Biostymulacja truskawki po fali przymrozków

truskawka

truskawka

W całej Polsce kolejny raz odnotowano przymrozki – miejscami bardzo silne. Tym razem największe spadki temperatury wystąpiły w rejonie Grójeckim. Podobnie było w centralnej i wschodniej Polsce: w okolicach Łodzi i Lublina termometry pokazały – 5°C.

Przy tak silnych spadkach temperatury należy się spodziewać uszkodzenia kwiatów dotykających osłon (głownie folii) jak również uszkodzenia górnych partii korony u odmian późnych i nie okrytych włókniną.

Aby zniwelować u roślin efekt przechłodzenia i wyprowadzić je z silnego stresu oksydacyjnego należy wykonać serię zabiegów biostymulujących.

Zabieg biostymulacyjny najlepiej jest wykonać gdy liście odtają ze szronu i gdy ich temperatura powróci do poziomu umożliwiającego fizjologiczne funkcje pobierania (ok 5-6 °C).

Należy wykonać zabieg:

Powyższe rekomendacje dotyczą samodzielnych zabiegów niwelujących stres przechłodzenia. Dawki preparatów należy dopasować do specyfiki posiadanej plantacji oraz spodziewanego stopnia ewentualnych uszkodzeń (wyższe dawki preparatów na plantacjach gdzie wystąpiły najsilniejsze przymrozki).

Uwaga: aby nie spowodować przebiostymulowania roślin zabiegi nawozami o właściwościach niwelujących stres należy wykonywać nie częściej niż co 5-7 dni, a stosowane dawki nawozów i preparatów należy zmniejszyć do minimalnych zalecanych.

Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem doradcajagodowy.pl

Serwis doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.

Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na doradcajagodowy.plPolecamy również