Świadomie wybierz jesień – odpowiednie zabiegi na chwasty

swiadomie wybierz jesien 1

swiadomie wybierz jesien 1

Planując ochronę herbicydową, należy rozpoznać chwasty, dobrać odpowiednie substancje i prawidłowo wykonać zabiegi na chwasty.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu z wykorzystaniem preparatów doglebowych.
Ważnym elementem wpływającym na wielkość plonów jest prawidłowe i skuteczne zwalczanie chwastów. Dobre uwilgotnienie gleby, sprzyja działaniu herbicydów doglebowych.

W ostatnich latach nasila się zjawisko długiej i ciepłej jesieni. Takie warunki pogodowe sprawiają, że zboża ozime narażone są na silną konkurencję ze strony rozwijających się chwastów jedno- i dwuliściennych, dlatego nie powinniśmy rezygnować z jesiennych zabiegów herbicydowych.

Zapobiegaj

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu z wykorzystaniem preparatów doglebowych. Ich zaletą jest dobre działanie w stosunkowo niskiej temperaturze (już od 0oC), lecz wymagają one od rolnika znajomości pola i chwastów dwuliściennych, które zwykle na nim występują (preparaty zwalczające miotłę zbożową powinny być stosowane zawsze), co umożliwia dobór najbardziej odpowiedniego herbicydu doglebowego. Część środków o działaniu doglebowym jest zalecana również do wczesnego stosowania nalistnego, co oznacza, że działają one z dwóch stron. Część substancji aktywnej jest pobierana przez młode liście chwastów, które już skiełkowały, a część przez intensywnie rozwijający się system korzeniowy. Pozwala to na szybsze i bardziej efektywne ich niszczenie. Przykładem takich substancji są metrybuzyna i flufenacet zawarte w preparacie Expert Met 56 WG, który w dawce 0,35 g/ha pozwoli na wyeliminowanie z plantacji takich chwastów, jak: miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, przetacznik perski, bodziszek drobny, fiołek polny oraz chwasty rumianowate. Obie substancje pozostają w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co zabezpiecza przed kiełkowaniem kolejnych chwastów również w późniejszym okresie.

NALEŻY PAMIĘTAĆ !

Do efektywnego działania herbicydów doglebowych potrzebne jest odpowiednie uwilgotnienie gleby.

Gatunki chwastówLiczba chwastów stanowiąca próg szkodliwości (szt./m2)
Miotła zbożowa6–10
Owies głuchy5
Chaber bławatek5-7
Maruna bezwonna2-6
Mak polny6-10
Przytulia czepna2-5
Przetacznik perski10-15

Synergizm działania

Aby poszerzyć zakres działania substancji aktywnych i zwiększyć skuteczność zabiegu, powinniśmy wykorzystywać ich korzystne współdziałanie ze sobą, tzw. synergizm działania. Połączenie preparatu Expert Met 56 WG 0,23 g/ha + Alister Grande 190 OD (diflufenikan, mezosulfuron metylowy, jodosulfuron metylosodowy) w dawce 0,33 l/ha umożliwia skuteczne zwalczenie chwastów jedno- i dwuliściennych przy wykorzystaniu aż 5 różnych wzajemnie uzupełniających się substancji aktywnych! Kolejnym równie skutecznym rozwiązaniem stosowanym w fazie od 1 do 3 liści zbóż jest mieszanka preparatów Boxer 800 EC 2 l/ha + Legato 500 SC 0,1 l/ha + Glean 75 WG 10 g/ha. Trzy różne substancje aktywne: prosulfokarb działający doglebowo i nalistnie (pobierany już w godzinę od zabiegu), diflufenikan działający nalistnie oraz chlorosulfuron pozwalają usunąć z plantacji najbardziej niebezpieczne chwasty, takie jak: miotła zbożowa, przetaczniki, jasnoty, fiołek polny, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, maruna oraz samosiewy rzepaku.

Mieszanka może być gotowa

W ofercie Grupy Osadkowski jest preparat Bizon – kompletny herbicyd mający rejestrację we wszystkich zbożach ozimych, będący mieszanką trzech wysoce skutecznych substancji aktywnych: diflufenikanu, florasulamu oraz penoksulamu, które zwalczają całą paletę najbardziej niebezpiecznych chwastów. Preparat można stosować od fazy pierwszego liścia do widocznych trzech rozkrzewień w dawce 1 l/ha.

Jęczmień ozimy potrzebuje największego wsparcia

Wczesny termin siewu jęczmienia ozimego naraża ten gatunek na najsilniejszą presję ze strony chwastów, takich jak: miotła zbożowa, przytulia czepna, chaber bławatek, mak polny, chwasty rumianowate oraz bodziszki. Kiełkując jesienią, konkurują one z rośliną uprawną o wodę, światło i składniki pokarmowe, obniżając już na samym początku wegetacji genetyczny potencjał plonowania. Całkowita rezygnacja z jesiennego zabiegu herbicydowego, zwłaszcza w jęczmieniu ozimym, niesie ze sobą ryzyko dużych problemów z odchwaszczaniem wiosennym. Podnosi też koszty, ponieważ będziemy zmuszeni stosować najwyższe z dopuszczalnych dawek, co i tak może nie dać pełnej skuteczności w walce z chwastami. Jesienią jest spore okno czasowe: od fazy szpilkowania do końca wegetacji. Powinniśmy wtedy zastosować preparat Komplet 560 SC w dawce 0,5 l/ha + Glean 75 WG 10 g/ha. Trzy substancje czynne: diflufenikan, flufenacet i chlorosulfuron pozwolą na zniszczenie takich chwastów, jak: miotła zbożowa, przytulia czepna, chaber bławatek, mak polny, dymnica pospolita, maruna bezwonna, przetaczniki, fiołek polny, bodziszek drobny, tasznik pospolity oraz samosiewy rzepaku (niszczy je Glean 75 WG). Wybór rozwiązań i preparatów jest ogromny, dzięki czemu mamy możliwość dobrania skutecznego zabiegu w każdej fazie rozwojowej oraz w każdych warunkach na polu. W zbożach ozimych powinniśmy zawsze (o ile to możliwe) wykonywać jesienny zabieg herbicydowy, aby nie obniżać potencjału plonowania rośliny uprawnej przez konkurencję z chwastami. Stwórzmy jej najbardziej optymalne warunki do wzrostu już na samym początku rozwoju. Wybierajmy rozwiązania sprawdzone, preparaty o gwarantowanej skuteczności działania. Nie ulegajmy pokusom cenowym preparatów z niepewnego źródła lub o nieznanej skuteczności, ponieważ możemy stracić podwójnie.

Paweł Kwaśniak
p_kwaśniak@osadkowski-cebulski.pl