Ochrona rzepaku przed wiosennymi przymrozkami

pole rzepaku

pole rzepaku

Ochrona rzepaku przed wiosennymi przymrozkami

W najbliższych dniach spodziewany jest spadek temperatury z możliwymi przymrozkami przy gruncie do -6 st. C. Dodatkowo, wiosenna susza sprawia, że aby uniknąć realnego spadku plonu wskazane jest wykonanie dodatkowych zabiegów wspomagających rozwój roślin.

W bieżącej fazie rozwojowej rzepaku – wyniesionych pąków kwiatowych – spadki temperatur poniżej 0 st. C mogą powodować uszkodzenia, które w późniejszym rozwoju będą skutkować brakiem części łuszczyn na pędach. Aby uniknąć negatywnych efektów, zalecana jest kompleksowa ochrona – zarówno przed, jak i po wystąpieniu przymrozków oraz skoków temperatury. Drugim stresowym elementem w obecnej sytuacji polowej jest panująca na terenie naszego kraju wiosenna susza. W rzepaku widać bardzo mocny rozwój, dużą ilość rozgałęzień, które są plonotwórcze, ale zagrożeniem jest w tym momencie ich odrzucanie z powodu braku wody


Rekomendowane rozwiązanie ochronne:

Powyższe zabiegi również wspomogą rozwój roślin i pozwolą na zbudowanego do tej pory potencjału plonowania.

Zabieg niwelujący stres termiczny wywołany gwałtownymi skokami temperatury.

Zabieg Terra Sorb foliar daje realne zwiększenie odporności roślin na stres wywołany gwałtownymi skokami temperatury oraz dłuższy okres wytrzymałości na suszę. W przypadku wystąpienia przymrozków wspomaga rośliny w wyjściu ze stresu termicznego.


Zabiegi przygotowujące rośliny na ewentualne przymrozki

  1. Zabieg preparatem krzemowym

    W celu uzyskania optymalnego działania ochronnego i niwelującego stres wewnątrzkomórkowy należy wykonać oprysk preparatem krzemowym. Zabiegi krzemem najlepiej jest wykonać na 2-3 dni przed zapowiadanym ochłodzeniem, a najpóźniej na 1 dzień.

  2. Zabieg preparatem borowym

    Bor to pierwiastek, który istotnie wzmacnia rośliny na stres termiczny oraz przechłodzenie. Bor jest także odpowiedzialny za prawidłowy przebieg procesu kwitnienia i zapylania.