Jesienne nawożenie zbóż ozimych – ważne mikroskładniki

nawożenie zbóż ozimych 1

nawożenie zbóż ozimych 1

Czy nawozić zboża przedsiewnie? Doświadczony rolnik odpowie, że tak, i to nie tyle przedsiewnie. Tam jest zawsze więcej wilgoci, nawozy zadziałają więc także po przesuszeniu się wierzchniej warstwy gleby. Fosfor i potas zawsze najlepiej stosować przed orką.

Wielu zadaje sobie pytanie, czy nawozić zboża przedsiewnie. Doświadczony rolnik odpowie, że tak, i to nie tyle przedsiewnie, co już pod pług lub inne uprawki, na głębokość co najmniej 10 cm. Tam jest zawsze więcej wilgoci, nawozy zadziałają więc także po przesuszeniu się wierzchniej warstwy gleby, dlatego fosfor i potas zawsze najlepiej stosować przed orką.
W ostatnich latach wegetacja przebiega niestandardowo i trudno jest przewidzieć, w którym momencie rośliny wejdą w okres spoczynku. Należy pamiętać, że już jesienią rolnik ma wpływ na plon. Przez dobranie odpowiedniej odmiany, terminowy siew oraz prawidłowe nawożenie umożliwia zbożom ozimym dobre ukorzenienie się i rozkrzewienie.

Z punktu widzenia zapotrzebowania i wykorzystania składników pokarmowych najważniejszy jest odczyn pH. Bez wapnowania, które stymuluje życie biologiczne i ma wielki wpływ na efektywność nawożenia mineralnego, nie da się uzyskać odpowiednich wyników uprawy. Jeżeli gleby mają uregulowany odczyn, to można ustalić optymalne dawki nawozów, biorąc pod uwagę jednostkowe zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe i na zasobność podłoża.

Wiadomo, że ilość podanych składników będzie uzależniona od rodzaju przedplonu. Po roślinach motylkowych możemy zastosować tylko nawozy P i K, natomiast po zbożach, kukurydzy, burakach i rzepaku te zawierające NPK. Przy nawożeniu obornikiem, znając jego zasobność, możemy ograniczać któryś ze składników NPK.

Do regulowania odczynu gleby polecamy nawozy firm: Nordkalk, OMYA, Morawica, Siewierz.

Jesienny pobór mocy

Zboża pobierają jesienią tylko po około 30–50 kg azotu i potasu oraz 15 kg fosforu. Już przedsiewnie należy zabezpieczyć im większe ilości fosforu i potasu. W przeciętnych warunkach, przy średniej zasobności gleby, powinno to być co najmniej 8 kg fosforu i od 8 do 12 kg potasu (gdy zostaje przyorana słoma) na każdą przewidywaną tonę ziarna.

Do nawozów NPK i S należą m.in.: Polifoski, Amofoski, Suprofosy, Lubofosy, Ultra 8, 9, 10, nawozy z Yara i Siarkopol. Znając zasobność oraz strukturę gleby, możemy dobierać wyżej wymienione nawozy o różnym składzie, dopasowując je idealnie do potrzeb roślin.

Ważne makroskładniki

Wiosną należy również uzupełnić potas, gdyż jest on wymywany z gleby. Idealnie nadają się do tego nawozy: Korn-Kali®, sól potasowa, Ultra Kali®, Ultra Korn. Magnez również najlepiej podawać zarówno jesienią, jak i wiosną: jesienią – w formie wapna magnezowego, np. Nordkalk Magnesium lub Agrodol, a wiosną – Kizeryt. Przy dużej zasobności tego pierwiastka możemy pokusić się już o aplikację tylko nawozów azotowych zawierających dodatkowo w swoim składzie magnez, np. saletrzaki. Ostatnim bardzo ważnym mikroskładnikiem jest siarka. Rośliny pobierają jej sporo, a najlepszym wyborem jest ta w proporcji 50% do azotu, czyli stosunek N:S powinien wynosić 2:1.

Jesienią siarkę możemy podać na dwa sposoby:

  • najlepsze rozwiązanie to zastosowanie Agro- SulCa, która jest nawozem siarczanowo-wapniowym zawierającym w swoim składzie 17% S, 42% SO3 oraz 21% Ca, 30% CaO
  • dobranie nawozu N lub NPK z dużą zawartością S

Wiosną również możemy uzupełniać siarkę. Do najbardziej racjonalnych sposobów należy podanie nawozu N + S, czyli np. Saletrosanu, Siarczanu Amonu, Polifoski 21. Możemy również zastosować nawozy NPK + S, czyli np. Amofoski, Polifoski, Lubofoski, Tarnograny, Superfosfaty, ale również Kizeryt, Korn-Kali®, MagSul®.

Wyżej wymienione elementy są głównym składnikiem kształtującym plon i mają największy wpływ na jego wielkość.


Sebastian Drzewiecki
s.drzewiecki@osadkowski.pl