Agrotechnika na plantacji truskawki w czasie suszy

truskawka 2

truskawka 2

Ze względu na długotrwały niedobór opadów atmosferycznych w większości rejonów Polski obserwuje się drastyczną suszę. Sytuacja taka jest szczególnie niekorzystna dla truskawek w fazie kwitnienia i wyrastania owoców.

Nawadnianie plantacji

Zabiegiem niwelującym niedobór wilgoci w glebie jest oczywiście nawadnianie. Należy podkreślić iż w okresie kwitnienia truskawki stosujemy nawadnianie kroplowe.

Zabiegi ograniczające nadmierną transpirację u roślin

Transpiracja jest procesem fizjologicznym, niezbędnym do pobierania składników pokarmowych, wzrostu i rozwoju roślin. Jednak nadmierna transpiracja powoduje niepotrzebne straty wilgoci. Aby ją zmniejszyć należy zastosować oprysk nawozem krzemowym, np.:

BARRIER Si-Ca w dawce od 1,5-2,5 l/ ha

Nawóz BARRIER Si-Ca można również dodawać do zabiegów ochrony roślin, co będzie miało korzystny wpływ na ich skuteczność. Przy wykonywaniu zabiegów łączonych, dawkę nawozu krzemowego należy ograniczyć do 1 l/ha. Regularne stosowanie dodatku nawozu krzemowego do zabiegów ochrony roślin, bądź też stosowanie samodzielnych zabiegów tym nawozem, wpływa korzystnie na zniwelowanie stresu oksydacyjnego wywołanego niedoborem wody bądź też wysoką temperaturą.Polecamy również

Ze względu na długotrwały niedobór opadów atmosferycznych w większości rejonów Polski obserwuje się drastyczną suszę. Sytuacja taka jest szczególnie niekorzystna dla truskawek w fazie kwitnienia i wyrastania owoców. Truskawki w czasie suszy – zabiegi ograniczające nadmierną transpirację u roślin.