Zbyt niskie temperatury dla zbóż – czyli trudna wiosna

trudna wiosna

trudna wiosna

Mamy bardzo trudną sytuację wiosenną. Wiele gospodarstw nie miało możliwości wykonania zabiegów w zbożach: T1 fungicydy, regulacja, a także herbicydy.

NISKIE TEMPERATURY, UCIEKAJĄCE FAZY ROZWOJOWE ZBÓŻ

Na polach obserwujemy bardzo trudną sytuację wiosenną. Pogoda w kwietniu uniemożliwiła wykonanie zabiegów T1. Zboża, które nie uległy regulacji znajdują się już poza fazą pierwszego kolanka.
Jeżeli na plantacji nie zostały wykonane zabiegi herbicydowe, to powinniśmy je traktowac jako priorytet, ponieważ większośc herbicydów może być zastosowana do fazy 1 kolanka (31 BBCH). Regulacja oraz zabieg fungicydowy powinny być drugą sprawą w kolejności gdzie możemy oddziaływać na rośliny do fazy 32 BBCH (drugiego kolanka), jednakże radzimy aby w miarę możiwości stosować mieszaniny złożone z jak najmniejszej liczby preparatów, aby dodatkowo nie stresowac roślin, które już i tak znajdują się w trudnych warunkach. W tych gospodarstwach, które wstrzeliły się w krótkie okna pogodowe i wykonały zabiegi złożone z wielu preparatów, mają do czynienia z żółtymi przebrawieniami na końcówkach zbóż.


Zalecenie:

Regulacja względem fazy rozwojowej:

1. Jeżeli mamy pierwsze kolanko istosujemy: 0,2- 0,3 l/ha preparatu Moddus + 1 l / ha CCC. Zabieg wykonać najlepiej w temperaturze powyżej 8 st. C na temp. wznoszącą + słońce. Przy dużym nasłonecznieniu skuteczniejsze jest działanie preparatu Moddus.

2. Jeżeli mamy fazę pomiędzy pierwszym, a drugim kolankiem, Moddus zwiększamy do 0,3 - 0,35 + 0,5 l / ha CCC; ograniczmy podawanie chlorku chloromekwatu do 0,5 ze względu na szybko rosnący kłos i możliwość skrócenia go przez substancje aktywną. Chlorek pomoże szybciej wchłonąć się preparatowi Moddus.

3. Jeżeli mamy drugie kolanko to pozostajemy przy rozwiązaniu preparatem Moddus w dawce zwiększonej 0,3 - 0,35 l/ha.
Do zabiegów możemy dodaać mikroelementy, ale w ograniczonych ilościach np. 1,5 kg Mikro Zboże. Rośliny po chłodach, mrozach i intensywnych opadach deszczu mają słabą warstwę woskową, co może powodować przypalenia roślin.

Pogoda sprzyja rozwojowi chorób podstawy źdźbła, zabieg fungicydowy T1 jest kluczowy dla zdrowotności roślin. Jakiekolwiek opóźnienie w zabiegach będzie potęgować problemy ich w dalszym rozwoju.



Polecamy również