Jakie odmiany kukurydzy posiać

kukurydza grafika

kukurydza grafika

Jakie odmiany kukurydzy posiać?

Miniony rok w kukurydzy był dosyć trudny, jeżeli chodzi o warunki rozwoju dla tej rośliny, ale ostatecznie sama uprawa kukurydzy okazała się w większości kraju opłacalna. Największe problemy agrotechniczne miały miejsce w czasie wschodów kukurydzy. W momencie kiedy był optymalny termin siewu tego gatunku, a więc w okolicach 15-25 kwietnia, temperatura gleby była zbyt niska, aby wschody były szybkie i wyrównane. Skutek tej sytuacji był taki, że kukurydza bardzo się męczyła, wschody trwały czasami kilka tygodni, było sporo luk w obsadzie, a część plantacji wymagała przesiania. Na szczęście pogoda w późniejszych etapach wegetacji była bardzo korzystna dla rozwoju kukurydzy. Praktycznie w całej Polsce nie brakowało wody oraz ciepłych dni i nocy, przez co rośliny bardzo szybko nadrobiły wiosenne zaległości. Chłodna wiosna, deszczowy koniec lata oraz jesień spowodowały jednak, że w ubiegłym roku mieliśmy przesunięte żniwa kukurydziane o ok. 3-4 tygodnie w porównaniu do poprzednich lat. W wielu rejonach zbierana kukurydza plonowała wysoko, natomiast ziarno miało o kilka procent wyższą wilgotność w momencie zbioru. Na szczęście nie mieliśmy jednak wrześniowych oraz październikowych przymrozków, dzięki czemu udało się zebrać przyzwoite plony o dojrzałości technologicznej ziarna (pomijając te rejony, w których nie dało się zebrać kukurydzy ze względu na zastoiska wodne i brak możliwości wjazdu kombajnem).

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji odmian w Grupie Osadkowski, które w ostatnich latach bardzo dobrze sprawdziły się w produkcji polowej oraz w oficjalnych badaniach COBORU. Mimo, że dwa ostatnie sezony w plonowaniu kukurydzy były dobre, powinniśmy pamiętać, że to nie w takich latach poznajemy prawdziwą wartość odmian. To właśnie w trudnych warunkach, kiedy mamy do czynienia z wieloma czynnikami stresowymi, najlepsze odmiany pokazują swoją stabilność i wierność w plonowaniu. Warto więc wracać z oceną odmian, choćby do pamiętnego roku 2015, który był ekstremalnie suchy. Jako firma dbająca o interesy naszych klientów stawiamy przede wszystkim na odmiany zarejestrowane w Polsce, o sprawdzonym FAO i dostosowane do naszych warunków klimatyczno-glebowych, które uzyskały wpis do krajowego rejestru na podstawie bardzo wysokiego i regularnego poziomu plonowania.


Potęga plonu w genetyce typu dent

Odmiana DKC 3711 o FAO 250 już od kilku lat funkcjonuje na polskim rynku zdobywając rzesze zadowolonych klientów. Rolnicy doceniają ją przede wszystkim za wierność i stabilność w plonowaniu, która nigdy nie zawodzi ich oczekiwań. Kolby tej odmiany posiadają luźno przylegające liście okrywowe oraz ziarno typu dent, gwarantujące niezwykle szybkie oddawanie wody w końcowym etapie wegetacji (efekt dry-down). Jest to mieszaniec pojedynczy, dlatego rośliny są bardzo wyrównane, a kolby zawieszone są na równej wysokości. Ułatwia to sprawny i szybki omłot bez strat w trakcie zbioru. Zaletą tej odmiany jest duża tolerancja na fuzariozy łodyg oraz kolb, co pozwala roślinie długo stać na polu, nie wyłamywać się, a ziarno jest zdrowe i wysokiej jakości. DKC 3711 bardzo dobrze radzi sobie również na glebach mozaikowych oraz na tzw. słabszych stanowiskach o niższej zasobności w wodę i składniki pokarmowe.

Późniejszym mieszańcem o typie ziarna dent jest odmiana RGT Lipexx o FAO 270. Polecana jest do intensywnej produkcji, w celu uzyskania jak najwyższych plonów bardzo suchego ziarna. Charakteryzuje się potężnymi, do końca zapylonymi kolbami (16-18 okółków). W ostatnich dwóch latach odmiana RGT Lipexx była liderem plonowania w doświadczeniach polowych w Grupie Osadkowski, biorąc pod uwagę średnią z kilkudziesięciu lokalizacji w Polsce. Uzyskiwane wydajności dochodziły nawet do 19 ton mokrego ziarna z hektara. RGT Lipexx to mieszaniec w typie Stressless, który charakteryzuje się wysoką regularnością plonowania, również kiedy mamy do czynienia z wystąpieniem deficytów wody w trakcie wegetacji. Dodatkowo w tym roku nasiona odmiany RGT Lipexx gratisowo zaprawiane są biostymylatorem Fortify, zawierającym fosfor i cynk, dzięki czemu rośliny dobrze i równo wschodzą oraz mają świetnie rozwinięty system korzeniowy. Z racji tego, że odmiana należy do grupy średniopóźnej, polecana jest do uprawy w południowej i środkowej części Polski.

Odmiana ES Meteorit została wpisana do Polskiego rejestru w 2016 roku i należy ona do tak zwanej genetyki Tropical Dent hodowli Euralis. Jest to mieszaniec o FAO 230-240, tak więc ze względu na swoją wczesność może być z powodzeniem uprawiana praktycznie w całej Polsce za wyjątkiem pasa północnego. Cechuje się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Genetyka Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych w 2015 roku ES Meteorit plonował średnio o blisko pół tony więcej suchego ziarna w stosunku do odmian wzorcowych przy średniej wilgotności z pola 19,8%. Siejąc odmianę ES Meteorit z jednej strony mamy więc pewność bardzo wysokich plonów o bardzo niskiej wilgotności, z drugiej strony możliwość terminowego siewu pszenicy w uprawie następczej.


Flinty na trudne czasy

Prawdziwym liderem wśród mieszańców kukurydzy w doświadczeniach porejestrowych COBORU w roku 2015 była odmiana SY Rotango. To klasyczny mieszaniec o FAO 240 hodowli Syngenta z dorodnym, wyszkolonym ziarnem typu flint. Doskonale nadaje się do wczesnych siewów, w nie do końca optymalnie nagrzaną glebę, ponieważ odmiana ta charakteryzuje się wyrównanymi wschodami oraz bardzo dobrym wigorem wiosennym. W doświadczeniach porejestrowych w 2015 r. odmiana SY Rotango plonowała na poziomie 107% wzorca, co przekłada się na zwyżkę plonu aż o 5,5 dt/ha w porównaniu do średniej odmian. Był to wyraźnie najwyższy wynik plonowania spośród wszystkich odmian zarejestrowanych w Polsce w grupie średniowczesnej. Odmiana SY Rotango doskonale poradziła sobie w tak trudnym i stresowym dla kukurydzy roku 2015 oraz potwierdziła swój wybitny potencjał plonotwórczy w kolejnych sezonach, zbierając bardzo dobre opinie od rolników, którzy jej zaufali i byli bardzo zadowoleni z osiąganych wydajności zbieranego plonu.

Odmiana LG 30.273 o FAO 260 została zarejestrowana w 2015 roku w Polsce z najwyższym wynikiem plonu ziarna w grupie średniopóźnej. LG 30.273 jest odmianą ziarnową, o generatywnym pokroju roślin, zaprogramowanych na to, aby wydać jak najwyższy plon ziarna. Posiada ziarno w typie flint/dent, dzięki czemu charakteryzuje się lepszym wzrostem początkowym, w porównaniu do późniejszych dentów, nie ustępując im pod względem potencjału plonotwórczego. Polecana jest na wszystkie typy gleb, na których uprawiana jest kukurydza, ponieważ świetnie poradzi sobie również w trudnych warunkach środowiskowych. Odmiana LG 30.273 jest odmianą w programie Hydraneo, czyli projekcie firmy Limagrain, do którego kwalifikowane są odmiany o wysokiej toleracji na suszę. Więcej informacji pod adresem: klik!


Nowość dla każdego

W tym roku w ofercie firmy Osadkowski SA pojawia się nowa odmiana o nazwie RGT Afixx o FAO 230. Mieszaniec ten bardzo dobrze radził sobie na doświadczeniach demo oraz w oficjalnych badaniach COBORU w ciągu ostatnich 3 lat. Odmiana plonowała wysoko i powtarzalnie, a wyróżniały ją takie cechy jak: wyrównane wschody, szybki wigor wiosenny oraz dobra zdrowotność ziarna i całych roślin. Najwyższe wyniki w porównaniu do innych odmian RGT Afixx uzyskiwał w lokalizacjach gdzie dominowały tak zwane słabsze stanowiska glebowe lub mozaiki. Na podstawie uzyskanych informacji z trzyletnich obserwacji tej odmiany możemy rekomendować odmianę RGT Afixx jako godnego następcę odmiany RGT Jogger, która w ostatnich latach zbierała bardzo dobre opinie w uprawie na ziarno i kiszonkę. Więcej informacji, opinii i wyników na temat tej odmiany można uzyskać odwiedzając stronę internetową: http://nasionakukurydzyrgtafixx.pl/

Oferta odmianowa kukurydzy Grupy Osadkowski jest bardzo bogata i różnorodna. Na pewno każdy rolnik znajdzie w niej sprawdzone odmiany, które będą w stanie sprostać jego zapotrzebowaniom. Szczegółową charakterystykę odmian kukurydzy znajdą Państwo na stronie internetowej www.osadkowski.pl. Informację na temat warunków handlowych oraz dostępności poszczególnych odmian przekażą Państwu nasi przedstawiciele regionalni działający na terenie całej Polski.Polecamy również

Miniony rok w kukurydzy był dosyć trudny, jeżeli chodzi o warunki rozwoju dla tej rośliny, ale ostatecznie sama uprawa kukurydzy okazała się w większości kraju opłacalna. Największe problemy agrotechniczne miały miejsce w czasie wschodów kukurydzy. W momencie kiedy był optymalny termin siewu tego gatunku, a więc w okolicach 15-25 kwietnia, temperatura gleby była zbyt niska, aby wschody były szybkie i wyrównane. Skutek tej sytuacji był taki, że kukurydza bardzo się męczyła, wschody trwały czasami kilka tygodni, było sporo luk w obsadzie, a część plantacji wymagała przesiania.