Kiszonka z kukurydzy – czym jest i jakie odmiany wybrać?

Kiszonka z kukurydzy - jakie odmiany wybrać?

Rolnicy zajmujący się hodowlą krów poszukują najlepszych odmian kukurydzy na kiszonkę, z której uzyskać można doskonałej jakości energetyczną kiszonkę. Prezentujemy najlepsze kukurydze świetnie sprawdzające się w uprawie z przeznaczeniem na kiszonkę.

W naszym krótkim przewodniku podkreślamy cechy, na które w pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę, mają one bowiem największy wpływ na jakość uzyskiwanej kiszonki.

Czym jest kiszonka z kukurydzy?

W nowoczesnej technologii uprawy kukurydzy na kiszonkę szczególny nacisk kładzie się na to, aby oprócz wysokiego plonu świeżej masy, odmiany kiszonkowe charakteryzowały się:

  • dobrze wykształconymi kolbami, z których można uzyskać jak najwięcej ziarna, czyli źródła skrobi
  • wysoką strawnością materii organicznej całej rośliny, która w znacznej mierze jest uzależniona od strawności części wegetatywnych (liście, łodyga)

Kiszonka energetyczna - zastosowanie

Energetyczna kiszonka jest doskonałą paszą dla krów mlecznych i bydła opasowego, a głównym czynnikiem wpływającym na wartość energii produkcji mleka oraz mięsa jest zawarta w ziarnie kukurydzy skrobia. Dlatego wybierając odmiany kukurydzy na kiszonkę.

Produkcja kiszonki z kukurydzy - to warto wiedzieć

Właściwy dobór odmiany na kiszonkę w znaczącym stopniu wpływa na końcowy sukces w produkcji mleka i mięsa, dlatego tak ważna jest dokładna i profesjonalna analiza materiału kiszonkowego. Wyższa jakość kiszonek przekłada się na lepsze skomponowanie dawki pokarmowej dla bydła, powodując wzrost efektywności żywienia.

Na czym polega produkcja kiszonki z kukurydzy?

Jakościowe nasiona kukurydzy - podstawa dobrej kiszonki

(na 100 słów maks., jakie nasiona wybrać, kiedy siać, kiedy kosić itp. - do podlinkowania kategorii nasion na kiszonkę)

Najlepsze odmiany kukurydzy na kiszonkę

Odmiany kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę znajdujące się w ofercie Firmie Osadkowski charakteryzują się znakomitymi parametrami jakościowymi oraz doskonale nadają się do uzyskania wysokoenergetycznej kiszonki o bardzo wysokiej strawności włókna i materii organicznej.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze najlepszej kukurydzy na kiszonkę?

  • plon ogólny świeżej masy
  • plon ogólny suchej masy
  • strawność całych roślin
  • energią materiału kiszonkowego

Najlepsza kukurydza na kiszonkę

ES Skytower to niekwestionowany numer 1 w badaniach COBORU 2021, to odmiana która zapewni wyżyny plonowania. Kukurydza z hodowli Lidea posiada wybitne możliwości produkcyjne z uwagi na bardzo wysokie rośliny, sięgające nawet 4,5 metra. Dlatego sprawdzi się jako kiszonka z kukurydzy, a z uwagi na osiąganą wysokość będzie idealna pod kątem przeznaczenia na biogaz.

Ponadnormatywny wzrost i ulistnienie będzie pracować nad efektywnością produkcji masy. Przełożyło się to w okresie rejestracji na osiągane wyniki - gdzie plom świeżej masy był wyższy od wzorca średnio o 111 dt/ha, a w przypadku plonu suchej masy było to średnio 22,8 dt/ha. ES Skytower został zarejestrowany przez COBORU pod FAO 250.

Energetyczna kiszonka w dobrym tonie?

SM Bard z Hodowli Roślin Smolice to odmiana zarejestrowana w 2022 roku o FAO 250-260. W przypadku produkcji kiszonki z kukurydzy bardzo ważna jest strawność roślin, która w tym przypadku jest bardzo dobra co ważne przy dużym udziale kolb. Odmiana charakteryzuje się masywnym pokrojem roślin osiągających wysokość w przedziale 3,5 do 4 metrów.

Kiszonka energetyczna? Obfite ulistnienie pracuje nam w tym przypadku nad masą wegetatywną, co przekłada się na paszę objętościową. Kukurydza SM Bard ma bardzo dobrą zdrowotność liści, jak również w kierunku Fusarium. Mimo, iż rośliny osiągają nawet 4 metry wysokości odmiana nie ma problemów z wyleganiem roślin. Odmiana buduje dobrze zaziarnione kolby z ziarnem w typie flint. Sprawdzi się na słabszych glebach dzięki czemu może być uprawiana na terenie całego kraju.

SM Bard swój potencjał potwierdza w badaniach rejestrowych COBORU zarówno w roku 2020 jak i 2021. Plon świeżej masy w tych latach był wyższy średnio o 78 dt/ha od wzorca, a w przypadku plonu ogólnego suchej masy był on wyższy średnio o 7,7 dt/ha. Tym samym odmiana osiągnęła w roku rejestrowym drugie miejsce w swojej grupie wczesności.

Może być uprawiana z przeznaczeniem na kiszonkę, biogaz oraz ziarno.

Kiszonka z kukurydzy Leonido

Odmiana o FAO 270 z hodowli Saatbau osiąga bardzo wysokie rośliny często przekraczające 4 metry. Może być przeznaczona zarówno na kiszonkę, biogaz jak i ziarno. Kukurydza Leonido posiada bardzo dobrą tolerancję na suszę, stay green, a także wysoką zdrowotnośc roślin.

Odmiana charakteryzuje się intensywnym wzrostem początkowym. Jest to mieszaniec trójliniowy z kolbą typu flex i ziarnem flint/dent.

Leonido - wyższa nie będzie

Kiszonka jak złoto

Odmiana Goldnugget o FAO 230-240 od kilku lat z powodzeniem sprawdza się w gospodarstwach w produkcji kiszonki z kukurydzy. Odmiana cechuje się wysokim potencjałem plonowania świeżej zielonki oraz dorodnymi w pełni wykształconymi kolbami, dzięki czemu uzyskuje się z niej wysokoenergetyczną paszę.

Rośliny tego mieszańca wykazują się bardzo dobrą zdrowotnością kolb oraz części wegetatywnych, a także odpornością na wyleganie łodygowe. Goldnugget można z powodzeniem uprawiać na wszystkich typach stanowisk, na których uprawiana jest kukurydza, również tych słabszych.

Mleczna odmiana

Znakomitą propozycją dla najbardziej wymagających rolników, posiadających hodowlę krów jest odmiana SY Campona o FAO 260 z hodowli Syngenta. Warto zwrócić uwagę na wyjątkową zdrotowność (Fusarium, omacnica prosowianka), a wysokie rośline są dobrze ulistione. W przypadku kiszonek z kukurydzy ważnym czynnikiem jest strawność włókna, który w przypadku SY Campona jest wysoki.

Odmiana dzięki swoim parametrom pozwala osiągnać wysoki uzysk biogazu. Jest to jedną z najczęściej uprawianych odmian na kiszonkę i biogaz w Europie środkowej