NEWS POLOWY: AgroBiotics informuje

Zboża w Polsce zajmują ponad 60% powierzchni upraw, a w niektórych regionach nawet znacznie więcej jeśli wliczyć w to uprawę kukurydzy. Tak wysoki poziom monokultury rodzi wiele problemów związanych z nagromadzeniem się patogenów odglebowych oraz infekcji nalistnych.

Jak pogoda wpływa na sytuację zbóż ozimych?

Jeśli nałożymy na to powtarzające się i nasilające okresy bezśnieżne z temperaturami powyżej zera w czasie zimy to mamy gotowy scenariusz na bardzo trudny sezon. Tym bardziej że choroby rozwijające się w tym okresie są bardzo podstępne i bardzo często trudno w tym czasie zaobserwować ich występowanie.

Kiedy staną się już widoczne to straty przez nie powodowane mogą osiągnąć 30 a w skrajnych przypadkach nawet 50% plonu. Mowa tu o całym kompleksie chorób podstawy źdźbła, które powodowane są one przez takie choroby jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość źdźbła zbóż, zgorzel podstawy źdźbła i ostrą plamistość oczkową. Standardowa ochrona fungicydowa jest w tym momencie bardzo trudna, ze względu na występujące niskie temperatury i możliwe ich spadki poniżej zera stopni.

Innowacyjne rozwiązania od AgroBiotics

Firma AgroBiotics przedstawia innowacyjne rozwiązanie, jak poradzić sobie z infekcjami zanim można zastosować standardowe rozwiązania. Arcton WG to produkt zawierający bakterie pochodzące z Antarktyki, przystosowane do rozwoju w niskich temperaturach. Stymulują one i wzmacniają naturalną odporność roślin na grzyby chorobotwórcze.