Pszenica na późny siew – jaką odmianę wybrać?

Pszenica na późny siew? Jaką odmianę wybrać

Późny siew pszenicy - z czego wynika?

Powodów dla którego decydujemy się na opóźniony siew pszenicy może być kilka. Między innmi powodem determinującym taki krok może być pogoda, przy deszczowej końcówce lata, siew zbóż może być nie możliwy. Innym powodem jest kwestia płodozmianu i uprawy pszenicy po uprawach, które schodzą bardzo późno z pola (kukurydza czy buraki cukrowe).

Siew pszenicy ozimej po uprawach późnego zbioru wiąże się jednak z ryzykiem. W listopadzie panują zazwyczaj gorsze warunki czyli nadmiernie wilgotna gleba lub nagłe przymrozki występujące zaraz po siewie. Jednak przy przestrzeganiu odpowiednich zasad jest to jak najbardziej usprawiedliwione działanie.

Obsada a późny siew

Należy pamiętać, że w przypadku opóźnionych siewów należy zwiększyć normę wysiewu przynajmniej o 10-20 (do nawet 30) proc. od zalecanej w terminie optymalnym - im później będziemy siać i w gorszych warunkach tym obsada powinna być wyższa. Aby zrekompensować słabszą krzewistość roślin obsada w zależności od stanowiska powinna wynosić od około 280-380 roślin/m2, a przy bardzo opóźnionych siewach obsada powinna wynosić nawet ponad 400 r/m2.

Jaka pszenica na późny siew?

Ważną kwestią jest odpowiedni dobór odmian czyli takie które nadają się do tego celu. Przy wyborze powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami, zaczynając od tolerancji odmian na przedplon zbożowy, buraczany czy kukurydziany, kolejno poprzez wyselekcjonowanie odmiany, która szybko rozwija się jesienią, natomiast wolniej strzela w źdźbło wiosną (pozwoli nam to uzyskać odpowiednią obsadę w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych). Nie bez znaczenia jest tu również zimotrwałość odmiany. Pszenica będzie wchodziła w okres spoczynku zimowego w fazach 2-3 liści, co oznacza większą wrażliwość na mróz.

RGT Depot - odmiana o elastycznym terminie siewu

Cechą charakterystyczną dla pszenicy RGT Depot jest duża elastyczność terminu siewu. Odmiana posiada dobrą ogólną zdrowotność oraz możliwość uprawy na wszystkich stanowiskach oraz przedplonach (w tym przede wszystkim po kukurydzy).

Pszenica z francuskiej hodowli RAGT efektywnie wykorzystuje zasoby wody, co w suchych larach przekłada się na potencjał plonowania. Tworzy lepiej wyksztłcone źdźbła o grubym i wyrównanym ziarnie.

Pszenica Apostel – idealnie sprawdza się w późnym siewie po kukurydzy

Pszenica ozima Apostel to odmiana z hodowli IGP, która zalecana jest nie tylko w siewie pszenica po pszenicy, ale również w późnym siewie po kukurydzy.

Na uwagę zasługuje również dobra zdrowotność oraz wygląd łanu, który rewelacyjnie prezentuje się od wczesnej wiosny, aż do zbioru. Pszenica jakościowa, która w suchym 2019 roku była nr 1 COBORU na obu poziomach agrotechniki.

SY Orofino – pszenica o dużej dynamice wzrostu wiosennego

Myśląc o późnym siewie pszenicy ozimej warto pamiętać o odmianie SY Orofino, podobnie jak Apostel sprawdza się w siewie po kukurydzy i posiada dobrą zimotrwałość.

Charakteryzuje się wyrównanym plonowaniem nawet w trudnych warunkach przy wysokiej masie tysiąca ziaren. Odmiana z hodowli Syngenta co ważne w kontekście opóźnionych siewów posiada wysoką dynamikę wiosennego wzrostu, wykorzystując do tego wiosenne zasoby wody.

Pszenica na późny siew - sprawdź również

Odmiany zaprezentowane powyżej to nie jedyne odmiany pszenicy na późny siew. W naszej ofercie znajduje się jeszcze co najmniej kilka takich odmian, należy do nich zaliczyć odmiany Top Farms między innymi Kariatyda, RGT Metronom czy RGT Provision. Nie możemy zapominać również o odmianie Hondia, która cechuje się znakomitą zimotrwałością, potwierdzoną doświadczeniem jakim zebrała ta odmiana w całym kraju.

Czym jest zimotrwałość pszenicy?

To zdolność rośliny do przetrwania zimy, rozumianej jako pory roku z całym przebiegiem wszystkich zjawisk pogodowych tego okresu: niska temperatura, opady, pokrywa śnieżna, wiatry itd.. Okresy łagodnych zim usypiają często czujność rolników i powodują, że cecha ta bywa niedoceniana i zbyt rzadko brana pod uwagę przy wyborze odmian.

Pamiętać należy, że o przetrwaniu roślin w dobrej kondycji decyduje przede wszystkim kwestia doboru odmiany. Zimotrwałość oceniamy w Polsce w skali od 1 do 9 gdzie w polskich warunkach klimatycznych wynik 4 - 6,5 uznajemy za poziom dobry i bardzo dobry, a odmiany z zimotrwałością 7 i powyżej są hodowane pod kontem wymogów srogiego klimatu skandynawskiego.

Mając na uwadze bezpieczeństwo państwa upraw pragniemy zaproponować nasz dobór odmian, który zapewni Państwu z jednej strony wysoki potencjał plonowania, a z drugiej dobre przetrwanie zimowego okresu spoczynku.

Jaki jest najlepszy termin siewu pszenicy ozimej

Termin siewu pszenicy ozimej jest uzależniony od regionu kraju, możemy go podzielić na okresy:

  • 15 – 20 września - północno-wschodnia i wschodnia część kraju
  • 20 – 30 września - centralna i południowa Polska
  • 20 września – 5 października - zachodna i północno-zachodna część kraju
  • 25 września – 10 października - Nizinia Śląska

Kiedy najpóźniej siać pszenicę ozimą?

Pszenicę ozimą co raz częściej siejemy w listopadzie, a zdarzają się nawet siewy grudniowe. Jak pokazuje doświadczenie rolników, że plantacje mimo opóźnionego siewu zbóż potrafią zaskoczyć.

Co daje późny siew pszenicy?

Późny siew pszenicy pozwala na spokojny zbiór późnych odmian buraka cukrowego czy kukurydzy na ziarno, która w wyniku ciepłych jesienii jest dosuszana na polach.

Podsumowanie: na co uważać przy opóźnionym siewie pszenicy

Odmiany z późnego terminu siewu należy odpowiednio przygotować do spoczynku zimowego przy pomocy nawozów dolistnych zawierających bor, magnez, miedź, molibden i potas.

Opóźniony siew wymaga działań na wiosnę pobudzających rośliny do intensywnego krzewienia. Proces ten w dużej mierze zależy od przebiegu pogody warto jednak podać „uderzeniową dawkę azotem”, zwiększoną nawet do 80-90 kgN/ha. Można także w stosownym terminie aplikować regulatory wzrostu.

 

Redakcja
Osadkowski.pl