o drzewach i krzewach owocowych nie tylko na początku i w trakcie wegetacji ale również przed zbiorem owoców.

Lato i wczesna jesień to czas kiedy w sadach spotykamy się, z problemem przedwczesnego opadania owoców. Podczas takiego zjawiska niestety tracimy zwykle te najładniejsze owoce, które najwcześniej dojrzewają. Niektóre odmiany są szczególnie podatne na to zjawisko, szczególnie te wcześniej dojrzewające, takie jak: Delikates, Jerseymac, Celeste, Novamac, czy Early Geneva. Ale opadaniu ulegają również odmiany późniejsze takie jak: Paulared, Lobo czy Champion, Ligol, Gloster i Golden Delicious. W tym roku szczególnie dotknęło to zawiązków odmiany Ligol, które bardzo wcześnie zaczęły opadać. Niestety przy bardzo zmiennych warunkach pogodowych (raz gorąco raz chłodno) i suszy ten rok nie jest łatwy dla producentów owoców. Wiosenne przymrozki w dużym stopniu spowodowały straty w sadach, a niestabilna pogoda w lecie i susza generują kolejne straty.

300x600

Skutecznym sposobem w walce z opadaniem zawiązków i owoców jest zastosowanie w uprawie oprysku preparatem STOP DROP™ FRUIT firmy Agrarius. Jest to nowoczesny i wysoce skuteczny nawóz działająco kompleksowo na rośliny sadownicze (drzewa i krzewy owocowe). Został opracowany w oparciu o szczególne potrzeby roślin sadowniczych. STOP DROP™ FRUIT jest nawozem zawierającym specjalnie dobrane mikroelementy, które w naturalny sposób wpływają na metabolizm rośliny. Pierwiastki takie jak: molibden, kobalt, cynk powodują odpowiednie odżywienie oraz wpływają na odpowiedni metabolizm rośliny poprzez regulowanie gospodarki hormonalnej, zapobieganie przedwczesnemu dojrzewaniu owoców, redukowanie syntezy kwasu abscysynowego, etylenu, regulowanie gospodarki potasem, fosforem, azotem oraz tworzenie białek potrzebnych do budowy komórek potrzebnych do wzrostu owoców.

W nawozie STOP DROP™ FRUIT zastosowano również innowacyjną technologię QM6TM która wpływa na zwiększone pobieranie przez roślinę wody, składników pokarmowych a przez to na szybszy wzrost i lepsze plonowanie.

Nawóz ten dodatkowo korzystnie wpływa na równomierny przyrost masy owocu (owoce nie są zniekształcone, nie wydłużają się i nie pękają). Ponadto, STOP DROP™ FRUIT poprawia walory smakowe, wartości odżywcze i wybarwienie owoców, nie przyśpieszając ich dojrzewania. Ma to szczególne znaczenie przy odmianach , które nierównomiernie dojrzewają (np.: Jonagold).

Dodatkowo poprawie ulega kondycja owoców pod kątem przechowalniczym, owoce zachowują walory smakowe, wolniej transpirują i są mniej podatne na choroby przechowalnicze.

Pionierska konfiguracja pierwiastków śladowych oraz technologia QM6TM wpływa na żywotność, wigor, siły witalne i zasobność rośliny. Niezwykle istotne jest również to, że STOP DROP™ FRUIT działa bez dostarczania roślinie jakichkolwiek sztucznych hormonów (które powodują rozregulowanie gospodarki hormonalnej np.: zanik nasion oraz rozchwianie fizjologii rośliny), czynników toksycznych i szkodliwych pozostałości. Nie ma wpływu na genetykę rośliny, a jedynie zwiększając jej wewnętrzny, naturalny potencjał obronny działa niezwykle skutecznie. Dzięki unikatowemu składowi STOP DROP™ FRUIT jest bezpieczny w stosowaniu zarówno dla roślin jak i środowiska oraz jako jedyny na rynku nie posiada okresu karencji.

Skuteczność działania potwierdzają sadownicy którzy już w poprzednich sezonach zastosowali STOP DROP™ FRUIT w swoich gospodarstwach:

Pan Robert Wojewódzki z Jadwigowa: „Preparatów Agrarius używam od kilku lat. Uprawiam jabłka od lat i przekonałem się, że preparaty takie jak nanogro, Naturalny Plon i stop drop na opadanie kwiatów i zawiązków naprawdę sprawdzają sie w sadzie”

Pan Robert Paczyński z Opożdżewa: Po użyciu stop drop w ostatnich dwóch latach drzewa jabłoni zawiązały zauważalnie więcej owoców, pomimo suszy i niewielkiej ilości owadów zapylających. Zawiązki były wyrównane, a drzewa obficie owocowały. Opad czerwcowy był ustabilizowany, a owoce do zbioru równe i dobrze wybarwione.

Pan Grzegorz Jakubczyk z Lipia: Stosuję preparaty stop drop od 2 lat w uprawie czereśni i wiśni, jestem bardzo zadowolony, ponieważ wiosną, pomimo przejściowych chłodów drzewa obficie kwitną i wiążą dużo owoców, które osiągają bardzo dobrą jakość i przedwcześnie nie opadają. Co wpływa na małe straty w plonie.

Pan Marek Rybicki z Lipia: Stop Drop Fruit firmy Agrarius zastosowałem w sezonie 2017 na drzewach jabłoni, plony były bardzo wyrównane, owoce dobrze wybarwione, o dużej zawartości cukru. Bardzo dobrze się przechowały. Zaobserwowaliśmy również mniejszą podatność owoców na odgniecenia i uszkodzenia w czasie zbioru i transportu.

Dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się zastosowanie oprysku w ilości 1l/500-1000 l wody/ha.

Niewątpliwą zaletą stosowania STOP DROP™ FRUIT jest również korzystna cena i łatwość stosowania.

Dbałość o kondycję upraw sadowniczych i zapewnienie jak najlepszych warunków dla roślin determinują osiągnięcie wysokiego i doskonałego jakościowo plonu. Jest to szczególnie istotne ze względu na coraz częściej występujące ekstremalne warunki pogodowe. Warto zatem pomyśleć o drzewach i krzewach owocowych nie tylko na początku i w trakcie wegetacji ale również przed zbiorem owoców.